Čakáme na výsledky, sledujte volebné štúdio o 23:00h

28. 01. 2019 09:00 | BRATISLAVA/TV Markíza, mm

Voliči ukázali, koho by mali podporovať ich strany: Prekvapenie na úkor Progresívneho Slovenska

Prezidentský prieskum urobila agentúra Focus pre TV Markíza.

Zuzana Čaputová a Róbert Mistrík.
Zuzana Čaputová a Róbert Mistrík. Foto: TASR

Nový prieskum agentúry Focus, ktorý exkluzívne spravila pre TV Markíza, ukázal reálne preferencie prezidentských kandidátov. Jeho čiastkové výsledky však poodkryli aj myslenie voličov jednotlivých strán, ktoré sa nie vždy stotožňujú s rozhodnutím politikov.

V opozícii sa najviac diskutuje o vzdaní sa viacerých kandidátov v prospech jedného, aby sa zbytočne netrieštili sily. Najviac skloňovanými menami sú Róbert Mistrík, Zuzana Čaputová a František Mikloško. Medzi prvými dvoma už prebehla dohoda, že len jeden z nich pôjde do prvého kola, Mikloško stále odmieta akékoľvek odstúpenie z boja.

Odrazovým mostíkom alebo prvým dôležitým signálom pre Mistríka a Čaputovú má byť podľa ich slov aj vyššie spomínaný prieskum, v ktorom sa Mistrík delí o prvé miesto s Marošom Šefčovičom. Zuzana Čaputová zaostáva o 7,5 percenta.

 

Čo hovoria samotní voliči?

K definitívnemu rozhodnutiu môžu niečo napovedať aj preferencie voličov jednotlivých strán. Napríklad voliči Progresívneho Slovenska viac preferujú Róberta Mistríka (38,9%) ako podpredsedníčku tejto strany Zuzanu Čaputová (19,4%).

V nerozhodnutých stranách KDH a OĽaNO, ktoré čakajú na dohodu medzi kandidátmi, voliči ukázali, koho by volili v prvom kole. U kresťanských demokratov jasne vedie František Mikloško (32,7%), s veľkým odstupom skončil Róbert Mistrík s viac ako 13 percentami. Zuzanu Čaputovú by nevolili ani 2 percentá.

Voliči OĽaNO najviac preferujú Róberta Mistríka (16,2%). Za ním nasleduje Zuzana Čaputová (10,8%), Milan Krajniak (9,5%), Štefan Harabin (8,1%) a František Mikloško (8,1%). Podľa prieskumu má však hnutie množstvo nerozhodnutých voličov (37,8%).

oprava voliči.jpg
Foto: Agentúra FOCUS/TV Markíza
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce