17. 03. 2019 16:21 | BRATISLAVA/TASR

Politológovia hodnotili oboch kandidátov a ich šance osloviť voličov

A prekvapenie sa podľa nich nekonalo.

Maroš Šefčovič a Zuzana Čaputová v relácii Na telo.
Maroš Šefčovič a Zuzana Čaputová v relácii Na telo. Foto: TV Markíza

Výsledky volieb do veľkej miery kopírujú prieskumy verejnej mienky spred dvojtýdňového volebného moratória na ich zverejňovanie. Skonštatoval to politológ Pavol Baboš s tým, že kandidáti už neboli schopní výrazne meniť názory ľudí a ich preferencie. Myslí si však, že v súčasnosti majú obaja postupujúci potenciál osloviť ďalších voličov.

Každý z prvých troch umiestnených kandidátov podľa jeho slov prezentuje určitý pohľad na to, ako by sa mala politika a spoločnosť na Slovensku poberať ďalej.

"Ak ostanem pri tom pohľade pani Čaputovej, tak dokázala autenticky pôsobiť a bola jediná v tej plejáde kandidátov pri tomto pohľade na spoločnosť. Tam jej veľmi pomohlo, že odstúpil Robert Mistrík," povedal.

Robert Mistrík a Zuzana Čaputová počas volebnej noci po 1. kole volieb.
Robert Mistrík a Zuzana Čaputová počas volebnej noci po 1. kole volieb. Foto: TASR
 

Maroša Šefčoviča považuje za kandidáta, ktorý bol jasne vnímaný ako kandidát Smeru-SD. "Využil ten potenciál, ktorý strana ešte má, ale nepreniesol sa cezeň," tvrdí.

Štefan Harabin podľa neho prezentuje iný pohľad na uberanie sa Slovenska. Baboš pokračoval, že musel o podporu voličov bojovať s Marianom Kotlebom, čo mohlo byť dôvodom, prečo skončil tretí.

Baboš pripúšťa, že v druhom kole prezidentských volieb časť voličov neúspešných kandidátov k volebným urnám nepristúpi. Verí však, že si dokážu vybrať aj v druhom kole.

Argumentuje tým, že záleží na kandidátoch, akým spôsobom dokážu definovať tému volieb. Ak ich jeden z kandidátov dokáže presvedčiť, že voľby prezidenta nie sú napríklad o integrácii v rámci Európskej únie, ale o téme spravodlivosti či sociálnych istotách, tak ich môže presvedčiť aj napriek názorom na Európsku úniu.

Obaja postupujúci kandidáti majú podľa neho potenciál osloviť ďalších voličov. Myslí si, že väčšiu šancu má Čaputová. Číselne si netrúfa zatiaľ odhadnúť, v akom pomere sa druhé kolo volieb skončí.

Ak aj povolebné prieskumy potvrdia jej výrazný náskok, nevie si predstaviť, čo by sa muselo za nasledujúce dva týždne stať, aby Šefčovič v druhom kole jej náskok zmazal.

Malová: Prekvapenie sa nekonalo, špekulácie sa nepotvrdili

Prekvapenie sa nekonalo, zhodnotila výsledky prvého kola prezidentských volieb politologička Darina Malová. "Prekvapenie, samozrejme, súvisí s moratóriom, nielen volebným, ale aj na uverejňovanie prieskumov verejnej mienky," povedala.

Najmä v závere kampane sa podľa jej slov objavili viaceré špekulácie o nedostatočne zakotvenej podpore Zuzany Čaputovej. Pripomenula, že sa špekulovalo aj o postupe Štefana Harabina do druhého kola. "To znamená, že ani v tomto prípade sa mnohé špekulácie, ktoré rozvíjali marketingoví 'odborníci' alebo rôzne médiá, nepotvrdili," zdôraznila.

To, či sa voliči neúspešného kandidáta Harabina zapoja do druhého kola, považuje za otvorené. Maroš Šefčovič, ktorý sa s Čaputovou stretne v druhom kole, môže podľa politologičky osloviť voličov Smeru-SD a SNS viac, ak bude presvedčivejší v sociálnych témach.

Na otázku, či sa môže Čaputovej náskok preniesť aj do druhého kola, odpovedala tým, že treba spoznať jej naozajstného voliča. "Typ voliča, ktorý stojí za pani Čaputovou, je typ voliča, ktorý si predovšetkým žiada zmenu," tvrdí Malová s dôvetkom, že ide o zmenu nekonfrontačným spôsobom.

Kandidáti, ktorí prezentovali svoje extrémne postoje, podľa nej nerátali s týmto štýlom kampane. "Okrem zmeny a nekonfrontačnosti jej ľudia prosto dôverujú a dokázali sa s ňou identifikovať."

Maroš Šefčovič.
Maroš Šefčovič. Foto: TASR
 

Čaputová má podľa politologičky potenciál na oslovenie ďalších voličov. "Má ho bez toho, že by musela meniť či už myšlienky, alebo štýl svojej kampane," argumentuje Malová.

Za silné heslo považuje to, že Čaputová určitým spôsobom ponúkla "lásku k blížnemu".
Na margo kampane Maroša Šefčoviča povedala, že bol akoby nerozhodný. "Jeho tím neprofiloval svojho kandidáta dostatočne jasne," tvrdí Malová.

Určité obmedzenie vidí aj v jeho predchádzajúcej kariére, pretože ako člen Európskej komisie nemôže kritizovať napríklad Európsku úniu. "V kampani si navyše zvolil pomerne silnú sociálnu rétoriku. Propagoval sociálnu solidaritu medzi generáciami," ozrejmila.

Práve túto časť jeho kampane však podľa jej slov kritizoval Harabin napríklad tým, že poukazoval na výšku jeho platu vo funkcii v Európskej komisii. Silný potenciál v druhom kole u Maroša Šefčoviča vidí práve v oslovovaní voličov Smeru-SD či SNS, ktorí sú podľa jej slov náchylní na sociálne témy.

Pomerne nízky rozdiel medzi Šefčovičom a Harabinom odôvodnila tým, že Harabin bol prijateľným aj pre voličov strany Smer-SD, ktorá podporila Maroša Šefčoviča.

Paradoxne podľa nej pri oslovovaní sympatizantov Smeru-SD bol Harabin do istej miery úspešnejší ako Šefčovič. "Tá prvá motivácia je u nich nepokojnosť a potom posun k extrému. Ale to sú dôsledky kampane, ktorú v parlamentných voľbách v roku 2016 volil Robert Fico," uzavrela Malová.

Víťazkou prvého kola prezidentských volieb je Zuzana Čaputová. Do druhého kola ide s Marošom Šefčovičom. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov prezidentských volieb. Čaputová získala v prvom kole 40,57 percenta hlasov, Šefčovič dostal od voličov 18,66 percenta hlasov.

Obaja postupujúci kandidáti boli hosťami diskusnej relácie Na telo, tu je jej záznam.

 

Komentáre ( 0)