09. 11. 2018 09:00 | BRATISLAVA/PR článok

Alergia na šperky trápi čoraz viac žien. Ako proti nej bojovať efektívne?

Ak i vás dokáže poriadne potrápiť, prečítajte si pár našich tipov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: sperky-a-diamanty.sk

Preplnené výklady obchodov s bižutériou často lákajú k bezhlavému nakupovaniu. Náušnice, náhrdelníky či prstene podľa poslednej módy za výhodnú cenu, nenechajú chladnou takmer žiadnu ženu.

Zvýšený dopyt a prirýchle striedanie trendov sa však podpísali na kvalite produktov. Začervenaná pokožka, svrbenie alebo vyrážka sú príznakmi čoraz viac rozšírenej kontaktnej alergie. Ak i vás dokáže poriadne potrápiť, prečítajte si pár našich tipov, ako proti nej úspešne bojovať.

Tým najväčším nepriateľom je nikel

V súčasnej dobe je najčastejším kontaktným alergénom nikel. Tento kov, vyskytujúci sa bežne v našich domácnostiach, dokáže v spojení s potom, mydlom či parfumom spôsobiť nemálo problémov. A to nie ani tak u mužov, ako u mladých žien a dievčat. Dôvod je jasný - šperky a bižutéria sú výsadou ženského pohlavia, chlapa s perlovým náhrdelníkom na ulici len tak nestretnete. A práve lacná kovová bižutéria sa môže „popýšiť" najvyšším obsahom niklu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: sperky-a-diamanty.sk
 

Nepriateľ sa však ukrýva aj v ďalších bežných súčastiach nášho odevu. Červené pupienky alebo pľuzgieriky sa môžu objaviť aj na chrbte či bruchu a to kvôli kovovým háčikom od podprsenky alebo gombíku.

Urobili ste si radosť striebornými náušnicami zo zlatníctva, no alergia aj tak zaútočila? Aj drahší šperk môže obsahovať prímes niklu. Ten sa k striebru či zlatu pridáva kvôli predĺženiu ich životnosti.

Bráňte sa proti alergii úspešne

Úplne sa vzdať šperkov, vyradiť zo svojho šatníka všetky kúsky so zipsom, gombíkmi alebo háčikmi, asi nebude tým najreálnejším riešením. Čo teda robiť, aby alergia nemala šancu?

Zamedzte kontaktu kože s alergénom

Nechajte si šperky, ktoré nemôžete nosiť, potiahnuť rhódiom alebo ich na mieste, kde sa kov dotýka pokožky, natrite poriadnou vrstvou bezfarebného laku. Pri slabšej alergii môže pomôcť aj obyčajný púder. Dobre absorbuje vlhkosť a pot, ktoré najčastejšie spôsobujú podráždenie.

Vyhnite sa nekvalitným šperkom

Investujte do kvalitnejších materiálov a vždy sa pri kúpe informujte o možnom obsahu nežiaducich kovov. Trh sa prispôsobil stále častejšie sa vyskytujúcim alergiám, a tak už bez problémov nájdete krásne šperky bez obsahu rôznych prímesí. I keď sa môže počiatočná investícia zdať vysoká, napríklad také platinové obrúčky vydržia oveľa viac, ako lacnejšie alternatívy.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: sperky-a-diamanty.sk
 

Udržujte šperky čisté

Baktérie a špina takisto v boji nepomáhajú. Priebeh alergie môžu iba zhoršiť. O svoje ozdoby sa preto pravidelne starajte. Utrite ich handričkou napustenou špeciálnym roztokom alebo opláchnite v teplej mydlovej vode a opatrne očistite jemnou kefkou.

Ak sa však príznaky napriek všetkému zhoršujú a dlhodobo neustupujú, neváhajte navštíviť lekára.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy