17. 01. 2019 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Ak budete ovládať týchto 7 zručností, dosť z toho vyťažíte

Chce to síce trošku driny, odriekania a námahy, ale určite neoľutujete.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: asife/shutterstock.com

Určite viete, že najlepšie veci nemáte v živote zadarmo a veľakrát vás k nim dovedie dlhá a strastiplná cesta. Musíte mať čas, vieru či trpezlivosť, ale určite vypustíte aj pár sĺz a život vám uštedrí aj pár kopancov.

Ale ako sa hovorí, ťažká robota prináša ovocie a ak tento nápor vydržíte, určite nebudete ľutovať. Odmenou pre vás bude určite spokojnosť a naplnenie. Máme pre vás sedem zručností, na ktorých by ste mali popracovať a budete z nich ťažiť po celý život.

Prebuďte v sebe empatiu, neohovárajte

Jednou z najťažších schopností je vcítiť sa do druhého. Empatia je veľmi dôležitá vlastnosť pre dobré medziľudské vzťahy a komunikáciu, ktorú určite nevyužijete len v práci. Ak sa dokážete pozrieť na akýkoľvek problém aj z druhého uhla pohľadu, ľudia vás budú ľahšie počúvať. Odmenou za to pre vás bude väčšia vnútorná, pohoda a pokoj.

TIP: Ohováram, ohováraš, ohovárame. Na svete nie je človek, ktorého sa to netýka

S týmto súvisí tiež schopnosť byť úprimná k sebe aj k druhým, umenie počúvať a vyhnúť sa ohováraniu druhých za ich chrbtom. Keď sa na to začnete sústrediť uvidíte, že sa vám uľaví.

Spací rituál

Spánok je pre vaše fungovanie veľmi dôležitý. Stanovte si rituál, ktorý budete každý večer dodržiavať. Snažte sa chodiť spať a vstávať v rovnakú hodinu. Telo si naň čoskoro zvykne a zbavíte sa večerného prevaľovanie sa v posteli a ťažkého ranného vstávania.

Naučte sa rozvrhnúť si čas

Tzv. time-management je jedna z najťažších vecí, ktorá robí problém nejednej z nás. Osvojiť si ho však nie je vôbec jednoduché. Na začiatok by ste si mali do posledného detailu vypracovať zoznam vašich povinností. Nenaložte si však na svoje plecia veľmi veľa, pretože by ste mohli sklamať v tom, že ste nezvládli dodržať napísaný zoznam.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: LDprod/shutterstock.com
 

Ak v sebe prebudíte disciplínu, budete prekvapené, koľko času vám nakoniec zostalo. Buďte na seba prísne a dajte si pozor, aby ste veci neodkladali na neskôr. Uvidíte, že sa vám to oplatí.

Nebojte sa požiadať o pomoc

Ak ste si toho na seba naložili veľa a zistíte, že nestíhate, mali by ste požiadať o pomoc iných ľudí. Ale v takejto situácii nikto nechce vyzerať ako slaboch, nechce priznať, že veci nezvláda a bojí sa odmietnutia.

Skúste to však prekonať, zvoľte si správny spôsob komunikácie a priznajte sa, že potrebujete radu alebo pomoc v ťažkej situácii. Možno aj požiadaná strana tiež zažila niečo podobné.

Majte sa rada

Nesypte si popol na hlavu za každý neúspech, zmýšľať o sebe pozitívne. Mali by ste sa naučiť samú seba pochváliť a hlavne vedieť čo chcete a potrebujete. Pokiaľ o sebe zmýšľate negatívne, má to vplyv na vaše vyžarovanie a sebavedomie.

káva
káva Foto: Shutterstock.com
 

Pracujte na sebaláske a buďte k sebe aspoň tak tolerantné, ako ste k ľuďom v okolí. Možno to bude zo začiatku vašej premeny ťažké, ale verte, že naučiť sa kontrolovať svoje myslenie je možné. Niektoré negatívne myšlienky si jednoducho musíte zakázať.

Buďte dôsledná v rozhodnutiach

Keď sa pre niečo rozhodnete, dodržte to. Vyhnete sa sklamaniu a pocitu zlyhania. Precíznosť a dôslednosť je kľúčom ku každému úspechu.

Žite prítomnosťou

Vedieť sa radovať z prítomnosti a nemyslieť pritom na chyby z minulosti a na obavy o budúcnosť, je základom k vašej vnútornej spokojnosti. Nejako bolo, nejako bude. Skúste sa plne sústrediť na dnešný deň, píše portál krasna.nova.cz.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy