Správy z vášho kraja:
04. 12. 2013 06:00 | BRATISLAVA/TASR

Jumping Joe oslavuje. A stále má dve svetové prvenstvá

V krasokorčuľovaní nás preslávili dvaja muži - Ondrej Nepela a oslávec Jozef Sabovčík.

Jozef Sabovčík.
Jozef Sabovčík. Foto: súkromný archív Agnesa Búřilová
Životné jubileum 50 rokov oslavuje dnes slovenský krasokorčuliar Jozef Sabovčík. Bronzový medailista z OH 1984 v Sarajeve, vo svete známy pod prezývkou Jumping Joe, je prvým krasokorčuliarom, ktorý v súťaži skočil štvoritý skok - toeloopa. Podarilo sa mu to na majstrovstvách Európy 1986 v Kodani.

Korčuľoval viac ako 30 rokov a ešte dnes dokáže skočiť všetky trojité skoky i spomínaného toeloopa.


Počas svojej amatérskej kariéry sa stal šesťnásobným majstrom Česko-Slovenska, dvojnásobný majster Európy 1985 a 1986, resp. vicemajster starého kontinentu z roku 1983, začal s krasokorčuľovaním ako šesťročný. V rodnej Bratislave ho k nemu priviedla jeho babička.

Jozef Sabovčík skáče salto
Jozef Sabovčík skáče salto Foto: TASR
 
"Keby nebolo jej, asi by som sa nikdy krasokorčuľovaním 'nenakazil'. Za celý úspech teda ďakujem jej," vyjadril sa už dávnejších rozhovoroch zverenec tréneriek Hildy Múdrej a Agnesy Búřilovej.


Ako amatér získal šesť titulov majstra Československa, na majstrovstvách sveta 1984 a 1985 skončil štvrtý, titul majstra sveta si vybojoval aj medzi profesionálmi.

Sabovčík je navždy v učebnicach krasokorčuľovania

Na ZOH 1984 sa v Sarajeve pred neho dostali len zlatý Američan Scott Hamilton a strieborný Kanaďan Brian Orser. V roku 1985 vyhral prestížne zámorské podujatia Americkú a Kanadskú korčuľu. V roku 1986 sa podrobil operácii kolena a ukončil amatérsku kariéru.

Jozef Sabovčík po dokončení jazdy
Jozef Sabovčík po dokončení jazdy Foto: TASR
 
Odišiel do Nemecka, odtiaľ neskôr do Kanady, ktorej má aj občianstvo. V Toronte pracoval ako zástupca firmy s hudobninami. Žije v USA, je dvakrát ženatý (Tracy Weinmanová a Jennifer Veriliová), má synov Bladea a Jozefa Jadena. A ako prvý na svete sa naučil skákať aj salto dozadu s dopadom na jednu nohu.

Jozef Sabovčík skáče preslávené salto
Jozef Sabovčík skáče preslávené salto Foto: SITA
 
Do učebníc krasokorčuľovania dostal Sabovčíka jeho súťažný štvoritý skok, hoci rozhodcovia tvrdili, že sa pri ňom dotkol ľadu, takže prvenstvo sa často pripisuje Kanaďanovi Kurtovi Browningovi.

V rozhovore pre denník Šport v roku 2010 si na tento moment spomína muž, ktorý rozpráva piatimi jazykmi, takto: "Pamätám si dodnes na ten deň. Bolo to 31. januára 1986, bol to môj tretí skok v programe, takže som si veľmi ten pocit užiť nemohol. Bolo treba ešte dokončiť zvyšok voľnej jazdy. Skutočnosť, že sa mi podarilo skočiť tento skok, som si uvedomil až neskôr. Je to však pocit, na ktorý v živote nikdy nezabudnem."

Jozef Sabovčík na otváracom ceremoniály ZOH 2002 v Salt Lake City
Jozef Sabovčík na otváracom ceremoniály ZOH 2002 v Salt Lake City Foto: TASR
 
Sabovčík v roku 2002 účinkoval na otváracom i záverečnom ceremoniáli zimných olympijských hier 2002, v Salt Lake City bol navyše aj atašé slovenskej výpravy.

Deti idú v jeho šľapajách

Milovník hudby a maľovania, ktorý na ľade prezentoval imidž rockového rebela s dlhými vlasmi, sa v roku 2011 rozhodol hľadať svojich pokračovateľov aj na Slovensku. A to tak, že v spolupráci s občianskym združením Jumping Joe, ktoré nesie názov jeho prezývky, pripravil otvorenie kurzov krasokorčuľovania pre malé deti.

Jozef Sabovčík na rozcvičke
Jozef Sabovčík na rozcvičke Foto: TASR
 
"Bol by som rád, keby som pomohol nájsť a podporiť rast nových talentov na Slovensku. Roky pribúdajú, nebudem vystupovať večne, ale rád by som videl na ľade svojich nasledovníkov," citovala TASR vtedy z jeho tlačovej správy.

V roku 2012 súťažili desiatky detí z bratislavských základných škôl o Putovný pohár Jozefa Sabovčíka, aj túto akciu zorganizovalo OZ Jumping Joe.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport

Už ste čítali?