Správy z vášho kraja:
05. 08. 2018 09:03 , článok bol aktualizovaný 05. 08. 2018 14:15 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Zomrel legendárny herec Stano Dančiak (†75)

Stalo sa tak v noci zo soboty na nedeľu v nemocnici v Bratislave.

Odpočívaj v pokoji.
Odpočívaj v pokoji. Foto: TASR/tvnoviny

V noci zo soboty na nedeľu zomrel vo veku 75 rokov v jednej z bratislavských nemocníc legendárny slovenský herec Stano Dančiak. Podľa našich informácií sa tak stalo počas spánku. Herca trápili dlhodobé zdravotné problémy.

 

Herec, ktorý dokázal rozosmiať

Dančiak si vďaka svojmu komediálnemu talentu, pohotovej improvizácii a dynamickému prejavu získal priazeň divadelného i filmového publika a televíznych divákov. Stano Dančiak sa narodil 26. októbra 1942 v Bratislave v rodine kriminalistu. Záujem o dramatické umenie prejavil už na základnej škole, ako chlapec účinkoval v Detskej dramatickej rozhlasovej skupine. Okrem toho aktívne pestoval niekoľko športov, venoval sa futbalu, hokeju aj behu. Zmaturoval na Strednej zdravotníckej škole v odbore zubný laborant. Herectvo vyštudoval na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave.

Po absolutóriu účinkoval jednu sezónu v bratislavskom Slovenskom národnom divadle (SND). Počas dvojročnej základnej vojenskej služby pôsobil vo Vojenskom umeleckom súbore. Následne sa vrátil do SND, kde dal aj s priateľmi výpoveď a spolu založili populárne Divadlo na Korze. V ňom účinkoval od roku 1969 až do jeho zatvorenia v roku 1971. Potom nastúpil do bratislavského Divadla Nová scéna, kde pôsobil 20 rokov.

Slovenský herec Stano Dančiak
Slovenský herec Stano Dančiak Foto: Archív TASR
 

Od roku 1990 bol i napriek zákernej chorobe, ktorá ho pripravila o zrak, členom Činohry Slovenského národného divadla.

Obsadzovaný herec si získal priaznivcov nielen na divadelných doskách, ale aj v množstve filmov. Z bohatej filmografie Stana Dančiaka možno spomenúť rozprávku Zločin slečny Bacilpýšky (1970), historickú snímku Skrytý prameň (1973), kultovú komédiu Sebechlebskí hudci (1975), životopisnú drámu Svědek umírajícího času (1990), film Rivers of Babylon (1998) alebo drámu Dážď padá na naše duše (2002). Na televíznych obrazovkách zaujal napríklad v tituloch Jožko Púčik a jeho kariéra (1983), Veľká rošáda (1988), Rozmar starej dámy (1990), Pod vládou ženy aj na svitaní (1993) alebo Kráľovská hra (1999).

S Mariánom Zednikovičom vytvoril nezabudnuteľnú dvojicu v minigroteskách Lord Norton a sluha James (2002). Zahral si napríklad aj v známych seriáloch Lekár umierajúceho času (1983) a Alžbetin dvor (1986).

Dabingový génius

Predstaviteľ desiatok divadelných a filmových postáv sa zapísal do pamäte divákov aj ako výrazný dabingový herec. Svoj charakteristický hlas prepožičal inšpektorovi Derrickovi z rovnomenného nemeckého seriálu (1974), chlpáčovi Alfovi z planéty Melmak v populárnom americkom televíznom seriáli Alf (1986) a nahovoril aj animovaný televízny seriál Zbojník Jurošík (1991).

Stano Dančiak bol ženatý a zostali po ňom tri deti. Bol členom mimovládnej organizácie GEMA 93 a držiteľom množstva ocenení, ako napríklad Ocenenia od Zväzu slovenských spisovateľov a dramatických umelcov, Rád Pribinovho kríža - za celoživotné dielo a v roku 2011 bol uvedený do siene slávy.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šoubiz

Už ste čítali?