02. 03. 2018 14:00 | USA/nocoscarov.markiza.sk

Pikošky z Oscarov: Tí, ktorí nevyhrajú, získajú slušné odškodné

Dnes sa pozrieme na zaujímavosti, ktoré ste o Oscaroch možno ani netušili.

Oscary
Oscary Foto: Profimedia.sk

Koľko váži soška Oscara? Aké darčeky dostávajú na odškodnenie sklamania porazení herci? Aké boli najväčšie trapasy odovzdávania prestížnych cien? Dnes sa pozrieme na zaujímavosti, ktoré ste o Oscaroch možno ani netušili.

Prvé ceny sa odovzdávali v roku 1929 na súkromnej večeri s 270 nominovanými hercami a filmármi. Ceremónia a samotný program trval 15 minút a lístky na udalosť stáli 5 eur.

Príbehy o tom, ako sa z Oscara vôbec Oscar stal, sa rôznia. Niektorí hovoria, že meno mu dala jedna z výherkýň, herečka Bette Davis, ktorá povedala, že pozadie sošky jej pripomína svojho manžela Harmona Oscara Nelsona, druhý príbeh hovorí o členke Akademického filmového výboru Margaret Herrick, ktorej známa soška pripomínala jej strýka Oscara.

Soška Oscara váži tri a pol kila a je vyrobená z pozláteného cínu. Pôvodne bol však vyrobený z bronzu.

Sošky pripravené na odovzdávanie v histórii cien niekoľkokrát zmizli - v jeden rok sa z divadla stratilo 55 sošiek - 52 z nich bolo neskôr nájdených v škatuli za večierkou v LA - našiel ich Willie Fulgear, ktorý sa za obchodom hrabal v odpadkoch. Keď volal políciu, vyhlásil, že má najviac Oscarov zo všetkých hercov na svete.

Ceremoniálu sa môžu zúčastniť aj bežní smrteľníci. Jedna vstupenka sa pohybuje v cene od 150 do 750 dolárov.

Odškodné pre porazených

Tí, ktorí Oscara nezískajú, by si nemali zúfať. Dostanú totiž drobnú kompenzáciu v podobe darčekovej škatule prezývanej SWAG BAG – „štýlová škatuľa“. V roku 2016 sa jej obsah vyšplhal na 232-tisíc dolárov, dokopy astronomických šesť miliónov dolárov. Samozrejme, spoločnosti si za účasť produktov v balíčkoch platili tisíce eur. Čo sa skrývalo v luxusných výslužkách?

Víťazi v hlavných kategóriách si užijú rozprávkové pobyty v Taliansku, dostanú tiež inteligentnú domácnosť, podpazušné vložky proti poteniu, ale napríklad obsahujú aj obyčajné balzamy na pery.

Najväčší trapas

Jedným z najväčších oscarových trapasov bolo vyhlásenie víťaza v kategórii režisér v roku 1933, kedy boli nominovaní Frank Capra a Frank Lloyd. Víťaza vyhlásili slovami "Poď si po cenu Frank!" Na pódium však prišiel nesprávny Frank, ktorý sa musel s dlhým nosom vrátiť naspäť. Cestu z pódia nazval tou "najdlhšou, najsmutnejšou a najhoršou vo svojom živote - „Chcel som zaliezť pod koberec", povedal.

Najepickejším a najmrazivejším trapasom histórie Oscarov bol zrejme minuloročný omyl vo vyhlasovaní víťaza v očakávanej kategórii „Snímka roka“. Po obrovskom potlesku a príchode hercov filmu La La Land na pódium sa totiž zistilo, že filmom roka sa v skutočnosti stal film Moonlight.

Odmietli Oscara

Ak si myslíte, že herci sošku Oscara bez výnimky považujú za najvýznamnejší moment v kariére, mýlite sa. V histórii sa našli herci, ktorí sošku odmietli. Jedným z nich bol Marlon Brando, ktorý odovzdávanie cien bojkotoval. Získal sošku za film Krstný otec, no namiesto seba poslal pôvodnú Američanku a aktivistku Sacheen Littlefeather, ktorú časť diváckeho osadenstva vypískala.

Filmy s najväčším počtom Oscarov sú Ben Hur, Titanic a Pán prsteňov Návrat kráľa s 11 soškami. Najviac nominácií a výhier má Walt Disney s 59 nomináciami a 22 soškami.

 

Nenechajte si ujsť Noc Oscarov s Romanom Juraškom a jeho hosťami krátko po polnoci z nedele na pondelok na televízii Doma!

 

Komentáre ( 0)