11. 07. 2018 13:44 | BRATISLAVA/zg, TASR

Ako si nepokaziť dovolenku slnkom a medúzou

Dôležité je mať so sebou okrem krému aj ocot.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: WorldStock/shutterstock.com

Dovolenku pri mori môžu znepríjemniť zdravotné ťažkosti, spálenie slnkom, popŕhlenie medúzou alebo bodnutie morského ježka. Najlepšia je prevencia, pripomína záchranár a hlavný inštruktor Falck Academy Miroslav Nagy.

Pri mori je efekt odrazeného slnka od piesku a od vodnej hladiny niekoľkokrát silnejší než slnečné žiarenie na Slovensku. V rámci prvej pomoci pri popálení pokožky od slnka je potrebné z tela zmyť opaľovací krém a sprchovať sa čistou vodou, bez gélov či mydla. Zamedzíte tak ďalšiemu dráždeniu pokožky.

Začervenanie a pálenie pokožky môžu zmierniť prípravky obsahujúce aloe vera alebo D-panthenol.

„V prvom rade treba prerušiť pôsobenie slnka na pokožku. Následne telo schladíme vlažnou vodou, aby sme predišli prípadnému podchladeniu," vysvetlil Nagy.

Popálenie medúzou, bodnutie ježkom

Na dovolenkách nie je zriedkavé ani popŕhlenie medúzou, čo spôsobuje okamžitú ostrú bolesť. Na pokožke ostávajú drobné pichliače, ktoré je dobré odstrániť uterákom alebo pieskom a opláchnuť slanou vodou. Zasiahnuté miesto na koži treba potrieť roztokom síranu horečnatého, octom alebo alkoholom.

Háčik morského ježka sa pri bodnutí odlomí a pevne uchytí do kože, najčastejšie do chodidla. Po bodnutí je dôležité nedostupovať na zranené chodidlo a dostať sa rýchlo z vody von. Pri vyberaní pichliača treba dať pozor, aby sa nezlomil a jeho kúsok neostal v nohe, kde by hrozilo riziko zápalu. Ranu je dôležité opláchnuť vodou a vydezinfikovať.

Dovolenka v kocke: Rozpočet, výdavky, auto a lieky

Nagy ďalej radí navštíviť pred cestou lekára a v prípade dlhodobých zdravotných ťažkostí si pribaliť lekárske správy, lekárničku a dostatočné množstvo liekov. Počas dlhej cesty lietadlom, autobusom aj autom je potrebné myslieť najmä na dostatočný príjem tekutín.

„Netýka sa to iba starších pacientov. Najmä dlhá cesta autom alebo autobusom s malými prestávkami je často náročná a človek radšej neprijíma tekutiny, aby nemusel vodič zastavovať častejšie. Považujem to však za obrovskú chybu," povedal Nagy.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy