Správy z vášho kraja:
05. 07. 2018 07:00 | BRATISLAVA/zg

Robia sa vám pod pazuchami mapy? Príčinou môže byť aj choroba

Ak sa potíte zo stresu, pomoc je veľmi jednoduchá.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: andriano.cz/shutterstock.com

Pot je prirodzená súčasť nášho tela. Potiť sa nemusíme len pri telesných aktivitách, ale aj pri inej záťaži, napr. strese. Poznáte to. Zrazu si všimnete, že pod pazuchami máte na oblečení mapy.

Nie je ale potenie ako potenie. Medzi termoregulačným a emocionálnym je rozdiel. Úlohou toho prvého je chrániť telo pred prehriatím. Vylúčený pot vyvolá chladiaci efekt nielen na koži, ale aj na cievkach tesne pod ňou. Vďaka tomu sa krv ochladí a potom aj orgány, do ktorých prúdi.

Ako vysvetlila kožná lekárka Lucie Jarešová, emocionálne sa potíme vtedy, keď sme pod psychickým tlakom, napr. máme trému, strach, prežívame bolesť, ale aj radosť. „Reagujú naň najmä podpazušie, dlane i chodidlá a tam pot vidíte zo zvýšenej miere. Ďalej sa pri tomto type potenia vo veľkej miere aktivujú malé potné žľazy na čele, dekolte a chrbte, " dodala dematologička.

Úloha vegetatívneho systému

Jeho poslaním je regulovať životné funkcie, ktoré nepodliehajú vôli človeka. Okrem dýchania, trávenia alebo látkovej výmeny, ovplyvňuje aj potenie. Môžete sa snažiť akokoľvek, silou vôle potenie nezastavíte.

Naučte sa rozlišovať emócie

Pri emocionálnom potení je to iné. Pomôže vám, ak viete presne pomenovať emóciu a zamyslíte sa nad ňou. Znie to jednoducho, ale treba na to trocha zručnosti. Poznáme totiž niekoľko základných emócií - strach, smútok, starosť, ktoré však majú niekoľko ďalších odtieňov. Ak budete vedieť presne pomenovať v akom emočnom rozpoložení sa nachádzate, vtedy môžete pracovať s pocitmi a samozrejme aj s nežiaducim potením.

TIP: Poradíme vám, ako nepribrať zo stresu

Pri emocionálnom potení hrajú dôležitú úlohu dve hlavné zložky vegetatívneho systému - sympatikus (tzv. nerv života) a parasympatikus (tzv. nerv pokoja). Na to, aby sme unikli zo stresovej situácie, potrebujeme mať v svaloch viac krvi. Reakciou tela je preto zvýšená tepová frekvencia a aktivácia sympatika, s ktorým začnú vo vyššej miere pracovať aj potné žľazy. Keď vás napríklad stresuje vystúpenie pred väčšou skupinou ľudí, vystúpia vám kvapôčky potu. Je to len prirodzená reakcia na situáciu, v ktorej ste sa ocitli.

Keď sa potíte viac, ako je zdravé

Podľa štatistík zvýšenú mieru potenia pociťuje päť percent svetovej populácie. V prípade, že vytvorený pot presahuje mieru potrebnú na udržanie telesnej rovnováhy, môžeme hovoriť o ochorení hyperhidróza. Jej príčiny môžu byť rôzne. Okrem zdravotných problémov sú za ňou práve emócie.

Človek sa nadmerne potí aj z obavy, že si jeho problém všimne okolie. Keď strach z nadmerného potenia ovládne človeka natoľko, že sa začne vyhýbať spoločenským aktivitám, mal by vyhľadať odbornú pomoc psychológa.

Naopak, ak za zvýšenou tvorbou potu nie je žiadne ochorenie, samotné prejavy potenia môžeme zmeniť bez pomoci. Dôležité je, aby ste dodržiavali základné hygienické pravidlá, vyberali si vzdušné oblečenie a používali pre vás vhodné antiperspiranty.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?