Správy z vášho kraja:
23. 09. 2018 12:55 , článok bol aktualizovaný 23. 09. 2018 13:49 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Béla Bugár: Slovenská spoločnosť už dozrela, aby prezidentom mohol byť aj Maďar

Pozrite si záznam relácie Na telo s Michalom Kovačičom, ktorej hosťami boli Veronika Remišová a Béla Bugár.

Na telo s Michalom Kovačičom a hosťami Veronikou Remišovou a Bélom Bugárom.
Na telo s Michalom Kovačičom a hosťami Veronikou Remišovou a Bélom Bugárom. Foto: TV Markíza

Je slovenská spoločnosť zrelá na to, aby sa stal prezidentom občan maďarskej národnosti? Predseda Mosta-Híd Béla Bugár bol pred 15 rokmi presvedčený, že nie. Dnes hovorí, že je to inak. „Ja si myslím, že je," povedal v nedeľnej debate Na telo s Michalom Kovačičom televízie Markíza.

Béla Bugár svoju prezidentskú kandidatúru ohlásil už skôr. O jeho súperke v debate, predsedníčke poslaneckého klubu OĽaNO Veronike Remišovej, sa zatiaľ len špekuluje. Či bude kandidovať, nepovedala ani teraz.

„Nehovoríme, či niekoho postavíme, alebo podporíme niekoho z existujúcich kandidátov," povedala v nedeľnej diskusii. „Všetky alternatívy sú otvorené."

Aktuálnou témou bol aj odchod bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej zo strany Most-Híd. Jej, dnes už bývalý stranícky šéf, Béla Bugár povedal, že sa to dalo čakať. „Samozrejme, že ma to neteší. Ale dalo sa to predpokladať. Bolo otázkou času, kedy odíde," povedal.

Či by sa Lucia Žitňanská mohla časom objaviť v jednej koalícii s politikmi súčasnej opozície, jasné nie je. Veronika Remišová pripomenula, že Žitňanská dnes hovorí skôr o tom, že sa chce z politiky stiahnuť. „Pani Žitňanskej vyčítam, že dva roky podporovala vládnu koalíciu, keď bolo jasné, že táto vládna koalícia prináša negatívne veci pre Slovensko."

Na otázku, či by mohlo hnutie OĽaNO Žitňanskú lákať k sebe, Remišová povedala, že skôr nie, hoci si ju za niektoré jej kroky váži.

Témou nedeľnej debaty bol aj prekvapivý návrh Smeru na zmenu voľby ústavných sudcov. Podľa neho by sa ústavní sudcovia už nevolili v parlamente jednoduchou, ale ústavnou väčšinou 90 poslancov. Podmienkou strany Roberta Fica však je, aby do výberu už nezasahoval prezident.

Veronika Remišová za tým vidí Ficov spor s Andrejom Kiskom. „Pravdepodobne osobné antipatie sú dôvodom, prečo chce Smer meniť Ústavu. To je neprijateľné."

Béla Bugár v debate povedal, že si nemyslí, že by cieľom návrhu bolo, aby sa Robert Fico stal ústavným sudcom. „Myslím si, že jednak nechce. Mal takú možnosť, nakoniec pán prezident Kiska mu to sľúbil. Nakoniec sa neodhodlal," povedal. „Viete si predstaviť, že po tom všetkom, čo sa stalo, dostane 90 hlasov?"

Či by zaňho zahlasoval, však nepovedal s tým, že voľba je tajná. No prezradil, že Mostu sa nápad Smeru nepáči. „U nás to neprejde."

Celý záznam relácie si môžete pozrieť tu:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?