09. 04. 2019 10:00 | BRATISLAVA/PR článok

S astigmatizmom sa rodí mnoho ľudí. Môžete sa ho však navždy zbaviť

A netreba mať ani obavy z bolesti.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: fizkes/shutterstock.com

S astigmatizmom sa rodí mnoho ľudí, aj keď toto očné ochorenie spôsobuje problémy iba niektorým z nás. Sú to však poriadne veľké problémy, ktoré negatívne ovplyvňujú každodenný život. Našťastie, riešenie existuje nielen u detí, ale aj u dospelých, ktorí sa môžu neostrého zraku zbaviť raz a navždy.

Učiteľka v škole si s prváčikmi opakovala abecedu. Jeden z jej žiakov si však písmenko P poplietol s F, z veľkého K sa zrazu stalo X a písmenko M sa zmenilo na H a napokon na N. Nuž, na jednotku s hviezdičkou by to nebolo... Pani učiteľke sa to však nezdalo, bol to totiž šikovný žiak, a preto ho vyskúšala aj z matematiky. Chlapec však namiesto čísla 8 videl 3. Rozhodla sa teda, že o tom povie jeho rodičom, ktorí s ním radšej išli na očné vyšetrenie.

„Následná návšteva oftalmologičky potvrdila astigmatizmus a dnes si Paťko bez obmedzení užíva čítanie a písanie doma pri domácich úlohách i na vyučovaní v škole. S okuliarmi sa tak zžil, že si v nich líhal do postieľky," prezradila mamička Martina pre TASR.

Čo je vlastne astigmatizmus?

Ide o očné ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje rohovku. Tá nepripomína tvar gule, ako by malo byť bežné, ale skôr akúsi zakrivenú šišku. Zaujímavosťou je, že táto cylindrická očná vada postihuje väčšinu ľudí už po narodení, no za normálnych okolností sa s ňou dá žiť. Problém vzniká až v prípade veľkého zakrivenia rohovky, keď postihnutí pacienti vnímajú svet rozostrene, zdeformovane a nedokážu rozoznať ani detaily či kontrasty. V takomto prípade je nevyhnutná korekcia.

Astigmatizmus sa dá spozorovať už u malých detí, no v niektorých prípadoch sa ho podarí odhaliť až oveľa neskôr. Dospelí si idú po okuliare, lebo majú pocit, že dobre nevidia, no očný lekár im napokon zistí astigmatizmus. Toto ochorenie sa totiž často objavuje zároveň s inou očnou chybou, a to zvyčajne s ďalekozrakosťou alebo krátkozrakosťou, pretože astigmatizmus ovplyvňuje videnie do blízka aj do diaľky. Pacient vtedy máva problém aj s orientáciou v priestore, podvedome priviera oči pri pohľade na vzdialené predmety alebo otáča hlavu do určitého smeru.

Kým u malých detí sa tento problém koriguje vhodne zvolenými dioptrickými okuliarmi, u dospelých možno okrem okuliarov aplikovať aj kontaktné šošovky. Tieto optické pomôcky však nedokážu vadu odstrániť natrvalo, len ju vyrovnávajú a zlepšujú videnie.

Trvalé riešenie však existuje

Je ním laserová operácia očí. Laser počas zákroku upraví nepravidelné zakrivenie očnej rohovky, vďaka čomu svetelné lúče dopadajú na sietnicu rovnomerne. Zrak pacienta je tak opäť jasný a zaostrený. Okrem toho je veľkou výhodou aj to, že počas zákroku možno odstrániť aj ďalekozrakosť či krátkozrakosť.

A netreba mať ani obavy z bolesti. Moderná medicína robí totiž míľové kroky vpred a laserová operácia očí je nielen šetrná, ale aj veľmi rýchla a presná. A budete po nej vidieť lepšie než kedykoľvek predtým.

Ak ste teda na svojom zraku spozorovali akékoľvek zmeny, neváhajte navštíviť svojho očného lekára, ktorý vám určí presnú diagnózu a odporučí najvhodnejší spôsob liečby.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy