13. 12. 2016 08:58 | MOSKVA/TASR

Rusko sa zmieta v škandále: Doping podávali aj slepým športovcom

Podľa najnovších zistení k prípadom krytia dopingu prišlo aj medzi mladými ruskými paralympionikmi.

Na snímke ruskí športovci prichádzajú počas záverečného ceremoniálu XXII. zimných olympijských hier v Soči
Na snímke ruskí športovci prichádzajú počas záverečného ceremoniálu XXII. zimných olympijských hier v Soči Foto: TASR/AP

Rozsiahla dopingová aféra v Rusku sa údajne netýka iba olympijských medailistov, ale aj mladých nevidiacich športovcov vo veku 15 rokov. Vyplýva to z archívnych emailov vyšetrovateľa Svetovej antidopingovej agentúry WADA.

Richard McLaren minulý piatok zverejnil druhú časť správy, týkajúcej sa systematického štátom riadeného dopingu v Rusku. Na jej základe viac ako 1000 ruských olympionikov a paralympionikov profitovalo z manipulovania s pozitívnymi dopingovými vzorkami. Bolo medzi nimi 12 ruských medailistov zo ZOH 2014 v Soči vrátane štyroch držiteľov zlata. Podľa najnovších zistení k prípadom krytia dopingu prišlo aj medzi mladými ruskými paralympionikmi.

Päť reprezentantov v tlaku na lavičke počas tréningového kempu pozitívne testovali na zakázaný steroid methandienón. Jeden z popredných ruských dopingových vedcov Grigorij Radčenkov to ostro odsúdil. "Je to poľutovaniahodné. Tréneri podávali doping slepým športovcom, ktorí ani nemôžu vidieť, čo dostávajú."

Rozhorčený Rodčenkov v tejto súvislosti adresoval list Alexejovi Velikodnému z ruského štátneho športového tréningového centra. Ten v minulosti údajne zariadil, aby pozitívny dopingový test 15-ročného ruského atléta zaevidovali ako negatívny. Išlo o jedného z najtalentovanejších ruských juniorov, v emailoch sa o ňom hovorí ako o "Krymskom športovcovi." V máji 2015, dva mesiace po anexii Krymského polostrova Ruskou federáciou, mal pozitívny test na marihuanu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport

Už ste čítali?