03. 12. 2018 08:31 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Ženy, ktoré chrápu, by mali spozornieť. Toto vám vraj hrozí častejšie ako mužom

Závery novej štúdie tiež naznačujú, že obyčajné chrápanie sa časom môže vyvinúť práve do apnoe.

Chrápanie
Chrápanie Foto: Profimedia.sk

Ženy, ktoré chrápu, by mali spozornieť. Podľa novej štúdie nemeckých vedcov im totiž hrozí infarkt či mŕtvica. A to s oveľa väčšou pravdepodobnosťou ako mužom, ktorí v noci tiež "pília drevo".

Výskumníci z fakultnej nemocnice v bavorskom Mníchove skúmali zábery srdcových svalov približne štyri a pol tisíc pacientov. A zistili, že ženy, ktoré chrápu alebo trpia takzvaným spánkovým apnoe (stavom, kedy počas spánku dochádza opakovane na krátku dobu k zástave dychu), sú viac ohrozené infarktom či mozgovou mŕtvicou.

Podľa vedcov majú totiž tieto ženy silnejšie srdcové steny ako ich mužské náprotivky. A to podľa Daily Mailu vedie k tomu, že srdce pumpuje horšie a posiela tak do svalov či mozgu menej kyslíka.

Vedci plánujú ďalšie štúdie, aby zistili, prečo spánkové apnoe ovplyvňuje srdce práve týmto spôsobom a dúfajú, že nájdu jasnú spojitosť medzi oboma javmi.

Závery štúdie tiež podľa lekára Adriana Curta, ktorý výskum viedol, naznačujú, že obyčajné chrápanie sa časom môže vyvinúť práve do apnoe.

"Ľudia, ktorí chrápu, by mali požiadať partnera, aby ich pri spánku pozoroval a hľadal momenty, kedy prestanú krátko dýchať a následne lapajú po dychu," radí Curt. Ak si ani potom nie sú istí, môžu dotyční stráviť noc v spánkovom laboratóriu, ktorého vybavenie dokáže zaznamenať aj tie najmenšie odchýlky.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy