Správy z vášho kraja:
30. 06. 2018 14:12 | BRATISLAVA/TASR

Manažérky sa spoliehajú na poznatky, muži na intuíciu

Pre ženy vo vedení je najdôležitejším faktorom úspechu aktívna osobná sieť kontaktov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: LDprod/shutterstock.com

Pri strategických rozhodnutiach sa šesť z desiatich žien na vysokých manažérskych pozíciách spolieha na dostupné údaje a poznatky. Viac ako dve tretiny ich mužských kolegov pritom v rovnakej situácii dá skôr na svoju intuíciu.

Pre ženy vo vedení je podľa prieskumu a štúdie KPMG Global Female Leaders zároveň najdôležitejším faktorom úspechu aktívna osobná sieť kontaktov. Na druhom mieste sú silné komunikačné zručnosti a na treťom dôkladné poznanie nových technológií.

"Rýchlosť, akou dnes musia lídri prijímať rozhodnutia, napríklad v nadväznosti na očakávania zákazníkov, neustále rastie. Ženy vo vedúcich pozíciách majú nielen dostatočné zručnosti, ale aj silu viesť svoje spoločnosti v tejto dobe, ktorá sa vplyvom technológií neustále mení," skonštatovala výkonná riaditeľka slovenskej pobočky firmy zodpovedná za agendu žien Ivana Mazániková.

S novými technológiami ako je umelá inteligencia či blockchain sa cíti komfortne takmer polovica (48 percent) respondentiek. Sú však opatrnejšie, pokiaľ ide o vplyv umelej inteligencie na pracovné miesta. Iba 47 percent opýtaných sa v prieskume vyjadrilo, že umelá inteligencia vytvorí viac pracovných miest, ako eliminuje. Medzi mužskými lídrami takýto názor uviedlo 62 percent z nich.

Muži viac veria potenciálu svojej spoločnosti

Až 90 percent z nich je presvedčených o rastovom potenciáli firmy, pričom pri ženách je to 77 percent manažérok. Optimistickejší sú muži aj v prípade očakávaného rastu zamestnancov. Rast o viac ako šesť percent očakáva 37 percent mužských riadiacich pracovníkov, kým v prípade žien vo vedení to predpokladá každá tretia manažérka (33 percent).

Viac ako osem z desiatich respondentiek prieskumu považuje programy na podporu žien za dobrý spôsob, ako umožniť viacerým ženám dostať sa do vedúcich pozícií. Tieto programy pokladá za stále potrebné šesť z desiatich vrcholových manažérok. Len necelých 30 percent respondentiek prieskumu však vidí svoj ďalší kariérny krok v spoločnosti, v ktorej aktuálne pôsobí. Až 89 percent z nich však po svojom odchode z firmy očakáva, že ich nástupkyňou bude žena.

Prieskum sa uskutočnil na vzorke 699 žien vo vrcholových manažérskych pozíciách zo 42 krajín sveta, ktoré pôsobia v štrnástich priemyselných odvetviach. Uskutočnil sa online v mesiacoch marec až apríl 2018.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?