Správy z vášho kraja:
17. 05. 2018 12:00 | LONDÝN/pg

Rozvedená Američanka s černošským pôvodom. Prečo Meghan Markle prijali do kráľovskej rodiny?

Zväzok medzi rozvedenou americkou herečkou s afroamerickými koreňmi a princom playboyom, z ktorého sa stal ochranca ľudských práv, predstavuje veľkú evolúciu v britskej monarchii.

Princ Harry a Meghan Markle.
Princ Harry a Meghan Markle. Foto: TASR

Svadba princa Harryho a Meghan Markle nie je len romantickým príbehom pripomínajúcim kráľovskú rozprávku so šťastným koncom.

Zväzok medzi rozvedenou americkou herečkou s afroamerickými koreňmi a princom playboyom, z ktorého sa stal ochranca ľudských práv, predstavuje veľkú evolúciu v britskej monarchii.

Rozvod nebol prípustný

Koniec koncov, samotná kráľovná Alžbeta II. sa na trón dostala len preto, že rozvod nebol v kráľovskej rodine v tom čase prípustný. Jej strýko Eduard si chcel vziať dvakrát rozvedenú Američanku Wallis Simpson.

Britská vláda bola neoblomná v tom, aby sa rozvedená žena stala kráľovnou, keďže kráľ bol hlavou anglikánskej cirkvi. Kráľ Eduard VIII. bol však vo svojom rozhodnutí takisto tvrdý, nechcel sa vzdať ženy, ktorú miloval.

V roku 1936 abdikoval, na trón sa dostal jeho mladší brat. Po smrti kráľa Juraja VI. sa hlavou britskej monarchie stala jeho staršia dcéra, vtedy iba 26-ročná Alžbeta, napísal Washington Post. 

 

Charlesova kampaň vytvorila cestu

V nástupníctve na trón je Harry na šiestom mieste, predbehli ho deti jeho brata Williama. Kráľom sa tak pravdepodobne nikdy nestane. Napriek tomu je však dostatočne významným členom kráľovskej rodiny na to, aby potreboval súhlas panovníka na sobáš.

Zmena v otázke rozvodov bola pre monarchiu neodvratnou. Rýchlosť, akou sa to však stalo, je pre inštitúciu kladúcu dôraz na tradície a históriu pozoruhodnou.

Princovi Charlesovi komplikovala snahu vziať si za manželku Camillu Parker-Bowles okrem neutíchajúcej popularity jeho prvej manželky, princeznej Diany, aj skutočnosť, že sa jedného dňa môže stať kráľom. Hoci cirkev povolila sobáše rozvedeným už pár rokov predtým, nájsť duchovného, ktorý by ich oddal, bolo ťažké.

Charlesova dlhoročná „kampaň" o sobáš s Camillou, vytvorila cestu, na ktorej konci jeho syn Harry mohol požiadať Meghan o ruku.

Svetlo akceptácie a pochopenia

O to viac, že v tomto prípade sú okolnosti ešte výnimočnejšie, najmä pre Meghanin pôvod.

Avšak to, že monarchia do svojich radov vrelo prijala rozvedenú Afroameričanku vo svete, v ktorom prevláda rasové napätie a diskriminácia, vrhá na britskú kráľovskú rodinu svetlo akceptácie a pochopenia.

Kráľovná Alžbeta II. je panovníčkou, ktorej cestu na trón otvoril rozvodový škandál.

Zároveň je panovníčkou, ktorá doviedla Britániu do obdobia, v ktorom je akceptovateľné prijať do rodiny rozvedenú Američanku.

Sledujte naživo svadbu princa Harryho a Meghan Markle v mimoriadnej relácii Kráľovská svadba - Harry a Meghan už túto sobotu o 12.00 h na Markíze!

 

Moderátormi relácie budú Zlatica Švajdová Puškárová a Roman Juraško. Zo štúdia bude priebeh svadby komentovať odborníčka na protokol a kráľovskú rodinu Katarína Diková Strýčková, historik Jakub Drábik a módna návrhárka Jana Pištejová. Priamo z Windsoru bude prinášať živé vstupy redaktorka Televíznych novín Ivana Miklánková. Sobáš v kaplnke svätého Juraja bude simultánne tlmočený.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?