14. 06. 2018 09:00 | BRATISLAVA/PR článok

Bojíte sa letných horúčav? Poradíme vám, ako ich zvládnuť

Okrem pitného režimu je dôležité aj oblečenie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Oficiálny začiatok leta je to onedlho a vy už teraz máte obavy, ako zvládnete extrémne horúce dni nielen na letnej dovolenke pri mori, ale aj u vás doma? Ak máte nejaké zdravotné problémy, nepodceňujte horúčavy a dávajte si na seba pozor. Mohli by ste totiž skončiť až na pohotovosti.

Ak máte obavy z letných horúčav, dodržiavajte tieto pravidlá a uvidíte, že celé dva mesiace zvládnete bez akýchkoľvek zdravotných problémov.

Nebuďte na priamom slnku medzi 11.00 a 15.00

V čase medzi 11.00 h a 15.00 h sa zdržiavajte v tieni. V tomto čase sú slnečné lúče najintenzívnejšie a ak máte bledú pokožku, rýchlo by ste sa spálili. Ak pracujete vonku, nezabúdajte sa dôkladne ponatierať krémom s vyšším UV faktorom a dávajte si na hlavu pokrývku hlavy - šiltovku, látkový alebo slamený klobúk.

Ak budete na dovolenke, určite sa v tomto čase schovávajte a nezdržiavajte sa na priamom slnku. Vyčerpalo by vás to, spálili by ste sa a dostali by ste úpal. Schovávajte sa radšej pod markízou alebo pod slnečnou plachtou pri hoteli/ na terase. Určite neriskujte, pretože koža si to bude pamätať. Každé spálenie kože sa vám neskôr vráti - začnú sa vám tvoriť pigmentové škvrny, pomerne skoro sa vám objavia prvé vrásky atď.

Ak máte lupienku (psoriázu), poprípade sa vám často objavuje ekzém na celom tele, odporúčame vám kvalitný ľanový olej. Je vhodný dokonca aj na popáleniny, čo teraz cez leto určite zúžitkujete.

Nezabúdajte na pitný režim

Dospelý človek by mal denne vypiť minimálne štyri litre vody, cez letné mesiace aj viac. Nezabúdajte na pitný režim cez letné horúčavy, ani na letnej dovolenke pri mori. Piť by sme mali neustále a nielen vtedy, keď pociťujeme smäd. Keď budete cítiť sucho v ústach, je zle, pretože organizmus je už dehydrovaný.

Odporúčame vám piť výhradne len čaje v izbovej teplote, poprípade čistú neperlivú vodu. Ak ste kávičkár, po káve si doprajte minimálne pol litra čistej vody. Káva dehydruje a vy potrebujete doplniť tekutiny. Navyše budete cítiť horkú chuť v ústach - možno podobnú, ako keď fajčíte tabak do vodnej fajky.

Vyhýbajte sa alkoholickým nápojom najmä, ak budete dlho na slnku a určite nepopíjajte žiadny alkoholický nápoj, ak sa chystáte plávať v bazéne alebo pri mori.

Jedzte ľahšiu stravu

Cez letné horúčavy vám neodporúčame jesť ťažšie stráviteľné potraviny. Vyhýbajte sa mastným a vyprážaným jedlám, ktoré vám zbytočne zaťažia žalúdok. Doprajte si viac čerstvých sezónnych potravín - ovocia, zeleniny a zaraďte ich natrvalo do svojho jedálnička. Ak ste doteraz mávali tráviace ťažkosti, konzumáciou čerstvého ovocia a zeleniny sa ich natrvalo zbavíte. Ak máte cukrovku, o to viac si dávajte pozor, čo dáte do úst. Odporúčame vám pozrieť si chutné šalátové recepty pre diabetikov. Určite si tam nájdete recept, ktorý sa vám zapáči až tak, že si ho budete robiť minimálne raz týždenne.

Vyberajte si vzdušnejšie oblečenie

Ak radi nosievate obtiahnuté oblečenie, cez letné horúčavy ho určite nenoste. Pokožka potrebuje dýchať a práve preto vám odporúčame nosiť voľnejšie oblečenie z kvalitnej 100% bavlny, poprípade z ľanu. Ľanové oblečenie prepúšťa pot, nesmrdí a je príjemné aj pre vašu opálenú pokožku. Pozrite si v obchode s dámskym oblečením napríklad peknú dámsku tuniku pre moletky. Aj keď nemáte postavu moletky, takéto oblečenie cez leto zúžitkujete. Je vzdušné, príjemné na dotyk a nebudete sa v ňom potiť tak, ako v obtiahnutých veciach.

Ak sa bojíte, ako zvládnete leto, držte sa týchto rád a uvidíte, že letné mesiace prežijete bez popálenín, úpalov a dehydratácie. Myslite na svoje zdravie teraz, kým nie je ešte neskoro. Dávajte pozor predovšetkým na svoje deti, ktorým sa organizmus prehrieva rýchlejšie ako nám dospelým.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy