17. 02. 2017 14:45 | ST. MORITZ/TASR

Hirscher získal prvé zlato v obrovskom slalome, Andreas Žampa po páde zaostal

Druhé kolo museli preložiť pre incident s vojenským lietadlom.

Marcel Hirscher sa raduje z víťazstva.
Marcel Hirscher sa raduje z víťazstva. Foto: TASR/AP

Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher získal na MS v alpských disciplínach v St. Moritzi zlatú medailu v obrovskom slalome. Vo švajčiarskom stredisku triumfoval s náskokom 25 stotín pred svojím krajanom Rolandom Leitingerom.

Pre obhajcu veľkého glóbusu vo Svetovom pohári je to piaty najcennejší kov zo svetových šampionátov, prvý v technicky najnáročnejšej disciplíne. Bronz putuje do Nórska zásluhou Leifa Kristiana Haugena (+0,71). Slovenský reprezentant Andreas Žampa obsadil 34. miesto so stratou 6,62 s na Hirschera.

Po úvodnom kole bol mladší z bratov Žampovcov 25. s mankom 2,04 na Rakúšana. V druhom kole sa pred druhým medzičasom v strmom úseku pošmykol na vnútornej lyži, spadol a hoci sa vrátil na trať, do cieľa prišiel s veľkou stratou. Matej Falat skončil 37. (+7,08), Martin Hyška nedokončil 1. kolo.


Hirscher si vytvoril dobrú východiskovú pozíciu už po 1. kole, keď sa usadil na čele o 26 stotín pred ďalším rakúskym zjazdárom Philippom Schörhoferom. Tretí bol s odstupom 35 stotín líder priebežnej klasifikácie obrovského slalomu v SP Francúz Alexis Pinturault. Štart druhého kola posunuli o pol hodinu na 13.30, dôvodom bol incident s vojenským lietadlom. To letelo tak nízko, že preťalo kábel televíznej spoločnosti, ktorej kamera zhora filmovala pretekárov v hornej časti trate.

Najrýchlejší čas druhého kola dosiahol Leitinger, ktorý sa zo šiesteho miesta katapultoval na striebornú pozíciu a získal prvú medailu v kariére rovnako ako Haugen. Pinturault riskoval v snahe zaútočiť na zlato, no nevyhol sa chybám a skončil až siedmy s takmer sekundovou stratou na víťaza. Hirscher vo vrchnej časti trate svoj náskok ešte zveľadil a hoci v závere trochu stratil, s prehľadom odrazil nápor Leitingera.

"Zisk zlatej medaily v obrovskom slalome na MS vnímam ako veľké zadosťučinenie. V tejto sezóne mi vo "sveťáku" veľakrát ušlo prvé miesto o pár stotín, čo ma dosť škrelo. V príprave som urobil všetko pre to, aby som v St. Moritzi vybojoval v obráku zlato a som rád, že to vyšlo. Teším sa aj z Rolandovho striebra, je skvelé, že na stupňoch víťazov budú dvaja Rakúšania," povedal Hirscher v prvom interview v cieli.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport

Už ste čítali?