25. 11. 2018 19:39 | BRATISLAVA/TASR

Do Medzinárodného dňa boja proti násiliu sa zapojila aj polícia

V Španielsku dnes Medzinárodný deň boja proti násiliu páchanému na ženách sprevádzali protesty.

Žena protestuje proti násiliu voči ženám v Madride.
Žena protestuje proti násiliu voči ženám v Madride. Foto: TASR/AP/Manu Fernandez

K osvete o násilí páchanom na ženách sa v rámci Medzinárodného dňa boja proti násiliu páchanému na ženách (25.11.) pridáva aj slovenská polícia. Policajný zbor (PZ) SR zverejnil na sociálnej sieti video o formách násilia a vyzýva všetky týrané ženy, aby si nenechávali svoje problémy pre seba, ale išli na políciu alebo sa zdôverili svojim blízkym.

"Násilie je akýkoľvek spôsob útoku na integritu človeka," pripomína polícia s tým, že sa môže vyskytovať v piatich základných formách - fyzické, psychické, sociálne, ekonomické a sexualizované. Najbežnejšie sa v spoločnosti podľa nej stretávame s tzv. domácim násilím a jednotlivé formy sa v ňom dopĺňajú.

Príslušníčka PZ vo videu priblížila aj štyri fázy, tzv. kruh domáceho násilia. "V prvej fáze partneri spolu nekomunikujú a narastá napätie. Druhá fáza je fáza výbuchu, v tretej fáze sa partneri udobrujú a štvrtá je fáza medových týždňov," tvrdí. Vo štvrtej fáze partneri popierajú akékoľvek násilie. Žiaľ, kruh sa opakuje. Polícia varuje, že vtedy si už žena nedokáže pomôcť sama.

Ženám podľa Amnesty International ubližuje slabá právna definícia znásilnenia

Väčšina európskych krajín vo svojej legislatíve stále nerozoznáva sex bez súhlasu ako znásilnenie, pripomína Amnesty International (AI). Zdôrazňuje, že toto a nebezpečná kultúra obviňovania obetí napomáha zachovávať beztrestnosť páchateľov sexuálneho násilia v celej Európe. Informovala Daniela Mužíková z Amnesty International Slovensko.

"Znásilnenie je závažným porušením ľudských práv a za každých okolností by malo byť uznané ako vážny zločin," uvádza Amnesty International v tlačovej správe. Žiada, aby všetky európske krajiny zabezpečili zmenu zákonov a zároveň nalieha, aby pomohli ukončiť obviňovanie obetí a zneužívanie rodových stereotypov v súdnych konaniach. Má to viesť k potrestaniu páchateľov.

Podľa informácií AI má iba osem z 31 krajín, ktorých legislatívu skúmali, zákonnú definíciu znásilnenia založenú na výslovnom súhlase. Ide o Írsko, Spojené kráľovstvo, Belgicko, Cyprus, Nemecko, Island, Luxembursko a Švédsko. Väčšina krajín, naopak, uznáva, že došlo k znásilneniu len v prípade použitia fyzického násilia, hrozby alebo nátlaku.
"Každý človek, bez ohľadu na pohlavie, sa môže stať obeťou znásilnenia," varuje AI. Tento trestný čin však väčšinou postihuje práve ženy a dievčatá. Aj napriek tomu, že hnutia ako #MeToo inšpirovali mnoho žien prehovoriť, veľká časť obetí znásilnenie nikdy nenahlási. Dôvodom sú obavy, že im nikto neuverí.

Mnohé ženy, ktoré si prešli touto skúsenosťou, narazili podľa AI pri hľadaní spravodlivosti na zastaralé a škodlivé právne definície znásilnenia. Problémom sú tiež predsudky, obviňovanie obetí a "iné nevhodné a často urážlivé správanie zo strany príslušných úradov, ktorých úlohou je poskytovať obetiam podporu a vyšetrovať sexuálne násilie".

Najnovšie štatistiky Agentúry Európskej únie pre základné práva hovoria, že každá dvadsiata žena nad 15 rokov v EÚ bola znásilnená. To je spolu približne deväť miliónov žien a dievčat, ktoré sa stali obeťami sexuálneho násilia. S istou formou sexuálnej agresie sa počas svojho života stretla jedna z desiatich žien.

Prieskumy verejnej mienky podľa riaditeľa Amnesty International Slovensko Rada Slobodu, ukazujú, že mnohí ľudia nepovažujú nevyžiadaný sexuálny styk v prípade, že je obeť pod vplyvom omamných látok, vyzývavo oblečená alebo sa aktívne fyzicky nebráni, za znásilnenie.

"Sex bez vysloveného súhlasu je znásilnenie a to nesmie byť tolerované alebo ignorované v žiadnej krajine, v žiadnej legislatíve. Kým jednotlivé krajiny nezmenia svoje právne predpisy v súlade s touto jednoduchou skutočnosťou, páchatelia sexuálnych trestných činov ich budú môcť aj naďalej beztrestne páchať," uviedol Sloboda.

Tisíce ľudí protestovali v španielskych mestách

S transparentmi a heslami proti sexizmu a s ním spojenými trestnými činmi tisíce ľudí demonštrovali v nedeľu v španielskych mestách.

Protestujúci vyšli do ulíc v Madride, Barcelone, Seville či Bilbau. "Sme tu za všetky tie ženy, ktoré boli zavraždené, v Madride a v Španielsku. Berieme to veľmi osobne," uviedla jedna z účastníčok zhromaždenia v Madride.

Od roku 2003 bolo v Španielsku zabitých 972 žien rukou svojich partnerov či expartnerov, 44 z nich v tomto roku, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa vládne údaje.

Násilie voči ženám je kľúčovou politickou témou v Španielsku od roku 2004, keď došlo k zavedeniu nových zákonov týkajúcich sa týchto trestných činov.

Španielsky premiér Pedro Sánchez v nedeľu opätovne zdôraznil záväzok svojej vlády odstrániť násilie voči ženám a "kultúru" sexizmu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy