Čakáme na výsledky, sledujte volebné štúdio o 23:00h

16. 03. 2019 06:55 , článok bol aktualizovaný 17. 03. 2019 01:42 | BRATISLAVA/TVnoviny.sk

Do druhého kola postúpila Zuzana Čaputová, v súboji sa stretne s Marošom Šefčovičom

Tretí je momentálne Štefan Harabin.

Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič
Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič Foto: TVNOVINY.sk
Ilustračná snímka.
Prezidentské voľby 2019, 1. kolo
Prezidentské voľby 2019

Do druhého kola prezidentských volieb postúpila Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. Tretí skončil Štefan Harabin. Účasť sa vyšplhala k takmer 50 percentám.

Pozrite si prehľad celého volebného dňa

01.39 - Klamal by som, keby som povedal, že je to výsledok, s ktorým som spokojný. Samozrejme, čakal som viac. Vyhlásil to neúspešný kandidát na prezidenta František Mikloško na margo zatiaľ neoficiálnych predbežných výsledkov prezidentských volieb. Podľa nich získal viac ako 5,6 percenta hlasov.

"Nehodlám ale teraz hodnotiť, či už moju kampaň, alebo kde som urobil chyby," uviedol. Zopakoval však, že to bolo jeho posledné politické vzopätie. "Nehovorím to nejako skleslo, ale v tejto chvíli moje angažovanie sa ako politika, ktorý by sa chcel ešte zúčastniť nejakých volieb, definitívne končí," poznamenal Mikloško.

00.56 - Volebný výsledok je potrebné rešpektovať, rovnako ako je potrebné pokračovať v témach, ktoré sú pre občanov Slovenska zásadné. Kandidát na prezidenta Milan Krajniak takto komentoval svoj volebný výsledok i spätnú väzbu, ktorú vo svojej predvolebnej kampani získal od verejnosti.

"Nemožno sa tváriť, že výsledok nie je podstatný, no to, čo je pre mňa veľmi dôležité, je poznanie, že témy, ktoré som prioritne rozvíjal ako prezidentský kandidát, teda riešenie zadlženia ľudí a podporu rodičov, ktorí vychovávajú budúcu generáciu, sú absolútne zásadné, a ja ich budem presadzovať i naďalej," uviedol Krajniak pre TASR. "V demokracii je potrebné využiť každý nástroj, ktorý umožní presadiť program zlepšujúci život ľudí, ja to naďalej budem robiť z pozície poslanca Národnej rady SR," dodal.

 

00.42 - Zuzana Čaputová je rada, že sa v druhom kole prezidentských volieb stretne s Marošom Šefčovičom. "Chcem pogratulovať pánovi Šefčovičovi k postupu do druhého kola. Som rada, že obidvaja nebudeme musieť čeliť extrému," povedala po tom, čo z predbežných neoficiálnych výsledkov vyplýva, že ju volilo vyše 40 percent voličov, Šefčoviča necelých 19.

Čaputová poďakovala všetkým voličom, ktorí ju posunuli v prezidentských voľbách do druhého kola, a to nielen v slovenčine, ale aj v jazyku menšín. Ďakuje aj rodine a spolupracovníkom. "Uchádzala som sa o hlasy všetkých voličov, preto sa chcem všetkým poďakovať. Budem sa snažiť nesklamať," povedala Čaputová.

 

00.27 - Výsledky prvého kola prezidentských volieb ukazujú, že nálada v spoločnosti na Slovensku je za zmenu. Vyhlásil to neúspešný kandidát na prezidenta Béla Bugár, ktorý podľa predbežných neoficiálnych výsledkov volieb získal zhruba tri percentá hlasov.

Predvolebné prieskumy verejnej mienky podľa Bugára ukazovali jednoznačne tých, ktorí sa môžu dostať do druhého kola volieb. "Dokonca favorizovali kandidátku Zuzanu Čaputovú. Pritom hrozil postup aj extrémistického kandidáta. Medzi druhým a tretím miestom podľa prieskumov verejnej mienky bol rozdiel dosť malý. Práve preto si myslíme, že aj časť našich voličov radšej hlasovala za favorizovanú kandidátku Čaputovú, aby sa do druhého kola volieb nedostal extrémistický kandidát," skonštatoval Bugár.

53510685_615039845604648_3945649913529892864_n.jpg
Foto: TV Markíza
 

00.25 - Do druhého kola postúpila Zuzana Čaputová, zrejme sa stretne s Marošom Šefčovičom. Spočítaných je už viac ako 75 percent hlasov.

00.18 - V nadchádzajúcom období chce prezidentský kandidát Maroš Šefčovič zdôrazňovať svoj program a tradičné kresťanské hodnoty. Povedal to po zverejnení predbežných neoficiálnych výsledkov, podľa ktorých získal druhý najväčší počet hlasov. Napriek výsledkom Šefčovič verí, že do druhého kola štartujú so Zuzanou Čaputovou z rovnakej štartovacej čiary.

"Od zajtra začíname nanovo, karty boli opäť rozdané," myslí si Šefčovič, ktorý podľa svojich slov urobí všetko preto, aby oslovil väčšinu voličov na Slovensku. "Určite nechcem bojovať proti zlu ako je to prezentované protistranou. Rozhodne nechcem deliť ľudí na dobrých a zlých, na slušných a neslušných. Chcem byť prezidentom všetkých ľudí na Slovensku," avizoval.

 

00.03 - Pribežné výsledky po spočítaní polovice hlasov. Viac nájdetu TU.

susr 50.jpg
 

23.57 - Štefan Harabin stále verí, že prezidentské voľby vyhrá. Priebežné výsledky zatiaľ nechcel komentovať. Avizuje vraj podania na volebnú komisiu, aké však nepovedal.

54006176_2169036849856406_4425061202560811008_n.jpg
Foto: TV Markíza
 

23.48 - U Bélu Bugára sú všetci jeho ministri, štátni tajomníci, ale aj mnoho poslancov Mostu. Väčšina hovorí, že si ešte treba počkať na oficiálne výsledky, ale priznávajú, že na druhé kolo to už nebude stačiť. Nikto však zatiaľ nechce hovoriť o akejkoľvek výmene šéfa strany.

23.41 - Priebežne prinášame aj mapu, kto sa stal víťazom v jednotlivých okresoch. Zatiaľ to valcuje Zuzana Čaputová. Spočítaných je 30 percent hlasov. Viac nájdete v sekcii Mapy

Bez názvu.png
 

23.36 - Pozrite si, ako reagovala na prvé výsledky Zuzana Čaputová

 

23.34 - Milan Krajniak nepripadá prieskumom veľkú váhu. Chce si počkať na oficiálne výsledky. Nálada v centrále ale ochladla.

23.29 - Štefan Harabin pri príchode do centrály médiám oznámil a zopakoval, ako aj v minulosti, že prišiel voľby vyhrať. Zopakoval to aj po prvých zverejnených výsledkoch, kde má zatiaľ 14 percent a je tretí

23.23 - Máme prvé výsledky. Vedie Zuzana Čaputová (38%) pred Marošom Śefčovičom (18%). Viac nájdete TU.

23.19 - Takto si pozerali náš prieskum u Kollárovcov

54169399_257852975122052_791266777039372288_n.jpg
Foto: TV Markíza
 

23.17 - Pozrite si výsledky exkluzívneho prieskumu.

Exkluzívny prieskum pre TV Markíza.
Exkluzívny prieskum pre TV Markíza. Foto: TVNOVINY.sk
 

23.04 - Nazreli sme aj do centrály Bélu Bugára. Takto to tam momentálne vyzerá.

 

22.58 - Takto to vyzerá v centrále Štefana Harabina. Pozreli sme sa aj na Mariana Kotlebu, ten ale nemá zriadenú žiadnu centrálu.

 

22.55 - Kočnerov známy Štefan Ágh mal otvoriť urnu pred skončením volieb. Informuje o tom portál aktuality.sk s tým, že do redakcie im poslal fotografiu čitateľ. Vidno na nej, že Štefan Ágh otvára volebnú urnu.

„Tento podnet sme dostali a už to má na stole Úrad štátnej komisie, ktorý sa vecou zaoberá," potvrdil odbor volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra. Viac info nájdetu TU.

22.45 - Do štábu Zuzany Čaputovej prišiel aj Róbert Mistrík, ktorý sa vzdal v jej prospech.

22.41 - Takto to momentálne vyzerá v centrále Zuzany Čaputovej a Maroša Šefčoviča

 

22.31 - Štefan Harabin je v špeciánom salóniku so svojim štábom a rodinou. Strážia ich aj sbskári.

22.19 - Bélu Bugára prišli do centrály podporiť všetci jeho ministri, K Marošovi Šefčovičovi sa vraj nechystá žiaden vrcholový politik.

22.00 - Väčšina volebných miestností sa zatvorila, komisie v nich začínajú sčítavať hlasy. Prezidentské voľby na Slovensku narušil incident v obci Medzany (okres Prešov), pre ktorý sa predĺžilo moratórium a s tým súvisiace zverejňovanie predbežných neoficiálnych výsledkov do 23.16 h. V Medzanoch teda zavrú volebnú miestnosť o tomto čase. V meste Malacky zase voliči hlasujú do 22.35 h.

22.00 - OĽaNO vyzýva svojho poslaca z Medzian, ktorý ukradol urnu, aby sa vzdal mandátu.

"Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) odsudzuje čin poslanca obecného zastupiteľstva obce Medzany Antona Vaňa, ktorý hrubým spôsobom narušil priebeh volieb prezidenta SR. Takéto správanie nie je hodné poslanca obecného zastupiteľstva, preto ho vyzývame, aby sa bezodkladne vzdal poslaneckého mandátu," informoval hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

21.58 - Vyhlásenie oficiálnych výsledkov prvého kola prezidentských volieb sa očakáva v nedeľu 17. 3. 2019 o 12.00 . 

21.47 - Béla Bugár so svojom manželkou už tiež prišiel do centrály strany

Béla Bugár so svojom manželkou už tiež prišiel do centrály strany
Béla Bugár so svojom manželkou už tiež prišiel do centrály strany Foto: TV Markíza
 

21.25 - Kandidáti postupne prichádzajú do svojich centrál, kde ich už čakajú novinári. Niektorí však dostali špeciálnu miestnosť a nebudú tak počas volebnej noci v centre diania.

Maroš Šefčovič v obkolesení novinárov
Maroš Šefčovič v obkolesení novinárov Foto: TV Markíza
 

21.22 - Priebeh prezidentských volieb v okrese Nové Zámky je zatiaľ bezproblémový, no voličská účasť je oproti očakávaniam nižšia. Podľa predsedu okresnej volebnej komisie Mikuláša Balogha je nízky záujem o prezidentské voľby viditeľný najmä v južnej časti regiónu.

20.50 - Mimoriadna relácia TV Markíza Volebná noc začne, podľa plánu, o 22.00 h. Vzhľadom na incident v Medzanoch vám v nej však nemôžme až do 23.16 h priniesť exkluzívny prieskum agentúry FOCUS ani priebežné výsledky. Do vysielania však pripravujeme zaujímavé vstupy, dokrútky a debatu s hosťami.

20.10 - Voľby v Medzanoch boli prerušené niečo cez hodinu, no krátko po ôsmej volebnú miestnosť opäť otvorili. Voliť sa tam bude 23.16 h. Podľa našich informácií spôsobil incident miestny poslanec. Podľa svedkov sa pri voľbe odmietol podpísať a následne uniesol urnu. Bolo v nej 285 hlasov. Svedkovia hovoria, že bol pod vplyvom alkoholu.

19.59 - V obci Medzany v okrese Prešov je už približne hodinu zatvorená okrsková volebná miestnosť. Došlo tam k incidentu s volebnou urnou.

"Prišiel volič, vzal urnu, vybehol von. Hodil ju o zem, a keďže je z papiera, tak sa rozletela. Urna je rozbitá a lístky sú porozhadzované. Momentálne čakáme na vyšetrovateľov," uviedol starosta obce Medzany Jozef Kipikaša.

Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jany Ligdayovej policajná hliadka išla situáciu preveriť priamo na miesto.

19.43 - Volebné moratórium sa skončí o 22.00 h, pokiaľ sa dovtedy nič závažné nestane.

Potvrdil to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Predbežné neoficiálne výsledky prezidentských volieb sa tak podľa neho môžu zverejňovať aj napriek tomu, že jedna volebná miestnosť v Malackách bude otvorená dlhšie.

"Pre jednu volebnú miestnosť nebudeme predlžovať moratórium," uviedol Bárány.
V meste Malacky vo volebnom okrsku 4 sa bude voliť do 22.35 h. Dôvodom je neskoršie otvorenie miestnosti pre doplnenie počtu členov okrskovej volebnej komisie.

19.38 - Rodáci básnika a dramatika Pavla Országha Hviezdoslava hlasujú v priestoroch jeho trvalej expozície vo Vyšnom Kubíne. Podľa predsedu tamojšej volebnej komisie Jána Jurčíka prišlo od skorého rána do historického Arpádovského kaštieľa odovzdať hlas už množstvo voličov.

Výber volebnej miestnosti je podľa starostu Antonína Zamečníka symbolický. Pripomína minulosť i ľudí, ktorí vo Vyšnom Kubíne žili a rovnako aj ich hodnoty. „Myslím si, že by ľudia mali vedieť o tom, kto boli naši veľkí rodáci - Hviezdoslav, Margita Figuli alebo ďalší naši obyvatelia, ktorí sa preslávili. Navyše, voľby by mali byť v miestnosti, ktorá je na úrovni a má reprezentačný charakter," priblížil starosta s tým, že v expozícii sa volí už dlhé roky.

19.36 - V bratislavskom Lamači, katastrálne najmenšej mestskej časti hlavného mesta, je doterajší priebeh prvého kola prezidentských volieb bezproblémový a pokojný.

19.33 - Za mrežami, v obývačke či zavalený snehom. Všetky kúty Slovenska dnes ovládli prezidentské voľby. S kamerou sme boli pri tom.

 

19.11- V Dunajskej Strede sú voľby v prvom volebnom okrsku zatiaľ bez problémov. Podobný priebeh bez narušenia hlási aj okres Lučenec.

19.07 - V bratislavskej Petržalke sa môžu voliči vyjadriť, ako sa im pozdáva nové dispozičné riešenie volebných miestností v súvislosti so sobotnými prezidentskými voľbami. Mestská časť na sociálnej sieti vytvorila anketu, kde sa obyvatelia môžu vyjadriť, či sa im pozdáva súčasný stav alebo riešenie z predchádzajúcich rokov.

Najmä pre dlhodobo nízky záujem o členstvo v okrskových komisiách znížil miestny úrad počet volebných okrskov z 96 na 56. Zároveň sa však volebné miestnosti presunuli zväčša z tried na viacerých poschodiach do školských jedální, čím sa v mnohých prípadoch znížila bezbariérovosť, a to najmä pre seniorov, mamičky či menej imobilných ľudí. Okrem toho sa zvýšil aj počet volebných zásten, teda miest, kde ľudia označujú volebné lístky.

18.58 - Doterajší priebeh volieb je pokojný, štátna volebná komisia prijala necelých 30 podnetov. Potvrdil to jej predseda Eduard Bárány. Najzávažnejší podnet sa podľa neho týka celoštátneho denníka.

Podnetov je podľa šéfa komisie menej ako v minulosti. "Pokiaľ sa pamätám na komunálne voľby, tak to číslo bolo pomaly o jednu nulu vyššie," priblížil s tým, že občania tiež využívajú infolinku určenú na oboznamovanie voličov.

18.27 - Prvé kolo prezidentských volieb sa v sobotu koná i v obci Trstená na Ostrove v Dunajskostredskom okrese s jedným zriadeným volebným okrskom. Voľby sú zatiaľ pokojné a s nižšou účasťou. Informoval o tom predseda miestnej volebnej komisie Richard Földes.

18.20 - V gemerských okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava majú prezidentské voľby doteraz bezproblémový priebeh.

17.31 - Priebeh prezidentských volieb na Slovensku monitorujú aj pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Ako informovala riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová, pozorovatelia sa zúčastnia na prvom aj druhom kole volieb a po ich ukončení vypracujú hodnotenia a odporúčania.

Pozorovateľská misia podľa Chmelovej monitoruje nielen priebeh volieb, ale zaujímala sa aj o právnu úpravu Slovenska. "Zaujímala ich novela zákona o volebnej kampani, ktorá sa vzťahovala aj na volebnú kampaň prezidentských volieb," doplnila

17.25 - Voliči v Hnúšti v okrese Rimavská Sobota majú záujem o prezidentské voľby a k urnám prichádzajú postupne už od rána. Vyšší záujem z ich strany však bol o posledné komunálne voľby. Zhodli sa na tom členovia okrskovej volebnej komisie v okrsku číslo 3.

17.17 - Prvovoličov v Liptovských Kľačanoch už dlhé roky vychovávajú pohárikom domácej pálenky.

Starosta obce Ján Hollý tvrdí, že špeciálna tradícia nemá mladých navádzať na pitie, ale práve, naopak, viesť ich k zodpovednosti. Netradičnú teóriu potvrdzuje aj vysoká volebná účasť, ktorá sa takmer vždy pohybuje nad celoštátnym priemerom.

„Takýto zvyk sa pri voľbách v Liptovských Kľačanoch traduje od dávnej minulosti. Mladým ľuďom chceme takýmto spôsobom vysvetliť, že s prekročením prahu dospelosti získavajú nielen isté možnosti a oprávnenia, ale aj zodpovednosť. Do týchto oprávnení spadá ako voličské právo, tak i konzumácia alkoholických nápojov. Našou úlohou je naučiť ich, že so získanými možnosťami majú narábať takým spôsobom, aby boli na prospech spoločnosti, v ktorej žijú," vysvetlil starosta.

Pripíjací ceremoniál Liptáci vykonávajú po oficiálnej „hlasovacej" časti. Po tom, čo prvovolič vhodí lístok do schránky, príde si štrngnúť na obecný úrad so starostom. Pri komunálnych voľbách preberá na seba tento zvyk namiesto starostu iná poverená osoba.

Prvovolička Denisa Kubíková a starosta Ján Hollý počas prípitku po hlasovaní.
Prvovolička Denisa Kubíková a starosta Ján Hollý počas prípitku po hlasovaní. Foto: TASR/Miroslava Mlynárová
 

Odovzdať hlas prezidentskému kandidátovi prišla v sobotu aj prvovolička Denisa Kubíková. Účasť na voľbách vníma ako svoju povinnosť i právo. „Chcem, aby sa na Slovensku niečo zmenilo. Preto som dnes prišla voliť. Pri hlasovaní som sa rozhodovala intuitívne, najmä podľa sympatií," povedala.

Volebná účasť býva podľa slov starostu vysoká, zvyčajne nad celoštátnym priemerom. V posledných voľbách do vyššieho územného celku zaznamenala komisia v Liptovských Kľačanoch najvyššiu účasť v okrese a druhú najvyššiu v kraji. Podľa podpredsedníčky tamojšej okrskovej volebnej komisie Jany Šimanskej sa nenudia ani počas týchto volieb. „Ľudí máme naozaj dosť. Robíme tak, aby sme všetko stíhali, priebežne zapisujeme. Rady voličov však zatiaľ nemáme," dodala s úsmevom.

17.05 - Kandidát Marian Kotleba volil ešte v skorých ranných hodinách na banskobystrickom sídlisku Sásová.

17.00 - Okolo 15.30 odvolil ďalší kandidát na prezidenta Martin Daňo.

16.58 - Priebeh je pokojný a účasť pomerne vysoká, hlásia o prvom kole prezidentských volieb z Malaciek v Bratislavskom kraji.

16.40 - Extrémne nízka účasť sprevádza zatiaľ prezidentské voľby na prevažne rómskom sídlisku Luník IX v Košiciach. V dvoch miestnych volebných okrskoch je zapísaných zhruba 4340 oprávnených voličov. Volebné miestnosti sú už od rána okrem členov okrskových komisií väčšinu prázdne a voliči sa objavujú len sporadicky.

Volič vhadzuje obálku do volebnej schránky na rómskom sídlisku Luník IX.
Volič vhadzuje obálku do volebnej schránky na rómskom sídlisku Luník IX. Foto: TASR
 

16.02 - V Košiciach a okolí je priebeh sobotňajšieho prvého kola prezidentských volieb pokojný.

„Zatiaľ prebieha všetko hladko. Mali sme len zopár podnetov, ale všetky boli také, ktoré sme vyriešili za pár sekúnd," uviedla okresná volebná komisia Košice s tým, že niektoré okrskové volebné komisie ju kontaktovali v súvislosti s drobnými nezrovnalosťami v súvislosti s voličmi s hlasovacím preukazom alebo pasom.

16.00 - V bratislavskom väzení - v Ústave na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) a v Ústave na výkon väzby (ÚVV) - v sobotňajších prezidentských voľbách väzni krátko pred 14.00 h už odvolili.

Z celového počtu 210 obvinených väzňov malo volebné právo 192. Právo voliť využilo len 17 obvinených.

15.55 - Krátko po 15.00 h prišiel k volebnej urne aj premiér Peter Pellegrini. Svoj hlas odovzdal na Základnej škole Jána Bakossa v Banskej Bystrici.

"Veľmi si želám, aby sa na voľbách zúčastnilo čo najviac voličov, pretože to je dôkaz toho, že ľudia majú záujem o veci verejné, a to je správne. Pevne verím, že si dobre vyberú a ak nebudeme mať víťaza hneď v prvom kole, že si do druhého vyberú dvoch zodpovedných kandidátov alebo kandidátky, ktorí sa o dva týždne pobijú o prezidentský palác," povedal Pellegrini.

Peter Pellegrini volil v Banskej Bystrici.
Peter Pellegrini volil v Banskej Bystrici. Foto: TASR/Ján Krošlák
 

 

15.51 - Kandidátka na prezidentku Zuzana Čaputová volila v Pezinku. K volebnej urne prišla s partnerom Petrom Konečným a dcérou.

Zuzana Čaputová odvolila.
Zuzana Čaputová odvolila. Foto: TASR/Michal Svítok
 

 

15.42 - V čase obeda volil aj ďalší kandidát František Mikloško

František Mikloško volí s manželkou Jankou.
František Mikloško volí s manželkou Jankou. Foto: Facebook/ František Mikloško
 

15.39 - Milan Krajniak volil okolo obeda v sprievode manželky a dcéry.

Prezdinteský kandidát Milan Krajniak volí spolu s manželkou Andreou a dcérou Zuzanou.
Prezdinteský kandidát Milan Krajniak volí spolu s manželkou Andreou a dcérou Zuzanou. Foto: Facebook/ Milan Krajniak
 

15.32 - V obci Ľubiša počas volieb spomínajú na svojho rodáka Michala Kováča
Mária Sklenčárová (84) o ňom hovorí ako o slušnom a inteligentnom človeku. "Som na neho veľmi hrdá," povedala. K voľbám pristupuje pravidelne, nebolo to inak ani teraz. Myslí si, že hlavou štátu by mal byť vzdelaný človek.

Svoje volebné právo využila aj 21-ročná študentka a zároveň členka okrskovej volebnej komisie Laura Černegová. "Myslím si, že mladí ľudia sú práve tí, ktorí by sa mali najviac zaujímať o situáciu na Slovensku, keďže sme budúcnosť a dosť to dokáže ovplyvniť aj naše životy," vysvetlila. Podľa nej je potrebné vždy, keď je takáto možnosť, vyjadriť svoj názor.

15.15 - Štátna komisia prijala takmer 20 podnetov v súvislosti s voľbami

Informoval o tom predseda komisie Eduard Bárány. Ako doplnil, väčšinu podnetov už riešili v minulosti. K oznámeným podnetom komisia zabezpečuje dôkazy, niektoré však vie vyhodnotiť hneď.

15.01 - V Kuchyni na Záhorí prišli bežci voliť hneď po absolvovaní pretekov.

Bežci v Kuchyni.
Bežci v Kuchyni. Foto: TASR
 

14.51 - V trebišovskej osade je pokojný priebeh a nízka účasť. Predsedníčka okrskovej volebnej komisie Tatiana Chačlarian povedala, že zatiaľ prišli staršie ročníky.

Členovia okrskovej volebnej komisie s prenosnou hlasovacou schránkou
Členovia okrskovej volebnej komisie s prenosnou hlasovacou schránkou Foto: TASR
 

14.39 - Volila aj najstaršia obyvateľka obce Malý Šariš, 103-ročná Žofia Michňáková.

"Nechce sa mi ani veriť, že mám toľko rokov. Tridsať rokov som odrobila pri pacientoch v nemocnici," povedala Žofia Michňáková a dodala, že zažila množstvo prezidentov, ktorých si však už veľmi nepamätá. Má však jasno v tom, aký by mal byť prezident. "Mal by byť dobrý k ľuďom a starať sa o nich," povedala.

14.36 - V Bratislave sú voľby pokojné, ľudia volia i na hlasovací preukaz a pas. Netvoria sa ani dlhé rady.

14.30 - V prezidentských voľbách odovzdali hlasy aj vojaci žilinského 5. pluku. Podľa hovorcu pluku Mária Pažického pokryli 24-hodinové celodenné zmeny personálom s trvalým pobytom v Žiline.

14.21 - Štefan Ágh, ktorý je obvinený s Marianom Kočnerom z falšovania zmeniek voči TV Markíza, je predsedom jednej z volebných komisií v Petržalke. Upozornil na to Denník N s tým, že do komisie ho nominoval Kotleba.

13.54 - V Bratislave a Modre volia aj zahraniční Slováci, prišli z Ruska a Česka. Jedným z nich je aj Ján Kapusta z Banskej Bystrice, ktorý pracuje od roku 2012 v Berlíne v oblasti vývoja softvéru. Tvrdí, že mu záleží na osude Slovenska, má tu rodičov, sestru s manželom a dve netere.

13.50 - Slováci študujúci v zahraničí nechápu, prečo nemôžu voliť za hranicami. „Je absurdné, že Slováci nemôžu voliť prezidenta zo zahraničia. V 21. storočí, v čase vyspelých informačných technológií, je to nepochopiteľné," povedal 25-ročný študent.

13.33 - Voliť prezidenta SR priamo v nemocnici využili aj pacienti hospitalizovaní vo fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici. Volilo sa tam dve hodiny, využilo to 15 ľudí.

Volili aj v nemocnici.
Volili aj v nemocnici. Foto: TASR
 

Otec hospitalizovaného chlapca povedal, že nevie, či sa niečo zmení, hlavne, aby sa vraj niečo nezhoršilo.

 

Volebná miestnosť v nemocnici.
Volebná miestnosť v nemocnici. Foto: TASR
 

13.27 - Riaditeľka odboru volieb na ministerstve vnútra Eva Chmelová potvrdila, že komisia zatiaľ nezaznamenala žiadne závažné podnety týkajúce sa narušenia volieb.

13.26 - V Piešťanoch volil prvýkrát slovenského prezidenta Francúz Alain. Na Slovensko ho pred vyše dvoma rokmi zaviali obchodné aktivity, pred časom si požiadal o občianstvo.

13.20 - Veľa návštevníkov Tatier využíva možnosť voliť s voličským preukazom. Okrem miestach tak prišli lyžiari, turisti, či tí, ktorí do Tatier zavítali na wellness pobyt.

 

13.18 - V malej obci Michalková v okrese Zvolen čakajú iba 28 voličov.

13.11 - Svoj hlas v prezidentských voľbách odovzdali aj obyvatelia na Luniku IX.

Volebná miestnosť na Luniku IX.
Volebná miestnosť na Luniku IX. Foto: TASR
 

12.59 - Svoj hlas odovzdal prezidentský kandidát Eduard Chmelár. "Dnešný deň je sviatkom demokracie, pretože je to jeden z mála okamihov, kedy máte budúcnosť štátu vo svojich rukách. Viem, že to nestačí, ale prosím vás, nezahoďte túto šancu," povedal.

Eduard Chmelár odhlasoval.
Eduard Chmelár odhlasoval. Foto: Facebook/Eduard Chmelár
 

12.33 - Vo Veľkom Šariši volili v ľudových krojoch.

Voliči vo Veľkom Šariši.
Voliči vo Veľkom Šariši. Foto: TASR
 

12.17 - Bývalý prezident SR Ivan Gašparovič volil novú hlavu štátu spolu s manželkou v spojenej škole na Jelačičovej ulici v Bratislave.

Ivan Gašparovič s manželkou.
Ivan Gašparovič s manželkou. Foto: TV Markíza
 

Kandidáti na prezidenta sú podľa neho zaujímaví, pretože sú medzi nimi veľké rozdiely z pohľadu ako riadiť štát, ale aj z pohľadu filozofických a politických trendov.

 

12.11 - V regiónoch Nitrianskeho kraja je zatiaľ prvé kolo prezidentských volieb bez problémov.

12.06 - Mladí prišli kvôli prezidentským voľbám zo zahraničia.

 

11.58 - Prezident SR by mal fungovať ako prvý občan Slovenskej republiky a mal byť rozumieť potrebám obyvateľov krajiny. Zhodujú sa obyvatelia Domu tretieho veku na Poloreckého ulici v bratislavskej Petržalke.

11.55 - Ako prvá z dvoch ženských kandidátok volila Bohumila Tauchmannová.

Bohumila Tauchmannová odovzdala svoj hlas.
Bohumila Tauchmannová odovzdala svoj hlas. Foto: Facebook/ Bohumila Tauchmannová
 

11.49 - Na bratislavskom Gymnáziu Metodova odvolil aj kandidát na prezidenta Štefan Harabin. Ako sám potvrdil, očakáva vysokú volebnú účasť.

Štefan Harabin s manželkou.
Štefan Harabin s manželkou. Foto: TV Markíza
 

Dnešný deň chce podľa svojho vyjadrenia stráviť na roli. "Idem na roľu, zapálim si oheň a budem sa pozerať do ohňa. A budem čítať," dodal.

 

11.45 - Priebeh volieb je podľa polície zatiaľ pokojný. Posilnené policajné hliadky budú v teréne až do uzatvorenia volebných miestností.

11.31 - Svoj hlas v prvom kole prezidentských volieb odovzdal v sobotu v Košiciach aj bývalý prezident SR Rudolf Schuster. Odvolil vo volebnej miestnosti v areáli Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF). Sprevádzali ho dcéra, syn a ochrankár.

Odvolil bývalý prezident SR Rudolf Schuster
Odvolil bývalý prezident SR Rudolf Schuster Foto: TASR
 

11.27 - V Dubnici museli doplniť volebnú komisiu, počet členov klesol pod päť.

10.52 - v Poprade odvolil aj súčasný prezident SR Andrej Kiska s manželkou.

Andrej Kiska odvolil s manželkou
Andrej Kiska odvolil s manželkou Foto: TASR
 

 

10.50 - Do volebnej urny v Martine vhodil svoj hlasovací lístok aj volič, ktorý sa vrátil kvôli tomu domov až z Holandska.

Volič sa vrátil z Holandska domov, aby odvolil
Volič sa vrátil z Holandska domov, aby odvolil Foto: TASR
 

10.43 - V obci Príkra volia v obývačke rodinného domu. Miroslav Goldir, starosta obce, v nej aj úraduje.

10.25 - Odvolil aj Maroš Šefčovič s manželkou.

 

Maroš Šefčovič prichádza do volebnej miestnosti.
Maroš Šefčovič prichádza do volebnej miestnosti. Foto: Braňo Tomaga
 

10.20 - V Brežanoch sú v okrskovej volebnej komisii traja členovia jednej rodiny. Študent práva Igor Grejták je v okrskovej volebnej komisii prvý raz a aj so svojimi rodičmi.

10.13 - Predseda Národnej rady Andrej Danko už odvolil. Zároveň vyzýva Slovákov, aby využili svoje ústavné právo a išli voliť aj oni.

9.15 - V jednom volebnom okrsku v Malackách sa začali voľby o 35 minút neskôr. Zdržanie spôsobilo doplnenie okrskovej volebnej komisie.

9.10 - Pred otvorením volebnej miestnosti zomrel predseda komisie v Janiciach. Nezomrel však vo volebnej miestnosti, ale v kancelárii obecného úradu.

8.48 - Svoj hlasovací lístok vhodil do urny Béla Bugár, jeden z kandidátov na post prezidenta SR.

 

Predseda Most-Híd Béla Bugár odvolil v Šamoríne.
Predseda Most-Híd Béla Bugár odvolil v Šamoríne. Foto: Braňo Tomaga
 

8.40 - V Bratislave volila i majsterka sveta vo freestyle Lucia Kevická. Pred cestou do Českej republiky stihla odvoliť v bratislavskej Dúbravke. Svetová šampiónka si želá, aby nový človek na prezidentskom poste bol skutočne dobrým reprezentantom krajiny.

Majsterka sveta vo freestyle Lucia Kevická
Majsterka sveta vo freestyle Lucia Kevická Foto: TASR
 

8.26 - Starší občania Lendaku zvyknú voliť hneď po omši a v krojoch. Istým špecifikom tejto dediny s 5300 obyvateľmi, ktorý sa len tak hocikde nevidí, je to, že voliči chodia odovzdať svoj hlas v tradičných krojoch.

Obyvatelia Lendaku volia v krojoch
Obyvatelia Lendaku volia v krojoch Foto: TASR
 

8.10 - V obci Lúčka sa volebné miestnosti otvorili o hodinu skôr.

8.07 - Aj v slovenských väzeniach postupne začínajú odsúdení a obvinení voliť. V sobotňajších prezidentských voľbách bude môcť odovzdať svoj hlas viac ako 10-tisíc väzňov.

Voľby vo väzení v Bratislave
Voľby vo väzení v Bratislave Foto: TASR
 

7.48 - V bratislavskej Dúbravke hlasovali prví voliči hneď v prvých minútach. Vôbec prvým voličom, ktorý zamieril k hlasovacej urne, bol Petr Švanda.

7.32 - Voliť prezidenta SR priamo v nemocnici budú môcť aj pacienti hospitalizovaní v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB). Podmienkou účasti vo voľbách je hlasovací preukaz, ktorý si môžu občania vybaviť v mieste svojho trvalého bydliska, alebo trvalý pobyt na území okrsku.

7.10 - Volič, ktorý nemôže zo závažných, najmä zdravotných, dôvodov prísť voliť prezidenta SR do volebnej miestnosti, môže požiadať o prenosnú volebnú schránku. Žiadať možno obec, v deň konania volieb okrskovú volebnú komisiu.

7.00 - Otvorili sa volebné miestnosti.

Komentáre ( 0)