10. 01. 2017 10:20 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Matej Tóth na Plese v opere. Z jeho manželky nespustíte oči

Pozvánku dostáva každoročne tristo párov hostí. Po prvý raz ju dostali mimoriadne úspešní slovenskí olympionici a paralympionici

Matej Tóth s manželkou
Matej Tóth s manželkou Foto: MONARCH
Matej Tóth s manželkou
Michaela Musilová
Eva Blahová a Thomas Weinhappel

Už pohľad na hostí 17. dobročinného Plesu v opere, prichádzajúcich po slávnostnom červenom koberci, napovedal, že opäť privíta významné a zaujímavé osobnosti. Pozvánku dostáva každoročne tristo párov hostí. Po prvý raz ju dostali mimoriadne úspešní slovenskí olympionici a paralympionici, ktorí príkladne reprezentujú našu krajinu vo svete.

Nechýbali ani známe tváre športu Richard Lintner či Zdeno Cíger. Aj medzi členmi Čestného plesového výboru, ktorý dohliada nad kvalitou programu a spoločenskou úrovňou plesu, sa objavilo meno zo športového sveta. Matej Tóth, náš zlatý olympionik, sa aktívne zaujímal aj o dobročinné poslanie plesu:

„Navštívil som Centrum včasnej intervencie v Banskej Bystrici, ktoré vzniklo práve vďaka výťažku z príspevkov hostí minulého roka. Keď vidíte priamo na mieste, ako ples a osobnosti, ktoré naňho prídu, dokáže pomôcť, je to silný zážitok."

Matej Tóth s manželkou
Matej Tóth s manželkou Foto: MONARCH
 

Medzi pozvanými hosťami bol aj Jozef Metelka, trojnásobný paralympijský víťaz, ktorý svoju prvú účasť na dobročinnom Plese v opere zhodnotil takto: „Vážim si že som sa ocitol v spoločnosti ktorá vie podporiť ľudí v núdzi či v rozličnych ťažkých životných situáciách. Verím že aj po ďalšie roky bude Ples v opere podporovať dobročinné aktivity a že spoločnými silami spravíme naše Slovensko ešte krajším."

Skladba hostí dobročinného Plesu v opere každoročne spája tých najúspešnejších ľudí z najrôznejších oblastí verejného života, nevynímajúc našich šikovných vedcov a výskumníkov, ktorí dosiahli neobyčajné úspechy v oblasti svojho pôsobenia.

Medzi nich sa radí aj mladá vedkyňa a astrobiologočka Michaela Musilová, ktorá v roku 2014 absolvovala simulovanú misiu v Mars Desert Research Station v USA a Ako jedna z mála vyskúšala aké je to byť astronautom žijúcim na Marse.

„Pred troma rokmi som sa zúčastnila ako prvá Slovenka misie na simulovaný Mars a koncom tohto týždňa sa dokonca vraciam na ten Mars, ale tentokrát ako "commander", vedúca, celej posádky. Svoj výskum som robila po celom svete, vrátane NASA. Na Slovensku pôsobím ako predsedníčka Slovenskej Organizácie pre Vesmírne Aktivity (SOSA). Zároveň mám jednu nohu stále v zahraničí, kde pracujem ako konzultantka pre niekoľko vesmírnych firiem a prednášam pre viacero univerzít, ako napr. Medzinárodnú vesmírnu univerzitu", hovorí Musilová, ktorá sa dobročinného Plesu v opere sa zúčastnila prvýkrát.

Michaela Musilová
Michaela Musilová Foto: MONARCH
 

„Ples v Opere bol pre mňa úžasným zážitkom. Bolo mi veľkou cťou, že som bola na ples pozvaná ako debutantka. Program na plese bol výborný - od Lúčnice po Vaša Patejdla a Alphaville. Najviac sa mi páčila atmosféra. Všetci sa na parkete veľmi dobre bavili, užívali si hudbu a spoločnosť", vyjadrila sa popredná astrobiologička, ktorá taktiež ocenila aj charitatívny rozmer podujatia.

„Myslím si, že je to výborný nápad takto pomáhať druhým ľuďom, hlavne ľuďom v núdzi. V zahraničí je bežné organizovať rôznorodé podujatia pre charity a podarí sa tam nazbierať veľmi veľa peňazí pre dobročinné účely. Minulý rok som napríklad bežala Londýnsky Maratón pre charitu a na samotnom evente sa vyzbieralo vyše 18 miliónov EUR pre charitu", dodala Musilová.

Medzi zaujímavých hostí z oblasti vedy a výskumu, ktorí prišli tiež podporiť dobročinný Ples v opere sa zaradil aj Prof. RNDr. Branislav Sitár, DrSc., viceprezident Rady Európskej organizácie pre jadrový výskum známej ako CERN. Vedec, ktorý vlastní celoeurópsky patent na úplne nový dopravný systém pod názvom Automatický Transportný Systém, ktorý je založený na samojazdiacich elektrických automobiloch.

Okrem známych vedcov sa 17. dobročinného Plesu v opere zúčastnil aj predstaviteľ OSN Iraku Ján Kubiš, guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch, prezidentka občianskeho združenia Top centrum podnikateliek Elvíra Chadimová, predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík alebo jeden z najúspešnejších slovenských fyzikov v zahraničí a svetovo uznávaný odborník na spintroniku Jaroslav Fabián, ktorý je zároveň najcitovanejším slovenským vedcom.

Eva Blahová a Thomas Weinhappel
Eva Blahová a Thomas Weinhappel Foto: MONARCH
 

Výťažok z tohtoročného Plesu v opere pomôže vybudovať už šieste takéto centrum, len na porovnanie, v Českej republike ich je takmer päťdesiat, Slovensko má teda čo doháňať. Na plese prirodzene nechýbali ani zástupcovia slovenskej medicíny, vedy či výskumu, ktorí dosahujú mimoriadne úspechy doma aj v zahraničí. Prišlo aj viacero vysokoškolských pedagógov či rektorov našich univerzít.

Medzi hosťami sú okrem významných predstaviteľov hospodárskeho života aj osobnosti z oblasti kultúry. Jednej z nich patrila aj špeciálna rola - otvoriť ples slávnostným úderom na gong. Po prvý raz sa jej zhostila Emília Vášáryová, ktorá je nielen renomovanou herečkou, vysokoškolskou pedagogičkou, ale od počiatku je aj členkou Čestného plesového výboru.

Zaujímavého partnera zvolila členka čestného plesového výboru, profesorka operného spevu Eva Blahová. Na ples prišla so svojím žiakom, svetoznámym baritonistom Thomasom Weinhappelom z Rakúska. Hold slovenskej kultúre, v postmodernom spracovaní, vzdal aj úvodný ceremoniál, v ktorom sa zaskvel súbor Lúčnica, pod taktovkou renomovanej režisérky Jany Burkiewicz a v hudobnej dramaturgii Oskar Rózsu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šoubiz

Už ste čítali?