05. 11. 2018 14:40 | BRATISLAVA/zg

Viete, koľko dnes stojí stužková? Radšej si na ňu odkladajte

Náklady na ňu môžeme rozdeliť do dvoch skupín.

Stužková (ilustračné foto)
Stužková (ilustračné foto) Foto: TV Markíza

Vstup do dospelosti na Slovensku sprevádza pred maturitou udalosť, ktorá, ako spieva skupina Elán, sa nám navždy zachová v pamäti. Samozrejme je to stužková. Veci s ňou spojené pritom nie sú vôbec lacná záležitosť.

Okrem oblečenia budúcich maturantov na toto krásne podujatie je so stužkovou spojené množstvo organizovania, zabezpečenia detailov a v neposlednom rade aj peňazí.

Ak boli budúci maturanti prezieraví, na tento ples dospelosti sa pripravovali už od prvého ročníka na strednej škole. Teraz sa tak môžu vyhnúť náporu na peňaženku rodičov alebo vlastných úspor.

Odborník na etiketu nám vysvetlil všetky "pikošky" zo sveta spoločenského obliekania

„Náklady na stužkovú môžeme rozdeliť do dvoch skupín: na školské, spojené s organizáciou slávnostného večera, a rodinné náklady, spojené s oblečením a vizážou maturanta a rodičov," vysvetlila odborníčka na financie Daniela Mešková. Radí, že náklady na stužkovú by ste nemali riešiť na dlh.

Rozdielne náklady v regiónoch

Na školské náklady sa rodičia žiakov spoločne skladajú rovnakou sumou. Táto čiastka je rôzna a výrazne závisí od regiónu, tvrdí odborníčka. Zatiaľ, čo na Orave sa môže pohybovať okolo 200 - 250 eur na žiaka, v Bratislave sa môže vyšplhať aj na 300 eur.

Ako pripraviť stužkovú

Sú dve možnosti ako pripraviť stužkovú slávnosť. Prvá možnosť je, že žiaci môžu využiť služby eventovej agentúry, ktorá sa postará o menu, čašníkov, výzdobu sály aj stolov, niekedy môže zahŕňať aj DJ-a. Suma za túto agentúrnu službu sa pohybuje poväčšine okolo 3 500 - 4 000 eur so všetkými nákladmi.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Syda Productions/shutterstock.com
 

Druhou možnosťou je, že si všetko zorganizujú študenti sami, potrebujú však v triede pár spolužiakov, ktorí si organizáciu zoberú na starosti.

Náklady triedy

Prenájom sály - 300 eur
Alkoholické a nealkoholické nápoje - 300 eur
Zákusky a torta - 200 eurSlané pečivo - 160 eur
DJ - 350 eur
Fotograf - 400 eur
Kameraman - 400 eur
Kytice a kvety pre profesorky - 130 eur
Darček pre triednu profesorku - 100 eur
Oznámenia - (1 500 ks - 50 ks na študenta) - 200 eur
Stuha na dvere triedy, maturitné stužky pre každého študenta, tablo - 150 eur
Vygravírované poháre s menom - 130 eur

Ak si žiaci stužkovú organizujú sami

Menu - 2 200 eur
Čašníci - 200 eur
Výzdoba stolov a sály - 300 eur

Rodinné výdavky - Oblečenie a vizáž

Šaty kupované - 100 eur
Požičané šaty - 60 eur
Oblek - 100 eur
Košeľa s kravatou - 30 eur
Topánky - 50 eur
Kaderníčka s kozmetičkou - 50 eur
Rodičia - 300 eur

Keďže asi najväčšou položkou na stužkovú sú pre jednotlivca šaty, mali by sme pri ich výbere myslieť na jednu veci - ako ich po slávnosti ešte využijeme. Platí to pri kúpe obleku, v ktorom môžu študenti aj maturovať a robiť možno aj prijímacie skúška na vysokú školu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Vtmila/shutterstock.com
 

V prípade dievčenskej róby, ak si ju maturantka nepožičia, ale kúpi, môže ju využiť napríklad na svadbu alebo nejaké rodinné stretnutie. Podobne by sa mali rozhodovať pri výbere oblečenia aj rodičia maturantov, dodáva Mešková z Partners Group.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy