13. 06. 2018 09:00 | BRATISLAVA/PR článok

Naše TIPY na čo sa máte zamerať pri kúpe práčky

Dôležité je vedieť, kde ju chcete v domácnosti mať.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Práčka je jedným zo základných spotrebičov v domácnosti, to je jasné. Rovnako ako to, že nejde o vec, ktorá sa kupuje každý mesiac (a každý deň už vôbec nie). Potrebujete novú práčku a váhate pri jej výbere? Tak si prečítajte nasledujúci článok - snažili sme sa v ňom zosumarizovať všetky dôležité aspekty, ktoré by vám pri výbere novej práčky nemali ujsť.

Koľko máte miesta pre práčku?

Ešte skôr, ako sa vrhnete na kupón Hej.sk a prepočítavanie rozpočtu, si ujasnite miesto, ktoré práčke vaša domácnosť môže poskytnúť. Práve veľkosť práčky je jedným z hlavných parametrov, od ktorých sa môžete odraziť ďalej. Veľkosť a spôsob plnenia. Práčky s vrchným plnením sa využívajú najmä v menších a malých priestoroch, v ktorých by práčku s bočným plnením ani nebolo možné otvoriť.

Ako to s práčkami s vrchným plnením vyzerá z hľadiska rozmerov? Počítajte s objemom bubna v rozmedzí 4 až 6 kg a rozmermi spotrebiča zhruba 85 x 40 x 60 cm.

Ak máte v kúpeľni dostatok miesta, pravdepodobne však uprednostníte práčku s plnením spredu, pretože môže ponúknuť až dvojnásobný objem oproti vyššie uvedeným práčkam. Rozmerovo sa tieto práčky pohybujú v číslach 60 x 85 x 60 cm, no na trhu sú aj kompaktnejšie verzie, tzv. slim práčky.

Zľavový kupón hej.sk
Zľavový kupón hej.sk Foto: hej.sk
 

Motor práčky

Ak chcete pri výbere práčky postupovať ozaj detailne, potom by ste nemali zanedbať ani informácie o motorickej jednotke spotrebiča, čo rieši nejeden online test práčiek. Do práčok sa inštalujú dva typy motorov - bezuhlíkové a uhlíkové. Prvá spomínaná verzia je drahšia, ale aj menšia a ľahšia. Otáčky motora sú riadené elektronikou, pričom na bubon sa napája cez remenicu alebo priamo.

Uhlíkové motory sú s bubnom spojené remenicou (alebo remenicami), sú lacnejšie, zároveň ale aj hlučnejšie a energeticky nie tak efektívne.

Vlastnosti, ktoré treba brať do úvahy

Bubon a motor sú dôležité, no pri výbere práčky treba zohľadniť viac parametrov. Ale pekne po poriadku...Tak teda bubon, respektíve jeho objem; moderné práčky sú v tomto smere pomerne variabilné a ponúkajú kapacity od 4 až po 12 kg. Ak sa chystáte prať aj paplóny alebo deky, určite choďte do väčších objemov, menšie bubny si s takto veľkými vecami neporadia.

Nemenej dôležitá je ale aj rýchlosť odstreďovania. Čím bude vyššia, tým suchšia prádlo budete z práčky vyberať. Rýchlosť do 1000 otáčok za minútu by mala byť dostačujúca, no ak plánujete prádlo po praní ešte sušiť v sušičke, tak by práčka mala zvládnuť odstreďovanie aspoň rýchlosťou 1 200 až 1 400 otáčok za minútu.

Dnes už ale nestačí, aby bol domáci spotrebič „len" výkonný. Mal by byť aj úsporný a efektívny, o čom vás v dostatočnej miere bude informovať štítok s energetickou triedou. Označuje sa začiatočnými písmenami abecedy a dodatočnými znamienkami „+". A+++ trieda je triedou absolútne najvyššou a najúspornejšou a v prípade práčok by ste nemali klesať nižšie ako k triede B.

Tancujúca práčka nie je vašim cieľom

Iste nechcete, aby vaša nová práčka pri každom zapnutí vystrájala, tancovala po celej kúpeľni a budila susedov svojim hlučným chodom. S modernými práčkami, ktoré vám výhodnejšie pomôže zaobstarať TPD cashback, takéto „radosti" nezažijete, majú totiž integrované systémy či funkcie nočného režimu, ktoré hluk účinne eliminujú. Aj tak si ale čo-to zistite o chode práčky a hlučnosti s tým spojenej. Pre lepší prehľad prikladáme aj tabuľku s úrovňou decibelov:

10 dB - šuchot listov, slabý vánok
20 dB - padajúce lísty
30 dB - ticho v izbe
40 dB - bežné zvuky v pozadí
50 dB - bežný rozhovor
60 dB - hlasný rozhovor
70 dB - potlesk v uzavretom priestore
80 dB - hkuk premávky, spláchnutia toalety
90 dB - nákladné auto v premávke, prejazd vlaku
100 dB - spustená reťazová píla
110 - 130 dB - hluk zbíjačky, rockový koncert, motory tryskového lietadla
viac ako 130 dB - prah bolestivosti, hrozí nenávratné poškodenie sluchu

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy