22. 05. 2018 07:00 | BRATISLAVA/zg

Prvá pomoc pri strese pred maturitou: Šúchajte prstami a dýchajte

Psychológ radí, aby ste sa priznali aj k strachu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Na Slovensku sa začal trojtýždňový maratón skúšok dospelosti. Za zeleným stolom si bude ťahať otázky asi 43-tisíc mladých ľudí z viac ako 700 stredných škôl.

Pred azda najťažšou skúškou v živote mladých ľudí každý prežíva iné emócie. Niektorí sú úplne v pohode, iní majú taký stres, že nevedia rozprávať.

Psychológ Robert Krause v Teleráne prezradil pár trikov, ako skúšku dospelosti zvládnuť bez problémov a ujmy na zdraví. Stačí, ak si niektoré osvojíte a uvidíte, že pred skúšobnou komisiou budete excelovať.

"Musíte si uvedomiť, že nejde ani tak o množstvo vedomostí, ktoré ste sa naučili, ale o našu psychickú pohodu a to, či sme schopní to, čo sme sa naučili, odovzdať. A to sa dá iba vtedy, keď sme na to mentálne dobre nastavení," vysvetlil odborník.

Dôležitá je strava a pitie, inak budete zívať

Dôležitá je aj strava, mali by sme do nej zaradiť potraviny podporujúce myslenie - orechy, vajíčka alebo med, ale nesmieme zabúdať na tekutiny.

"Dôležité je piť, aby ste mali zvlhčenú ústnu dutinu. Akonáhle to tak nie je, ľudia majú tendenciu zívať. Keď zívajú, naťahuje sa sánka a produkuje sliny. Keď máme množstvo tekutín, ovplyvňuje to skutočnosť, že telo nevylučuje hormón stresu - kortizol. Mnoho ľudí, ktorí majú z niečoho strach, pijú vodu, pretože im to automaticky pomáha," tvrdí Krause.

Šúchanie prstov a stres

Ak nie ste celkom vo svojej koži a ste už veľmi zahltení úzkosťou, mohlo by vám podľa rád psychológa pomôcť aj šúchanie prstov na rukách a nohách. Odôvodnňuje to tým, že sa sústredíme na tento pohyb prstov a teplo, ktoré trením vyprodukujeme.

"A týmto krokom sa vrátime do prítomnosti. Ak vám to nepôjde, začnite si uvedomovať svoje telo - kontakt nôh so zemou, alebo sa sústreďte na sedacie svaly. Nezabúdajte pri tom dýchať," konštatoval Krause. 

Ľuďom v strese pomáha, že pomenujú emócie. Pokojne nahlas povedzte, že sa bojíte alebo máte strach.

TOP 10 rád, na ktoré určite nezabudnite

1. Niekoľko dní pred skúškami si urobte inventarizáciu vedomostí a ujasnite si, koľko času máte na prípravu. Snažte sa nájsť správny pomer medzi podielom času venovanému štúdiu, ale i oddychu.

2. Zistite si miesto konania skúšok a správne odhadnite, koľko času potrebujete na dopravu. Vyhnete sa tým zbytočnej nervozite, stresu a strachu, či stihnete prísť načas.

3. Najlepšie deň, alebo môže to byť aj večer pred skúškou, sa už zbytočne nezaťažujte a neznervózňujte učením. Doprajte si pohodu, relaxáciu, venujte sa svojim koníčkom a záľubám.

4. Skontrolujte si, či máte v poriadku šaty, ktoré si ráno oblečiete. Dôležité je prekontrolovať si aj doklady, peniaze, písacie potreby a iné pomôcky. Najlepšie, keď si všetko pripravíte na jedno miesto. Vyhnete sa tak zbytočnému rannému stresu.

Tu nájdete zoznam najčastejších chýb, ktoré robia študenti tesne pred veľkou skúškou

5. Večer pred spaním zjedzte ľahkú večeru a doprajte si voňavý relaxačný kúpeľ.

6. Nechoďte spať príliš neskoro, pretože únava zvyšuje stres. Naopak, výdatný spánok napomáha k udržovaniu kvality psychickej výkonnosti a psychických stavov pred skúškou.

7. Ráno, v deň „D",  sa poriadne najedzte, dajte si chutné, vitamínové raňajky a do tašky pribaľte ovocie, prípadne osviežujúci nápoj, ktorý vám zaženie smäd.

TIP: Asi pol hodinu pred tým ako vstúpite do triedy, zjedzte lyžičku medu. Rozprúdi mozgové bunky.

8. Pred začiatkom skúšky sa niekoľkokrát zhlboka nadýchnite, vydýchnite a následne skoncentrujte na svoj výkon. Pomôžte týmito dvomi dôležitými vetami: Cítim sa plný energie a som si istý, že skúšku zvládnem!

9. Počas skúšky sa snažte rozumne hospodáriť s časom. Efektívnejšie je riešiť v prvom rade tie úlohy, ktoré chápete ihneď. Náročnejšie si odložte pre prípad, že vám zvýši dostatok času na premýšľanie a riešenie.

10. V žiadnom prípade si nepripúšťajte pesimistické myšlienky - buďte pevne presvedčení, že skúšku zvládnete.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy