Správy z vášho kraja:
20. 01. 2018 16:00 | ts

Ples v opere spája významné osobnosti: Títo ľudia prezentujú Slovensko aj v zahraničí

Našej malej krajine robia vo svete veľké meno.

Petra Toth
Petra Toth Foto: Ples v opere

Historická budova SND sa na jeden večer stala dejiskom, kde sa stretlo 300 párov významných osobností spoločenského, kultúrneho a hospodárskeho života. Dobročinný Ples v opere, ktorého témou je podpora inkluzívneho vzdelávania pre deti so zdravotným znevýhodnením, tak hostil aj osobnosti, ktoré možno nie sú verejnosti až také známe, no pre ich obrovské úspechy si zasluhujú veľkú pozornosť. Slovensko totiž prezentujú v zahraničí a našej malej krajine robia vo svete veľké meno.

Veronika Vadovičová

15159008612018.jpg
Foto: Ples v opere
 

Paraolympionička, nositeľka ocenenia Paraolympionik roka 2016 a držiteľka troch zlatých, jednej striebornej a jednej bronzovej medaile. Víťazka ankety Medzinárodného paralympijského výboru o najlepšieho paralympionika sveta za február 2017. Tento rok sa zároveň stala podporovateľkou dobročinného poslania Plesu v opere a dostalo sa jej pocty symbolicky udrieť počas slávnostného večera na gong.

„Už len názov smeruje k tomu, prečo ho podporujem. Dobročinnosť. Možnosť vykonať niečo pre dobro spoločnosti. Inklúzia a integrácia na školách sa ma úzko týkala v detstve, a o to viac vo mne táto téma vyvolala vnútornú pohnútku zapojiť sa do dobročinného poslania Plesu v opere. Viem, ako som preplávala školskými podmienkami a viem, ako je to v dnešnej dobe. Vo svete techniky ide pokrok rýchlo dopredu, čo sa však týka vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením, zostáva stav nezmenený, alebo ide len o veľmi malé zmeny či v niektorých prípadoch dokonca o krok späť. Preto si nesmierne vážim organizátorov Plesu v opere, že práve 18. ročník poukázal na tento spoločenský problém."

Michaela Musilová

Michaela Musilov+í, vedky+ła a astrobiologi¦Źka, Slovensk+í organiz+ícia pre vesm+şrne aktivity 2.jpg
Foto: Ples v opere
 

Vyštudovaná astrobiologička (skúma, ako vznikol život a či existuje aj inde mimo Zeme), pracovala aj pre NASA. Momentálne je predsedníčkou SOSA, občianskeho združenia, ktoré sa podieľa na rôznorodých slovenských a medzinárodných vedecko-technických projektoch spojených s vesmírom a venuje sa aj mnohým ďalším činnostiam.

„Je smutné, s akými prekážkami musia tieto deti a ich rodičia každý deň zápasiť. Avšak je dôležité, že sa konečne o tejto téme začína hovoriť a postupne sa začína aj riešiť. Deťom a ich rodičom by som odkázala, aby si šli za svojimi snami, aj keď sa im môžu zo začiatku zdať nemožné. Vždy si hovorím, že pre moje sny spravím všetko, a aj keď sa mi to možno nie vždy podarí, aspoň viem, že som sa o to snažila."

Petra Toth

15160230492018.jpg
15160230492018.jpg Foto: Ples v opere
 

Slovenská šperkárka a dizajnérka. Prvý šperk vyrobila už ako 6 ročná. Vášeň k tvorbe unikátnych šperkov jej však ostala dodnes. Ornamenty na Petriných šperkoch sú v štýle slovenského folklóru, čím mu vzdáva hold. Šperky Petra Toth zdobia nie len slovenské ženy a celebrity, ale ich žiara sa postupne objavuje aj v zahraničí.

„Každé jedno dieťa má právo na rovnaké podmienky pri vzdelávaní, preto si myslím, že je dôležité, aby sa aj zdravotne znevýhodnené deti dostali ku vzdelaniu. Sú to tak isto hodnotní ľudia ako zdravé deti, preto nevidím najmenší dôvod na to, aby im bola odobratá možnosť bez problémov pristupovať ku vzdelaniu. Tu je samozrejme dôležitý aj aspekt socializácie týchto detí, pokiaľ sa nebudú môcť bez problémov dostať do školy, prídu aj o sociálne väzby, ktoré tam môžu získať a to by bol ešte väčší problém."

Michal Smíšek

Michal Sm+ş+íek, Deutsches Zentrum f+-r Luft- und Raumfahrt (DLR), Institut f+-r Robotik und Mechatronik, Perzeption und Kogniti
Foto: Ples v opere
 

Michal pracuje pre Nemeckú vesmírnu agentúru (DLR) na pozícii výskumníka. Spolupodieľa sa na vývoji robotov určených na prieskum planetárnych povrchov - či už za účelom hľadania mimozemského života alebo kolonizácie Slnečnej sústavy. So svojimi kolegami je zodpovedný za senzoriku (zmyslovú vybavenosť robotov) a za riadenie európskych projektov.

„Slovensko je vo svetovom meradle prosperujúca a stabilná krajina, od akej sa čaká, že na systémovej úrovni zabezpečí fungujúce zdravotníctvo, vzdelanie, spravodlivosť pre všetkých svojich občanov a daňových poplatníkov bez výnimky. Hovorím to nerád, ale nemôžem mlčať: slovenské školstvo po prvé nepekne zlyháva v starostlivosti o excelentných študentov, čo má za dôsledok masívny odliv mozgov do zahraničia, po druhé v starostlivosti o všetkých študentov celoplošne, čo má za dôsledok nízku úroveň vzdelanosti študentov podľa celoeurópskych meradiel, a po tretie, ako plesový výbor podotýka, v sprostredkovaní vzdelania pre znevýhodnené deti na minimálne tej úrovni, ako pre tie ostatné.

Dôsledky prvých dvoch spomenutých javov sa mi ako Slovákovi žijúcemu v zahraničí a profesionálovi v špičkovom vedecko-technickom odvetví javia ako veľmi očividné a dlhodobo ich vnímam. No prítomnosť toho tretieho, a jeho dopady, nám zostávajú vďaka jeho charakteru často skryté. Preto absolútne súhlasím s čestným plesovým výborom o dôležitosti poukázania na tento problém, a cením si finančnú podporu zo strany hostí dobročinného plesu, ktorá verím, že nielen dodá problému spoločenskú váhu, ale povedie aj k určitým praktickým riešeniam v prospech znevýhodnených detí a ich rodín. Rád sám svojou troškou k tejto zbierke prispejem. No nedá mi nepodotknúť - fungujúce zdravotníctvo, školstvo a súdnictvo majú občania možnosť požadovať na politickej úrovni, ako systémové riešenie. Na rozdiel od charity, systémové riešenie by v ideálnom prípade mohlo byť dlhodobejšie, udržateľnejšie a z hľadiska efektu by mohlo byť oceánom, pri ktorom by sa suma vyzbieraná na tomto plese, nech bude akákoľvek, javila iba ako kvapka. Som optimista, a v takýto scenár dúfam.

Kvalitné vzdelanie už v 21. storočí dávno nie je luxus, ale nutná výbava, ktorá významne ovplyvňuje všetky ostatné aspekty života jednotlivca."

Mária Maciková

Úspešná vinárka, ktorá založila vinohradnícko-vinársku firmu Macík. Jej víno sa podáva v reštauráciách po celom svete a ako jediné slovenské víno je v Múzeu svetových vín vo francúzskom Bordeaux. Získala titul Slovenka roka 2017 a je držiteľkou štátneho vyznamenania Pribinov kríž II. triedy, ktoré jej udelil prezident Andrej Kiska.

„Som veľmi rada, že táto, povedzme že v iných vyspelých krajinách už „nie problematika" sa dostala a rieši aj u nás. Spolu s manželom sa s ňou osobne denne stretávame cestou dcéry našich priateľov, ktorá robí osobnú asistentku veľmi šikovného zdravotne znevýhodneného žiaka na základnej škole. Inklúzia zdravotne znevýhodnených detí do bežných škôl je potrebná na jednej strane pre deti s určitým postihnutím, aby sa začlenili do života a boli plnohodnotní. Ale na druhej strane je v dnešnej dobe zároveň veľmi potrebná pre ostatné zdravé deti, lebo ich robí empatickými, vnímavými, a tým u nich rozvíja aj cit pomôcť slabším.

Ak chceme dobro a dobré výsledky, a aby sme neuškodili tam kde je potrebný špeciálny prístup, je veľmi dôležité pracovať odborne v tejto oblasti. To znamená posudzovať všetky prípady jednotlivo, veľmi citlivo a zodpovedne. A osobitným prístupom a trpezlivosťou dokážeme prispieť k šťastiu a rozvoju nielen jednotlivca, ale aj spoločnosti okolo neho.

Dick Kvetňanský

Dick Kvetňanský s mamou.
Dick Kvetňanský s mamou. Foto: Ples v opere
 

Známy konštruktér a otec kabrioletu K1 Attack Roadster, pretekárskych špeciálov Attack R4S či Praga, ako aj mezonetového karavanu Attack Homester. Na Ples v opere prišiel v spoločnosti svojej mamy a pre oboch to bola premiéra v rámci histórie tejto spoločenskej udalosti. „Na Ples v opere sme sa tešili, ale mal som z toho trochu strach. Priznám sa, že nie som úplne „plesový" typ a neviem veľmi tancovať. Chcel som však spraviť radosť mame, pretože ona je ten typ a celý život žila spoločensky. Keďže nám nedávno zomrel otec, zhostil som sa tejto úlohy ja."

A ako vníma dobročinný zámer plesu človek, ktorý sa pohybuje prevažne v automobilovom priemysle? Stretol sa vôbec s problematikou zdravotne znevýhodnených detí? „Pochádzam z rodiny pedagógov z maminej strany, a tak sme sa so zdravotným znevýhodnením detí stretávali pomerne dosť často. V USA, kde sme dlhodobo žili, boli zdravotne znevýhodnené deti dokonca aj predmetom otcovho výskumu. Stretával som sa s nimi v záhrade lekárskeho ústavu National Institute of Health, kde som sa s nimi rozprával o ich starostiach aj radostiach. Preto som rád, že sme boli súčasťou Plesu v opere a mohli sme tak podporiť dobročinnosť, aby deti získali šancu na rovnocenné vzdelanie so zdravými rovesníkmi."

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z markiza

Už ste čítali?