24. 09. 2018 16:30 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Neopúšťajte svojho miláčika, keď odchádza na večnosť. Nezaslúži si to

Veterinár opísal, čo prežíva odchádzajúce zviera krátko pred eutanáziou.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Deyan Georgiev/shutterstock

Odchod maznáčika a je jedno, či je to psík, mačka, andulka alebo korytnačka, je vždy psychicky náročný. Veď je to člen rodiny, prežili ste s ním kus života, tešili sa z jeho huncúctiev alebo malých klamstiev, ktoré vám pripravil.

Keď príde chvíľa, že sa s ním musíte navždy rozlúčiť, akoby sa vám zrúti svet. Mnohí majitelia však nie sú schopní byť pri veterinárnej eutanázii. A to je podľa veterinárov chyba.

Je takéto správanie sa voči zvieraťu správne? Tohto problému sa nedávno dotkla Američanka Jessi Dietrich na svojom twitterovom účte. "Spýtala som sa svojho veterinára, čo je pre neho pri práci najťažšie. A odpovedal, že jednoznačne chvíle, keď je nútený zo zdravotných alebo iných dôvodov utratiť zviera. Rozhodol sa odhaliť pravdu, ako miláčikovia prežívajú svoje posledné chvíle na tomto svete.," cituje tn.cz Dietrich.

Veterinár Robert Zammit vysvetlil, že zviera v posledných chvíľach života zbesilo hľadá očami svojho majiteľa. Ak tam nie je, tak bohužiaľ márne, pretože ho nechal v ordinácii samo. Tento pohľad mi láme srdce," zveril sa.

Je presvedčený, že ak majiteľ má problém ostať pri celej eutanázii, mal by byť so svojim miláčikom aspoň dovtedy, kým dostane sedatívum do svalu. Ako ďalej povedal Zammit pre portál uk.sports.yahoo.com, nenúti ich však k tomu. Z vlastnej praxe má však skúsenosť, že väčšina majiteľov chce byť až do poslednej chvíle so svojimi miláčikmi.

Iný zverolekár naopak namieta, že so sestrou robia všetko preto, aby sa zvieratá pri eutanáziu cítili čo najlepšie a neprítomnosť rozrušeného a uplakaného pána je niekedy lepším riešením pre zviera, ako aj pre lekára. "Vždy sa s nimi snažíme hovoriť a upokojovať ich. Nikdy nikoho nenabádame na to, aby s miláčikom zostávali za cenu, že by to malo v nich zanechať traumatický zážitok," píše tn.cz

Téma sa dočkala odozvy aj u ďalší z veterinárov. Tí apelujú na majiteľov zvierat, aby ich v poslednej chvíli neopúšťali, hoci je pre nich pohľad na odchádzajúceho miláčika zdrvujúci.

"Boli ste pre nich po celý život stredom vesmíru. Nenechávajte ich, prosím, pred odchodom z tohto sveta samých v cudzom prostredí a s cudzími ľuďmi. Nezraďte ich len pre to, že je to pre vás ťažké. Nebuďte zbabelí," zhodli sa veterinári.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy