30. 10. 2018 07:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Poznáte rozdiel medzi chrípkou a prechladnutím?

Mnoho pacientov si ju často zamieňa s inými infekciami.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: baranq/shutterstock.com

Stúpa vám teplota a cítite slabosť. Vyzerá to ako chrípka. Napriek tomu vám lekár oznámi, že to je iba prechladnutie. Mnoho pacientov si stále chrípku mýli s iným ochorením. Dôležité je poznať príznaky. Ochránite tak seba aj druhých.

Všeobecní lekári sa teraz častejšie stretávajú s prípadmi, že pacienti nevedia rozlíšiť chrípku od iných infekcií. „Vznik chrípky je náhly z plného zdravia prudkými bolesťami hlavy, vysokou horúčkou 38 až 40 stupňov. Tie ostatné vírusové ochorenia sa prejavujú väčšinou postupne - soplenie, nádcha, škriabanie v hrdle, kašeľ a teplota okolo 37 až 38 stupňov. Pacient chorľavie postupne," vysvetlila lekárka Diana Ganajová.

Rozdiel medzi chrípkou a prechladnutím.
Rozdiel medzi chrípkou a prechladnutím. Foto: TV Markíza
 

Boli sme v laboratóriu, v ktorom každoročne overujú tisícky vzoriek z výterov hrdla a nosa. Posielajú ich tam všeobecní lekári v prípade potreby na overenie. Aj naposledy sa im potvrdilo, že väčšinou nejde o chrípku.

V minulej chrípkovej sezóne vyšetrili na Slovensku vyše 2 200 vzoriek od reálnych pacientov. Chrípka sa potvrdila u tretiny. „Buď je to iné respiračné ochorenie vírusové alebo bakteriálne ale vírus chrípky to nie je," konštatovala, vedúca Národného referenčného centra pre chrípku Edita Staroňová.

Či už ide o chrípku alebo prechladnutie - liečba je podobná. A to je pokoj na lôžku a väčšinou voľnopredajné lieky, ktoré potláčajú príznaky. Ak vám po troch dňoch bude horšie, navštívte lekára.

Práve prvé tri dni je pacient najviac nákazlivý. Ak máte teda chrípku, podceníte ju a chodíte von - šírite nákazu ale zároveň ohrozujete podľa lekárov aj seba. Stačí aby sa k viróze pridal nejaký bacil a môže vám to skomplikovať stav.

Naopak ak s ľahkým prechladnutím hneď sedíte v čakárni u lekára, vystavujete sa riziku, že niečo na vás preskočí zas tam. Ganajová dodáva, že chrípka je vysokonákazlivé ochorenie.

Pokiaľ sa cítite vyslovene zle a máte napríklad teplotu 40 stupňov Celzia, netreba čakať. Tohtoročná chrípková sezóna je zatiaľ iba na začiatku. Lekári hlásili minulý týždeň vyše 42-tisíc chorých, z toho 3 000 pacientov nahlásili ako chrípku.

Reportáž spracovala Zuzana Javorová.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy