18. 01. 2019 11:05 , článok bol aktualizovaný 18. 01. 2019 11:45 | BRATISLAVA/zg, TASR

Šefčovič oficiálne potvrdil, že bude kandidovať v prezidentských voľbách

V EK si musí zobrať tzv. volebnú dovolenku, jeho prácu prerozdelia medzi ostatných eurokomisárov.

Prezidentský kandidát Maroš Šefčovič.
Prezidentský kandidát Maroš Šefčovič. Foto: TASR

Maroš Šefčovič oficiálne oznámil, že sa bude v marcových voľbách uchádzať o prezidentský post.Ponuku mu dal Smer-SD, v pondelok mu avizoval podporu vedenia. Šefčovič si dôveru Smeru-SD váži, zdôrazňuje ale, že nie je členom Smeru-SD. Bude sa však opierať aj o ich podporu.

"Spolupracujeme dlhodobo a keďže som kandidatúru oznámil iba dnes, musím sa spoľahnúť aj na podporu zo strany Smer-SD," povedal s tým, že sa vie správať nezávisle. Podpisy pre kandidatúru ešte zbiera a chce ich odovzdať na budúci týždeň.

"Celý život som zastupoval Slovensko a bojoval za jeho záujmy. Vždy som to robil s cieľom, aby bolo Slovensko rešpektované a so sebavedomým hlasom. Dnes pred vami stojím ako kandidát na prezidenta SR," vyhlásil Šefčovič.

Slovensko podľa jeho slov potrebuje dobrého a nadstraníckeho prezidenta a celospoločenský zmier. Naštrbená dôvera podľa neho vedie ľudí k hlásateľom extrémistických názorov.

"Otázka dnes nestojí tak, či potrebujeme koaličného alebo opozičného prezidenta. Nepotrebujeme trvalý politický konflikt. Je to neproduktívne a oslabuje nás to. Slovensko potrebuje prezidenta všetkých občanov, ktorý bude vláde nastavovať rovné zrkadlo," uviedol Šefčovič s tým, že je odhodlaný to robiť za ľudí.

Prezidentský kandidát cíti zodpovednosť, pokoru, odhodlanie a váži si dôveru Smeru-SD. Kampaň práve spúšťa a chce ju viesť pozitívne. "Slovensko má už napätí a konfliktov naozaj dosť," vyhlásil. Práve si zriaďuje transparentný účet, do kampane dá vlastné finančné prostriedky, osloví aj prípadných podporovateľov a s financovaní mu pomôže aj Smer-SD. "Som rád, že mi strana Smer-SD pomôže v úvodnom financovaní ako tretia strana," uviedol.

Šefčovič chce byť ako prezident čo najbližšie k ľuďom, hovorí o potrebe modernizácie, zlepšeniach v zdravotníctve, školstve a sociálnych veciach. Modernizácia by mala mať podľa neho silný sociálny rozmer. Hovorí tiež o potrebe boja s korupciou a zdôrazňuje, že bude garantom ukotvenia Slovenska v Európskej únii.

"Musíme jasne povedať, že chceme byť aktívna a plnohodnotná súčasť jadra EÚ. Je to tá najlepšia voľba pre Slovensko a jeho budúcnosť. Byť vo vyspelej Európe je našim národným záujmom a chcem zabezpečiť, že to nebude nikým spochybňované," doplnil.

Podporu prišla Šefčovičovi vyjadriť jeho manželka Helena, ktorá je pripravená prevziať na seba úlohu prvej dámy. Mieni sa venovať napríklad charite.

Reportáž spracoval Viktor Serebryakov.

 

Toto musí Šefčovič urobiť

Kandidatúru musí oznámiť šéfovi eurokomisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a ten bude o tom informovať Európsky parlament. Každý člen exekutívy EÚ, ktorý chce kandidovať v domácich voľbách, musí požiadať o tzv. volebnú dovolenku a jeho portfólio a zodpovednosti následne prerozdelia medzi ostatných komisárov.

Šefčovič je podpredseda EK a do jeho kompetencií patrí energetická únia.

Prvé kolo prezidentských volieb sa bude konať v sobotu 16. marca. Prípadné druhé kolo bude o dva týždne, teda v sobotu 30. marca. Na to, aby sa mohol kandidát uchádzáť o najvyšší post v republike v deň konania volieb, musí mať 40 rokov. Podporiť ho musí minimálne 15 poslancov národnej rady alebo v petícii vyzbierať minimálne 15-tisíc podpisov. Uzávierka podania kandidátok je 31. januára o polnoci.

Kto chce zabojovať o Prezidentský palác?

Do boja o Prezidentský palác sa už chce zapojiť viac ako desať záujemcov. Nateraz sa ohlásili napríklad Béla Bugár (Most-Híd), Robert Mistrík (s podporou SaS a Spolu), Juraj Zábojník (bezpečnostný analytik), Eduard Chmelár (politický analytik), Zuzana Čaputová (Progresívne Slovensko), Milan Krajniak (Sme rodina), Oskar Fegyveres (svedok únosu prezidentovho syna Kováča ml.), Marian Kotleba (ĽSNS), František Mikloško (expolitik KDH), Róbert Švec (Slovenské hnutie obrody), Bohumila Tauchmannová, Štefan Harabin (sudca Najvyššieho súdu SR) či dramaturgička a riaditeľka módnej televízie Gabriela Drobová.

Pozrite si reportáž Viktora Serebryakova, ktorú sme odvysielali po rokovaní vedenia Smer-SD.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce