Čakáme na výsledky, sledujte volebné štúdio o 23:00h

19. 05. 2018 07:30 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Diková Strýčková: Harry a Meghan budú viesť v porovnaní s Williamom a Kate pohodlný život

Odborníčka na protokol a kráľovskú rodinu priblížila život Harryho a Meghan, ktorí sa v sobotu zosobášia.

Harry a Meghan
Harry a Meghan Foto: Profimedia.sk

Svadba roka. Princ Harry, mladší syn princeznej Diany a princa Charlesa, si zoberie za ženu americkú herečku Meghan Markle. Nepôjde však o štátnu svadbu, ako to bolo v prípade jeho staršieho brata Williama, ale v podstate o súkromnú udalosť. Harry totiž nie je priamy nasledovník britského trónu. Odborníčka na kráľovskú rodinu Katarína Diková Strýčková vysvetľuje, v čom je zásadný rozdiel a čo sa bude počas celej soboty vlastne diať.

Čo sa dočítate v rozhovore?

Ako Meghan Markle zvláda svoju novú rolu
Ako sa zmenil princ Harry
Čo sa bude počas celej soboty diať
Aký budú mať život Harry a Meghan po svadbe

Katarína Diková Strýčková
Katarína Diková Strýčková Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Tento víkend nás čaká veľká udalosť. Skôr než sa však dostaneme k ženíchovi a jeho neveste, povedzme si niečo o Alžbete II. Kráľovnou sa stala vďaka tomu, že jej strýko Princ z Walesu - Edward abdikoval ako kráľ, pretože si chcel zobrať rozvedenú ženu. Prečo bol vtedy rozvod takým problémom?

Proti bola najmä vláda a anglikánska cirkev, neexistoval však formálny dokument, ktorý by to kráľovi výlučne zakazoval. V krajine ale nebola dobrá situácia, v podstate hrozila ústavná kríza, a preto sa Edward rozhodol, že sa radšej vzdá trónu v prospech svojho brata a zoberie si svoju lásku za ženu.

Teraz tu máme Meghan Markle, ktorá je rozvedená, navyše Američanka afroamerického pôvodu a ešte k tomu herečka. Stelesňuje všetko to, čo by pred časom bolo absolútne neprípustné. Čo sa odvtedy zmenilo v tak konzervatívnej krajine akou je Veľká Británia?

Áno, paralela je úplne jasná. Žena Edwarda bola svojrázna Američanka a rozvedená, presne tak akoMeghan. Zmena nastala v spoločnosti, ktorá sa modernizuje vo vzťahu k monarchii, ale aj naopak, keďže aj kráľovská rodina si uvedomuje, že musí ísť s dobou. Myslím si však, že najväčšiu rolu zohralo, že Harry pravdepodobne vládnuť nebude, keďže je po narodení princa Louisa až šiesty v poradí. Preto je aj prístup kráľovnej k tradíciám trochu benevolentnejší. Druhá vec je, že prvý precedens urobil už jeho otec Charles, ktorý sa rozviedol s Dianou a zobral si rozvedenú ženu Kamilu.

Známy je aj prípad princeznej Margaret - sestry Alžbety, ktorá si nemohla zobrať rozvedeného muža Petera Townsenda.

Spoločnosť tento prípad veľmi sledovala a ľudia boli jednoznačne na strane Margaret a Petera. Navyše všetci očakávali, že im to kráľovná dovolí. Napokon sa tak na sklamanie mnohých nestalo.

Mohol aj tento prípad prispieť k tomu, že kráľovná Alžbeta Meghan napokon schválila? Možno ako malé odpustenie z minulosti.

Dá sa o tom špekulovať, že v tom hral rolu aj ľudský prístup, ale určite by som to nepreceňovala. Skôr ide vo všeobecnosti o zmenu postoja k rozvodom.

 

Meghan a Harry ukazujú, že sú úplne bežní ľudia

Meghan, odkedy je zasnúbená, je pod veľkým drobnohľadom britských médií. Ako zatiaľ zvláda svoju rolu?

Myslím si, že skvele. Tým, že je herečka, tak je zvyknutá na verejnosť, a preto pred ľuďmi pôsobí veľmi prirodzene. Ak to porovnám napríklad s princeznou Dianou, ktorej prekážala pozornosť médií, tak pri Meghan tento problém vôbec nevidím. Navyše Meghan a Harry majú veľmi silný PR tím. Oni presne vedia, čo chcú komunikovať, a ako to chcú urobiť.

Takže nemá za sebou žiadne nechcené prešľapy?

Ani nie. Média veľmi riešili dotyky na verejnosti. Medzi kráľovnou a Philipom, ani medzi Charlesom a Camillou, a dokonca ani medzi Williamom a Kate nevidíme na verejnosti skoro žiadne dotyky. Samozrejme nie je to tým, že by sa nemali radi, ale vystupovanie na verejnosti považujú za svoju prácu, a tam sa to veľmi nehodí. Harry a Meghan však komunikujú úplný opak, skoro stále sa držia za ruky, čím chcú všetkým ukázať, ako sa veľmi majú radi, a že sú ako iní, „bežní" ľudia.

Princ Harry bol zo začiatku dobrým zdrojom pre britský bulvár. Viaceré alkoholové excesy, či nacistický kostým. Ako ho dnes vníma britská verejnosť?

Dozrel. Keď zomrela jeho matka princezná Diana, tak mal len 12 rokov. Navyše celú svoju bolesť musel prežiť verejne. Sám sa priznal, že to v ňom zanechalo obrovskú stopu a až po čase si uvedomil, že žil s následkami posttraumatického stresu. Toto všetko sa potom pretavovalo do spomínaných excesov.

Pomohlo mu aj pôsobenie v britskej armáde a jeho dvojnásobný pobyt v Afganistane?

Určite. Sám povedal, že to boli roky, v ktorých sa cítil byť najviac normálny. Nikto sa na neho nepozeral ako na princa, našiel zmysel svojho bytia, lebo pomáhal iným a odtiaľ sa odvíjajú aj jeho terajšie aktivity. Venuje sa napríklad charite, ktorá sa zameriava na pomoc pre veteránov.

Členovia kráľovskej rodiny majú tradíciu rozlúčky so slobodou. Ako vyzerajú takéto akcie?

Britské médiá priniesli informácie, že Meghan mala jednu rozlúčku so slobodou už pred dvomi mesiacmi. Jedna skupina jej blízkych priateliek a Meghan údajne strávili 2 dni a 2 noci na anglickom vidieku v Soho Farmhouse, luxusnom hoteli vidieckeho typu, so súkromným spa, bazénom, kinom, vlastnou zeleninovou záhradou, a podobnými vymoženosťami. Údajne išlo o veľmi privátnu a veľmi neformálnu rozlúčku, ktorá skôr bola o priateľských rozhovoroch, ako o veľkých a hlučných tanečných párty. Vzhľadom na to, že sa na nej nezúčastnila ani Meghanina mama, ani švagriná Catherine, Vojvodkyňa z Cambridge, ktorá v tom čase bola už vo vysokom štádiu tehotenstva, médiá špekulovali, že v Londýne nedávno zorganizovali ešte jednu rozlúčku, ale bola natoľko diskrétna, že z nej neunikli žiadne informácie, ani fotografie. Rovnako to bolo aj v prípade Harryho, o ktorého rozlúčke sa v podstate len špekulovalo, dokonca sa stávkovalo, kde presne bola. V tipoch bola Škótska vysočina, Švajčiarske Alpy, ale aj Las Vegas. ​Žiadne ďalšie podrobnosti som však nezaznamenala. Predpokladám, že obaja snúbenci dávali pozor a všemožne sa snažili vyhnúť akýmkoľvek škandálom.

 

Svadobné šaty "schvaľuje" Alžbeta II

Prejdime k samotnej svadbe. Ako bude prebiehať?

Táto svadba bude trochu iná, ako bola štátna udalosť - svadba Williama a Kate, keďže v ich prípade išlo o sobáš priameho následníka trónu. Teraz ide o súkromnú udalosť, preto bude vo Windsore a nie vo Westminster Abbey. Stále nevieme, odkiaľ pôjde nevesta, odkiaľ ženích. Nevieme s istotou povedať, odkiaľ pôjde kráľovná, keďže je momentálne vo Windsore a nie v Buckinghamskom paláci, kde sa princ Philip zotavuje z operácie bedrového kĺbu. Pravdepodobne ostanú vo Windsore. Takže teraz sa veľmi ťažko odhaduje, aká bude presná logistika. (Rozhovor vznikol ešte pred zverejnením oficiálneho programu svadby, pozn. red.).TU si môžete prečítať podrobný program.

Predpokladá sa, že by Meghan mohla niečím prekvapiť, resp. sa odlíšiť od predošlých neviest?

Stále nevieme či pôjde po línii čipkovaných šiat s veľkou vlečkou, alebo sa rozhodne pre niečo extravagantnejšie. Ak by som si mala tipnúť, tak podľa mňa sa bude v niečom odlišovať. Určite sa nebude chcieť dostať do polohy, aby ju porovnávali s Kate.

Takže fotky šiat dopredu určite neuniknú?

Nie, nie. Ak by sa tak udialo, tak by to bolo niečo nepredstaviteľné, keďže každá nevesta ich chce po prvý raz ukázať minimálne pred manželom až na svadbe. Vieme už však, že medzi prvými, ktorí ich deň pred sobášom uvidia a takpovediac „prejdú jej schválením", bude kráľovná Alžbeta II.

Sledujte naše rozhovory aj na Facebooku

Čo sa deje po celom obrade, ktorý vidia diváci na celom svete?

Hostia sú pozvaní na slávnostný obed, ktorý platí kráľovná. Pôjde o dvojhodinovú recepciu v Sále sv. Juraja vo Windsore. Následne bude večerná svadobná hostina, na ktorú pozvali 200 ľudí. Tá sa bude konať na pozvanie otca ženícha, princa Charlesa vo Frogmore House, ktorý sa nachádza neďaleko hradu Windsor.

Aké osobnosti dostali pozvánku?

Média stále špekulujú, ale predpokladá sa, že príde napríklad George Clooney a jeho manželka Amal. Osobne si myslím, že aj Elton John, ktorý mal veľmi blízko k princeznej Diane. Taktiež by nemali chýbať Beckhamovci a niektorí herci so seriálu Suits, v ktorom sa Meghan preslávila. Určite môžeme očakávať aj jej najbližšie priateľky, ako sú stylistka Jessica Mulroney alebo herečka Priyanka Chopra, ale aj dobrú kamarátku tenistku Serenu Williams. Ak by som to mala zhrnúť, tak spomínaný 200-členný zoznam bude určite prešpikovaný známymi osobnosťami.

 

Harry a Meghan sa budú venovať len veciam, v ktorých vidia zmysel

Aký titul dostane Meghan?

Meghan prevezme titul od svojho manžela. Predpokladá sa, že Harry dostane titul Vojvoda zo Sussexu.

Prečo práve zo Sussexu?

Je to kráľovské vojvodstvo, ktoré je voľné, resp. tento titul nikto nepoužíva. Navyše z tých voľných je najprijateľnejšie z pohľadu histórie, keďže nie je spájané s tragédiami, ktoré by mohli byť pre nových nositeľov titulu trochu „háklivé".

Harry a Meghan majú pri tomto výbere aj slovo?

Zrejme sa ich opýtajú, či s tým nemajú problém. Na druhej strane to oni podľa mňa rešpektujú, lebo autorita kráľovnej v rámci rodiny je nespochybniteľná.

Aký bude ich život po svadbe, možno aj v porovnaní s Williamom a Kate?

Nebudú pociťovať takú ťažobu spojenú s nástupníctvom na trón. O to viac sa budú môcť venovať veciam, ktoré ich bavia. V ich prípade pôjde o spomínanú charitu - pomoc deťom v zaostalých regiónoch, pomoc veteránom, environmentálnu ochrana. Veľa z týchto projektov sa sústredí do Afriky, kde sa angažovala aj princezná Diana, čo je vlastne aj pokračovanie jej agendy, ktorú si pod svoje krídla zobral práve Harry. Meghan zrejme zvolí aj tému utláčaných žien, ktorej sa venovala. Ak by som to mala zhrnúť, tak si myslím, že ich život bude v porovnaní so životom Williama a Kate pomerne pohodlný, lebo všetku svoju energiu budú môcť venovať veciam, v ktorých vidia zmysel.


Katarína Diková Strýčková rozhovor autorizovala.


Komentáre ( 0)