Správy z vášho kraja:
20. 12. 2018 13:36 | BRATISLAVA/TASR

Prvé kolo prezidentských volieb by malo byť 16. marca, prezradil Danko

Do boja o Prezidentský palác sa už chce zapojiť viac ako desať záujemcov.

Predseda NR SR Andrej Danko.
Predseda NR SR Andrej Danko. Foto: TASR

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) by mal vyhlásiť termín prezidentských volieb 10. januára 2019. Pripustil to s tým, že prvé kolo voľby by sa uskutočnilo 16. marca a druhé 30. marca.

Do boja o Prezidentský palác sa už chce zapojiť viac ako desať záujemcov. Nateraz sa ohlásili napríklad Béla Bugár (Most-Híd), Robert Mistrík (s podporou SaS a Spolu), Juraj Zábojník (bezpečnostný analytik), Eduard Chmelár (politický analytik), Zuzana Čaputová (Progresívne Slovensko), Milan Krajniak (Sme rodina), Oskar Fegyveres (svedok únosu prezidentovho syna Kováča ml.), Marian Kotleba (ĽSNS), František Mikloško (expolitik KDH), Róbert Švec (Slovenské hnutie obrody), Bohumila Tauchmannová, Štefan Harabin (sudca Najvyššieho súdu SR) či dramaturgička a riaditeľka módnej televízie Gabriela Drobová.

Záujemcovia o palác môžu kandidovať, ak splnia zákonné podmienky. Za prezidenta možno podľa zákona zvoliť každého občana SR s trvalým pobytom na Slovensku, ktorý má v deň voľby aspoň 40 rokov. Kandidátov navrhuje najmenej 15 poslancov Národnej rady SR alebo občania, a to na základe petície podpísanej najmenej 15.000 občanmi.

Právo voliť slovenského prezidenta má plnoletý občan SR. Voľba je dvojkolová. Znamená to, že ak v prvom kole volieb nezíska ani jeden z kandidátov nadpolovičnú väčšinu platných hlasov voličov, do 14 dní sa uskutoční druhé kolo, na ktorom sa zúčastnia dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. Termín vyhlási predseda parlamentu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?