Správy z vášho kraja:
15. 05. 2018 14:19 | LONDÝN/pg

Princ Harry si berie rozvedenú ženu. Kráľovská rodina je pritom sama na rozvody bohatá

Od chaosu, ktoré v nich vyvolávalo slovo rozvod, si snažili držať čo najväčší odstup.

Princ Harry a Meghan Markle.
Princ Harry a Meghan Markle. Foto: Profimedia.sk

Členovia kráľovskej rodiny nikdy nechceli byť ako všetci ostatní. Sami seba vnímali ako modelový príklad ideálneho správania sa. Obzvlášť to platilo pri manželstve. Vo všeobecnosti to znamenalo zaviazať sa raz, na celý život, k jednému človeku.

Ako vzorový príklad môže slúžiť 70-ročné manželstvo kráľovnej Alžbety II. a princa Philipa. Od chaosu, ktoré v nich vyvolávalo slovo rozvod, si snažili držať čo najväčší odstup.

Prieborníčka princezná Margaréta

Pre monarchiu bol rozvod chúlostivou témou, pre kráľovnú Alžbetu II. obzvlášť, keďže je hlavou anglikánskej cirkvi. Svoju náboženskú úlohu brala vždy seriózne a dlhé roky sa snažila viesť monarchiu cestou, ktorá rozvody zakazovala, napísal vogue.com.

Oheň musela hasiť už v roku 1953, keď jej si jej sestra princezná Margaréta chcela vziať za manžela rozvedeného, o 16 rokov staršieho otca dvoch detí Petra Townsenda. Kráľovná to zamietla. Margaréta sa napokon vydala za fotografa Antonyho Armstronga-Jonesa.

Keď v roku 1978 požiadala o rozvod, už roky boli odlúčení, no jej milenecký škandál spravil z rozvodu doslova hotovú vec. Rozvodovosť v 70. rokoch vo Veľkej Británii a v USA stúpla a začala sa pomaly stávať kultúrne normálnou vecou.

Margaréta tak bola prvou členkou kráľovskej rodiny, ktorá celú monarchiu posunula k modernejšiemu prístupu.

Rozvedené kráľovnine deti

V 90. rokoch sa už monarchia nemohla tváriť, že rozvody neexistujú. V 1992 sa tri zo štyroch kráľovniných detí odlúčili alebo rozviedli so svojimi partnermi.

Princezná Anna sa rozviedla so svojim prvým manželom Markom Phillipsom, princ Andrew urobil krok k legálnemu ukončeniu partnerstva zo Sarah Fergussonovou a dlhoočakávaný rozchod princa Charlesa a Lady Diany bol oficiálne uznaný.

V roku 2002 cirkev upustila od ustanovenia zakazujúceho znovu sa sobášiť rozvedeným osobám, ktorých predošlý partner stále žil.

To umožnilo princovi Charlesovi vziať si v roku 2005 za manželku Camillu Parker-Bowles.

Svadba princa Charlesa a Camilly.
Svadba princa Charlesa a Camilly. Foto: Profimedia.sk
 

Koho si vziať a s kým sa rozviesť

Obaja boli rozvedení, ale jej predošlý partner stále žil. Bola to prvá svadba dvoch rozvedených ľudí v kráľovskej rodine.

O to významnejšie to bolo, keďže Charles by sa jedného dňa ako hlava monarchie mohol stať aj hlavou cirkvi. Rovnako ako jeho otec, aj princ Harry vďačí rozhodnutiu cirkvi z roku 2002.

Už túto sobotu (19.5.) si za manželku vezme rozvedenú americkú herečku Meghan Markle.

Ich sobáš naznačuje, že nasledujúca generácia kráľovskej rodiny sa môže dočkať slobodného rozhodovania, koho si vziať. A prípadne aj s kým sa rozviesť.

Sledujte naživo svadbu princa Harryho a Meghan Markle v mimoriadnej relácii Kráľovská svadba - Harry a Meghan už túto sobotu o 12.00 h na Markíze!

 

Moderátormi relácie budú Zlatica Švajdová Puškárová a Roman Juraško. Zo štúdia bude priebeh svadby komentovať odborníčka na protokol a kráľovskú rodinu Katarína Diková Strýčková, historik Jakub Drábik a módna návrhárka Jana Pištejová. Priamo z Windsoru bude prinášať živé vstupy redaktorka Televíznych novín Ivana Miklánková. Sobáš v kaplnke svätého Juraja bude simultánne tlmočený

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?