12. 03. 2019 11:25 | BRATISLAVA/Zuzana Žigová

Rozhodovať budú aj študenti. Ako si vyberajú z kandidátov a prečo idú voliť?

Zhodli sa, že kandidáti sa vyprofilovali najmä v televíznych diskusiách.

Študentka gymnázia.
Študentka gymnázia. Foto: TVNOVINY.sk

Prvé kolo prezidentských volieb sa blíži. Volebné miestnosti sa otvoria v sobotu ráno. Svoj pohľad na vec majú aj mladí prvovoliči.

O tom, podľa čoho si vyberajú kandidátov na post prezidenta a prečo idú voliť, nám porozprávali študenti bratislavského gymnázia. „Mňa zaujímalo, ako odpovedali na chúlostivejšie otázky. Ako napríklad aj to, ako sa Maroš Šefčovič vyjadroval k téme, či by vymenoval za ústavného sudcu Roberta Fica,“ povedal študent bratislavského gymnázia Jakub Matlovič.

Študent Samuel Hunčaga sleduje kandidátov na Instagrame a na Facebooku. Kandidáti sa už podľa neho v diskusiách vyprofilovali a má aj svojho favorita. Na jednom z kandidátov ho zaujal hlavne životný príbeh.

Prvovolička Klaudia Kristínová zas víta, že medzi kandidátmi je aj žena.

Ich odpovede si pozrite vo videu

 

Podľa štatistického úradu bude mať tent rok právo voliť prezidenta asi 280-tisíc prvovoličov v prvom kole a o asi dvetisíc viac v druhom kole. 

„Podľa našich posledných meraní sa 57,1 percenta z nich chystá ísť voliť, pôjde teda o približne 160-tisíc hlasov. Ak by bola celková volebná účasť napríklad 50 percent, rozdelili by prvovoliči iba zhruba 7,2 percenta z celkového počtu hlasov. Aj keby teda volili iba jedného kandidáta, ich hlasy by nestačili napríklad na zmenu medzi prvým a druhým miestom, ale vedeli by ovplyvniť poradie na druhom a treťom mieste a samozrejme aj nižšie v poradí,“ vysvetlil predseda Slovenskej asociácie výskumných agentúr Václav Hřích.

Komu pomôžu tí, ktorí nepôjdu voliť?

Respondenti, ktorí v prieskumoch, ktoré sa robia krátko pred termínom volieb odpovedajú „ešte neviem, koho si vyberiem“ väčšinou túto dilemu riešia podľa Hřícha neúčasťou.

"Nevoliaci, respektíve voliči, ktorí sa na poslednú chvíľu rozhodnú nezúčastniť sa volieb pomôžu všetkým, trochu viac asi kandidátom, ktorí kandidujú za strany s pevnejšou voličskou základňou " vysvetlil Hřích. Doplnil, že voliči týchto strán si ale zároveň môžu vyberať z viacerých kandidátov.

Čo poradiť tým, ktorí rozhodnutí stále nie sú

Voličom, ktorí stále nie sú rozhodnutí, by odporučil vytvoriť si zoznam s menami kandidátov.

„Zo zoznamu by som si vyselektoval kandidátov, o ktorých  som si istý, že ich mená poznám a mám pocit, že o nich mám dostatok informácii. Následne by som tento zoznam zredukoval o tých, o ktorých viem, že na základe doteraz získaných informácií ich určite voliť nechcem.  Po tejto redukcii každému odhadujem zostanú dvaja až traja kandidáti a tam je to už čisto o momentálnej sympatií,“ dodal Hřích.

Dobrým „vodítkom“ je podľna neho aj ich výkon v televíznych diskusiách, keďže tam už kandidáti musia vystupovať sami za seba .

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce