07. 03. 2019 21:20 | LONDÝN/TASR

Kráľovná Alžbeta II. po prvý raz uverejnila fotografiu na Instagrame

Kráľovnin príspevok mal o dve hodiny po zverejnení takmer 40.000 lajkov.

Britská kráľovná Alžbeta II.
Britská kráľovná Alžbeta II. Foto: TASR/Simon Dawson/Pool via AP

Britská kráľovná Alžbeta II. zverejnila vo štvrtok svoju prvú fotografiu na sociálnej sieti Instagram. Ide o záber z novej výstavy s názvom "Prísne tajné", ktorú otvorili v londýnskom múzeu Science Museum. Informovali o tom tlačové agentúry Reuters a AP.

Panovníčka pomocou iPadu umiestnila na oficiálny instagramový účet britskej kráľovskej rodiny fotografiu listu, ktorý v roku 1843 napísal vynálezca Charles Babbage vtedajšej britskej kráľovnej Viktórii a jej manželovi princovi Albertovi.

ZDROJ: Instagram/theroyalfamily

"Babbage v tomto liste hovorí kráľovnej Viktórii a princovi Albertovi o svojom vynáleze, analytickom stroji, na základe ktorého vytvorila Ada Lovelaceová - dcéra Lorda Byrona - prvé počítačové programy," napísala 92-ročná Alžbeta II. v sprievodnom texte na kráľovskom účte, ktorý má 4,5 milióna odberateľov.

Panovníčka si v múzeu prezrela aj kódovací stroj Enigma z druhej svetovej vojny a originálny počítač značky NeXT, ktorý v roku 1989 použil britský vedec Tim Berners-Lee na navrhnutie celosvetovej internetovej siete World Wide Web (WWW).

Kráľovnin príspevok mal o dve hodiny po zverejnení takmer 40.000 lajkov. Alžbeta II. sa pod neho podpísala spôsobom, akým signuje oficiálne dokumenty - Elizabeth R -, pričom iniciála R predstavuje latinský výraz regina (kráľovná).

Panovníčka po prvý raz navštívila Science Museum ešte ako dieťa v roku 1938. Naposledy tam zavítala v roku 2014, keď otvorila oddelenie informačného veku. Pri tejto príležitosti odoslala svoj prvý tvít.

Výstavu s názvom "Prísne tajné: Od šifier po kybernetickú bezpečnosť" sprístupnia pre širokú verejnosť až v lete a bude trvať od 10. júla 2019 do 23. februára 2020. Vstup bude voľný.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šoubiz