06. 06. 2018 06:00 | BRATISLAVA/zg

Ak neviete povedať dcére, kedy sa stane ženou, tento článok je pre vás

Priebeh prvého krvácanie nie je možné predpovedať, ale ani ovplyvniť.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Africa Studio/shutterstock.com

Možno ste dnes v situácii, v ktorej sa ocitla vaša matka, keď ste boli vy tínedžerka. Máte dcéru, ktorá prichádza do veku, kedy by mohla dostať prvú menštruáciu a vy neviete, ako jej to povedať. Možno, keď si prečítate náš článok, bude pre vás jednoduchšie dcérke vysvetliť, kedy sa stane ženou a môžete ju na to pripraviť.

Začiatok životného štádia, keď sa z dievčaťa, aspoň fyzicky, stáva žena, nastáva niekedy medzi 10 až 15 rokom. Nástup menzesu, intenzita krvácania či bolesti pri menštruácii, to všetko je ovplyvňované ako geneticky, ako aj výškou, hmotnosťou, množstvom telesného tuku a vody. A tak priebeh prvého krvácanie nie je možné predpovedať a ani ovplyvniť. Napríklad dievčatá s nadváhou môžu mať prevahu estrogénov, ktoré sa viac tvoria v tukovom tkanive, v dôsledku čoho môže byť maternica vyššie. Tzv. hyperplastická maternicová sliznica môže viesť k silnejšiemu krvácaniu.

TIP: Tínedžeri, týmto najväčším mýtom o sexe nikdy neverte

V minulosti dostávali dievčatá mesiačiky skôr. Aktuálne sa priemerný vek prvej menštruácie u dievčat znižuje v dôsledku moderného životného štýlu a spôsobu stravovania. Zastavil sa na hranici 12 rokov a sedem mesiacov.

Genetika zohráva dôležitú úlohu

Príchod prvej menštruácie je možné rozoznať vďaka niekoľkým indíciám. Mladá žena totiž v tomto období prechádza mnohými zmenami. Napríklad začnú jej rásť chĺpky, zväčšujú sa jej prsia, má bolesti v podbrušku alebo spozoruje na nohavičkách hlieny.

Dobu prvého menzesu môžeme určiť aj podľa žien v rodine, pretože aj genetika zohráva určitú úlohu. Ak napríklad matka alebo stará mama dostali menzes skôr, dá sa predpokladať, že aj dcéra začne krvácať v podobnom veku.

Dievčatá by mali počítať s tým, že prvé dva roky býva menštruácia nepravidelná, neskôr sa cyklus stabilizuje. Výkyvy ich nemusia znepokojovať. Ak však bude krvácanie silnejšie s väčšími stratami krvi, je možné stav upraviť užívaním doplnkov stravy s fytoestrogénmi a materskou kašičkou.

Vložky alebo tampóny

Dievčatá by mali vyhľadávať špecifické hygienické potreby. V predajniach je množstvo typov a veľkostí, dokonca kúpite aj tampóny určené aj pre panny. V dnešnej dobe môžeme registrovať nový trend v používaní menštruačných kalíškov, ktoré zbierajú menštruačnú krv a je možné ich použiť opakovane. Tieto kalíšky však môžu používať len dievčatá a ženy, ktoré už mali pohlavný styk. Sú čoraz populárnejšie a ekologické, pritom však so sebou nesú určité riziká.

Gynekológ a sexuológ Pavel Turčan pre portál krasna.nova.cz vysvetlil, že pre ženské telo je prirodzené, aby menštruačná krv odtekala preč, ale kalíšky ju zadržiavajú.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: nixki/shutterstock.com
 

„Pokiaľ si ho žena nechá zavedený po dlhšiu dobu a krvácanie je silnejšie, hrozí spätný tok krvi cez vajíčkovod do dutiny brušnej. To môže viesť aj k zaneseniu častí sliznice maternice a vzniku endometriózy, ktorá spôsobuje nielen silné bolesti, ale aj neplodnosť. Navyše pri manipulácii s kalíškom hrozí oveľa väčšie riziko zanesenia infekcie do pohlavných orgánov než u bežných vložiek," tvrdí odborník.

Podľa jeho slov aj tampóny treba pravidelne meniť, dôvodom je tiež riziko infekcie. „A preto môže byť užívanie kalíškov či tampónov rizikové najmä u mladých dievčat, ktoré ešte nemajú s menštruáciou a hygienou potrebné skúsenosti, " dodal Turčan.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy