05. 06. 2018 06:00 | BRATISLAVA/zg

Pri strihaní psa nemyslite len na srsť. Dôležité sú aj pazúriky

Ako na to, aby ste mu nespôsobili bolesť.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Anton Gvozdikov/shutterstock.com

Hovorí sa, že vlasy sú koruna krásy. A neplatí to len pri ľuďoch. Veď čo je krajšie, ako keď vám iný psičkár pochváli toho vášho.

Kedy je ideálny čas na strihanie psíka? Veterinárna lekárka Zuzana Pompurová hovorí, že čas je individuálny. Väčšinu plemien netreba strihať vôbec. Ak však máte psíka s dlhou srsťou napr. na dvore, odporúča ho minimálne dvakrát ročne poriadne vyčesať. Na jar, keď pes mení srsť, je vhodné starú odstrániť, predídete tým tvorbe tzv. dredov. A potom opäť na jeseň, keď začína rásť hustejšia - zimná - srsť.

„Jednak je to vhodné kvôli mechanickej očiste, jednak kvôli tomu, že majiteľ dôkladne prehliadne jeho kožu a skontroluje, či je pod kožuchom zdravá. Ak má byť zachovaná ochranná funkcia srsti pred slnečným žiarením, mala by srsť po strihaní mať maximálne centimeter, nie menej," vysvetlila pre tvnoviny.sk Pompurová.

Ak sa náhodou u psíka objavia po strihaní problémy na koži, navštívte veterinára.

Príprava na strihanie

Ak ste si mysleli, že psíka treba pred strihaním okúpať, ste na omyle. Veterinárka radí, aby sme to urobili iba vtedy, ak je veľmi špinavý. Naopak, odporúča psa okúpať až po strihaní. Takto sa z kože opláchnu drobné kúsky ostrihanej srsti, ktorá môže vášho miláčika dráždiť a spôsobiť mu nepríjemné svrbenie.

Pred dovolenkou pri mori myslite na miláčikov. Niektoré parazity z tejto oblasti sú smrteľné

Pokiaľ ide o používanie prípravkov na srsť, u psov zásadne používame šampóny a kondicionéry určené pre ne, nie pre dospelých alebo deti. „Tieto ľudské prípravky srsť i kožu vysušujú, čím znižujú jej obranyschopnosť, nehovoriac o možných alergických reakciách," zdôraznila veterinárna lekárka.

Strach zo strihania

Môže sa stať, že vaše zvieratko sa bojí strihania. Veterinárna lekárka hovorí, že psík je veľmi šikovné zviera a viete ho strachu zbaviť. Nepovažuje za nutné, aby majiteľ bol pri strihaní so psom.

Psí miláčikovia v Teleráne.
Psí miláčikovia v Teleráne. Foto: Teleráno
 

„Treba si nájsť strihačku, ktorá bude so psíkom pracovať a dôverovať jej schopnostiam zmanažovať a zvládnuť situáciu. Množstvo psov reaguje veľmi bojazlivo alebo až agresívne v prítomnosti majiteľa, avšak pri ponechaní v rukách psej kaderníčky pes rýchlo pochopí, že ho nikto nezachráni, a tak spolupracuje. V extrémnych prípadoch, ak je strihanie nutné, je možné psa ostrihať v sedácii (pozn. red. podanie upokojujúcej látky) ."

Srsť ako vlasy a podsada

Strihať by sa nemali psíky, ktoré majú srsť ako vlasy. Ide tu predovšetkým o čivavy alebo yorkshirov. Ich srsti treba venovať viac pozornosti - denne ich česať, oddeľovať zlepené chĺpky, či zamotané kúsky trávy alebo konáriky. „Paradoxne, väčšine majiteľov sa ich česať nechce alebo považujú údržbu za príliš náročnú, a tak psa radšej strihajú. A to nie je dobré," poznamenala Pompurová.

TIP: Pes a horúčavy: Platí jedno základné pravidlo

Opačným príkladom sú psíky severských plemien (napr. sibírsky husky, samojed, aljašský malamut) a psy pochádzajúce z Ázie, (shiba inu, akita inu,čau čau a iné), ktorým by sa srsť nemala vôbec strihať. „Ich podsada je mimoriadne hustá a slúži ako izolácia. V tele im udržiava teplotnú rovnováhu a chráni nielen voči zime, ale aj horúčavám," konštatovala.

Pazúriky

Osobitnou kapitolou u psov sú pazúry. Niektoré psy si ich dostatočne obrusujú na chodníkoch a nemusíte ich skracovať. Pazúry sa strihajú podľa potreby, najčastejšie však raz za mesiac. Podľa odborníčky dbajte na to, aby neprerastali. „Ak sú prerastené, rastie v nich aj cievka, ktorá ich vyživuje. Potom nevieme pazúriky skrátiť tak, ako treba bez toho, aby nekrvácali" povedala.

Pazúriky si môžete dať odborne ostrihať, ale môžete sa to aj naučiť. Keď ich má psík biele, ľahko vidíte, pokiaľ siaha lôžko a je menšia šanca, že do nej zastrihnete. V prípade čiernych sa poraďte s veterinárom, ako by ste ich mali strihať, aby ste psíkovi nespôsobili bolesť. Ak sa vám podarí zastrihnúť, nič sa nedeje, stačí keď miesto vydezinfikujete a skúsite naň tlačiť.

Netreba zabúdať na tzv. vlčie pazúriky (pozn. red. piaty prst na labke), ktoré sa nemajú ako zabrusovať, pretože sú vysoko. Často sa zatrháva a môže psíkovi spôsobiť bolesť. Na zadných labkách sa vlčie pazúriky strihajú už šteniatkam, ak to nevyžaduje štandard plemena (napr. beauceron).

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy