19. 03. 2019 15:57 , článok bol aktualizovaný 19. 03. 2019 16:53 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, zg, TASR

Ak sa Šefčovič stane prezidentom, vzdá sa imunity. Ústavný právnik tvrdí, že sa to nedá

Dôvodom je ustanovenie v ústave.

Maroš Šefčovič.
Maroš Šefčovič. Foto: TASR

Prezidentský kandidát Maroš Šefčovič vyhlásil, že sa v prípade zvolenia za prezidenta zriekne svojej prezidentskej imunity. „Všetci musíme byť v rovnakom postavení".

Ústavný právnik Peter Kresák však tvrdí, že to urobiť nemôže. Dôvodom je ustanovenie v ústave. „Podľa môjho vnímania čl.107 Ústavy SR je jeho imunita ústavne spojená s výkonom funkcie. Sám sa teda nemôže vzdať imunity, ale môže sa vzdať úradu,“ tvrdí Kresák.

Šefčovič zároveň povedal, že ak na to bude treba zmeniť zákon, bude tlačiť na vládu a parlament, aby to urobili.

Kandidát sľubuje, že urobí maximum pre zvýšenie dôvery ľudí v politikov a štát. "A to preto, že si uvedomujem, aká je nízka dôvera ľudí v štát a politikov," poznamenal Šefčovič. Hovorí tiež nie nenávisti, ktorá sa šíri v spoločnosti. Opakuje, že chce zabezpečiť celospoločenský zmier.

Chce silné Slovensko v Európe

Šefčovič je tiež podľa vlastných slov pripravený urobiť všetko pre to, aby Slovensko bolo silné v Európe. Zároveň chce korektne a konštruktívne rokovať s predstaviteľmi médií o tom, ako vytvoriť pozitívnejšiu a pokojnejšiu atmosféru v spoločnosti.

Sľubuje tiež sociálny program, pomoc seniorom a mladým rodinám či pomoc agrosektoru. "Ponúkam odbornosť, skúsenosti, kontakty a čistý osobný štít," vyhlásil.

Šefčovič bojuje o post prezidenta SR so Zuzanou Čaputovou. Do druhého kola volieb prešiel so ziskom 18,66 percenta, Čaputová presvedčila 40,57 percenta ľudí. Druhé kolo prezidentských volieb bude v sobotu 30. marca. Šefčovič prijme rozhodnutie voličov s pokorou. Nový prezident sa ujme funkcie 15. júna.

Pozrite si záznam z tlačovky, ktorú sme odvysielali na našej facebookovej stránke Televízne noviny TV Markíza.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce