Čakáme na výsledky, sledujte volebné štúdio o 23:00h

07. 10. 2018 19:00 | NITRA/TV Markíza

Prečítajte si, na čo všetko sú dobré gaštany

Prezradíme vám aj recept na masť proti kŕčovým žilám.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Aj vy nosíte vo vrecku gaštany? Že sa oplatí mať ich za hrsť v kabáte, vedia aj biznismeni. Nazbierajte si ich teraz na jeseň do zásoby. Neuveríte, kde všade sa vám budú obyčajné gaštany hodiť.

Po jedlých gaštanoch sa na pultoch na jeseň len tak zapráši. Že sa neoplatí obchádzať ani tie obyčajné už roky vie 85-ročná dôchodkyňa Libuša Ocelková. „Verili sme, že keď sme ich mali vo vrecku, prinášali šťastie a nosili sme ich," spomína si Nitranka.

Pohrať sa s gaštanmi vo vrecku bundy či kabáta nás vraj zbaví aj stresu. Máme ich tak poruke vždy, keď na nás príde nervozita.

Kedysi si z gaštanov ľudia sami vyrábali aj krémy na boľavé kĺby. „Obsahujú aescín. Je to základná látka, ktorá má vplyv na pružnosť a silu ciev, ale obsahuje aj flavonoidy aj saponíny. A vďaka tomu sa niekedy v minulosti využívali napríklad do prania," vysvetlila bylinkárka Miriam Latečková.

Tipy a triky z gaštanov

Recepty starých mám testuje aj dnes. Rozkrájané gaštany šesť týždňov máča v bielom alkohole alebo liehu. Hnedastou tekutinou lieči dnu.

Práškom z gaštanov si môžete umývať vlasy zastavíte ich vypadávanie. Kvety gaštana a samotné plody zas nevoňajú moliam.

Starší ľudia si gaštany dávajú do vrecúška a do postele pri nohách, kedy sa tiež takýmto spôsobom môže liečiť problémy s kĺbami.

A v reportáži Moniky Kolekovej si pozrite, ako si môže urobiť liečivú masť napríklad na kŕčové žily.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy