Správy z vášho kraja:
27. 10. 2017 16:00 | BRATISLAVA/nb

S Extrémnymi premenami súťaží aj Jozef: Má takmer 180 kíl

Obezita mu vzala všetko. Toto je jeho príbeh.

Maroš Molnár s Michalom Páleníkom jednému z čitateľov pomôžu zmeniť život
Maroš Molnár s Michalom Páleníkom jednému z čitateľov pomôžu zmeniť život Foto: TV Markíza

Pred časom sme vyhlásili súťaž o cvičebný plán zostavený trénerom Marošom Molnárom a jedálniček podľa dietológa Michala Páleníka. Súťaž je inšpirovaná šou Extrémne premeny Slovensko a dnes vám predstavíme štvrtého kandidáta, ktorého sme vybrali.

Jozef Kmeťo nikdy nebol štíhly, vždy to bol "macko", napriek tomu mu dlho vyššia váha neprekážala. Keďže jeho váha od puberty stúpala, otec ho vzal k lekárovi, ktorý vyslovil pamätnú vetu. "Povedal, že ak s tým teraz niečo neurobím, tak keď budem mať po tridsiatke, budem mať veľké problémy. Dnes už viem, že mal pravdu," píše 42-ročný Jozef, ktorého váha sa dnes šplhá k 180 kg a komplikácie kvôli nadváhe znáša denne.

K súčasnej váhe sa však dopracoval postupne. Po strednej škole sa zamestnal na pošte a keďže išlo o sedavú prácu, aj váha pomaly stúpala. Na istý čas sa zastavila na 120 kilách, s ktorými Jozef žil bez obmedzení niekoľko rokov. Až kým v práci jedného dňa neodpadol.

Pol roka bol v nemocnici a skončil na invalidnom dôchodku. Aj to sa podpísalo na jeho váhe, pribral ďalších 20 kíl, no ručička na váhe neprestajne stúpala. Dnes Jozef váži takmer 180 kg.

Zdravotné problémy, našťastie, ustúpili a Jozef bol schopný vrátiť sa do práce, no ani to nebolo ľahké. "Tým, že som silný, nemám šancu sa spoločensky uplatniť. Keby som bol štíhly, som presvedčený, že by som viedol úplne iný život ako teraz. Mojím snom je napríklad byť profesionálny redaktor, ale tým, že som silný, mám minimálnu šancu na úspech. Videli ste tučného redaktora v televízii? Ja ešte nie," píše Jozef. Často stretáva aj s posmeškami priamo na ulici. "Som terčom nechcenej pozornosti, mladí sa smejú, deti upozorňujú rodičov - pozri aký tlstý tam ide..."

Rád by schudol, ale nevie, ako na to. Je presvedčený, že jeho chudnutie by vyžadovalo odborný dohľad. "Je tu možnosť podviazania žalúdku tak, je to však operačný zákrok a tým, že mám problémy so srdiečkom, obávam sa, že by som pri operácii mohol zomrieť," píše Jozef, ktorému lekári už roky odporúčajú, aby schudol. "Dnes existujú odborné ambulancie, ale za vyšetrenie a následnú liečbu sa platí a ja si to nemôžem dovoliť."

Jozefa trápia aj problémy, ktorým musí kvôli nadváhe čeliť v súkromí. "Po intímnej stránke to tiež nie je ružové. Nedokážem svoju manželku uspokojiť tak, ako by chcela," píše a dodáva, že to potom vyústi akurát do hádok a depresie. "Myslím si, že nie som už ani pre svoju ženu príťažlivý na pohľad," dodáva sebakriticky.

A ako sa Jozef stravuje? Podľa jeho slov vôbec neje veľa. V noci neje vôbec a cez deň trikrát. Zelenina, ovocie a vláknina však v jeho jedálničku veľké zastúpenie nemajú. Jozef si je toho vedomý, napriek tomu by sa chcel naštartovať a konečne schudnúť, inak sa obáva o vlastný život. "Poisťovne nepreplácajú diéty ani vyšetrenia v obezitologických ambulanciách. Ľudia závislí na alkohole, drogách, hracích automatoch majú celú liečbu zadarmo, ale nadmerná obezita je tiež choroba," píše Jozef, pre ktorého je financovanie liečby problémom.

Čím viac váži, tým viac si je vedomý, že sa prakticky blíži k smrti. "Moje srdce mi dáva každý deň vedieť, že som veľmi silný, a že už nevládze," píše Jozef.

Súťaž sa začne, keď predstavíme všetkých uchádzačov. Následne vyhlásime hlasovanie a súťažiaci s najväčším počtom diváckych hlasov vyhrá jednorazovo cvičebný plán a jedálniček vypracovaný odborníkmi, ktorých výherca musí oboznámiť so svojím zdravotným stavom.


Sledujte Extrémne premeny Slovensko priamo tu alebo viac epizód zadarmo v našom videoarchíve.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šoubiz

Už ste čítali?