19. 05. 2017 10:38 | PARDUBICE/ kc, TV NOVINY

Slovenskí hokejbalisti na MS v Pardubiciach zabojujú o zlatý hetrik

O ambíciách slovenského výberu sme sa rozprávali s trénerom Jozefom Ďurisom a brankárskou legendou Stanislavom Petríkom.

Brankár Stanislav Petrík s trofejou pre majstra sveta v hokejbale.
Brankár Stanislav Petrík s trofejou pre majstra sveta v hokejbale. Foto: Adrián Danaj

V Pardubiciach sa od 1. do 10. júna uskutočnia Dvanáste majstrovstvá sveta v hokejbale. Slováci na šampionát pocestujú s túžbou skompletizovať zlatý hetrik.

Naša hokejbalová reprezentácia má z MS celkovo unikátnu bilanciu, ani raz neskončila horšie ako na 3. priečke a platí to aj pre ženskú reprezentáciu. Najúspešnejšie sú však kanadské družstvá. Mužské vyhralo päťkrát a ženské družstvo dokázalo zvíťaziť štyrikrát. Slovensko oproti tomu získalo dovedna štyri tituly, pričom o tri sa postarali muži. Tréner hokejbalovej reprezentácie Jozef Ďuris by bol spokojný s medailou, ale úplne najviac s tou zlatou.

 

Česi robia všetko pre to, aby pohár ostal doma

Našich hokejbalistov čaká v skupine A1 silná India, nevyspytateľné Grécko i Fínsko, s ktorým sme vlani v skupine iba remizovali, a na záver spolufavorit na celkový triumf Kanada. Vždy silné Česko figuruje v skupine A2 spolu s USA, Švajčiarskom, Portugalskom a Talianskom.

Proti Čechom sa nám v poslednej dobe darí. Výhrou Slovenska skončilo 5 z posledných 6 zápasov. Podľa veterána Stanislava Petríka to však nič neznamená a Česi budú opäť veľmi silní. Legendárny brankár absolvoval všetky majstrovstvá od roku 1999. V rokoch 2013 a 2015 navyše dostal ocenenie pre Najlepšieho hokejbalistu sveta.

 

Hokejbal bojuje o svoje miesto na športovej mape

Hokejbalu sa v detstve venoval takmer každý chlapec, no aj napriek tomu má tento šport u nás veľmi slabú podporu zo strany médií. Macošsky sa k hokejbalovej reprezentácii zachoval aj štát. Nový zákon o športe totiž výrazne redukuje štátne dotácie neolympijským zväzom.

Populárnejší hokej je na tom z hľadiska financií aj pozornosti médii neporovnateľne lepšie, pritom členské základne, čo do počtu registrovaných hráčov, sú podobné (hokej: 12 380 hráčov, hokejbal: 7 400 hráčov). Na príčiny tohto stavu však podľa Petríka aj Ďurisa neexistuje jednoznačná odpoveď.

 

Širšia nominácia hokejbalovej reprezentácie

Brankári: Glevaňák Milan (MŠK VIPPOKERPRO Kežmarok), Mišovec Michal (ŠK 98 Pruské/HBK PROTEF Pov. Bystrica), Petrík Stanislav (HBK Nitrianski Rytieri Nitra), Surák Filip (Leaders Ružinov)

Obrancovia: Minárik Jozef (LG ABHOKEJ Bratislava), Titka Filip, Káčer Ivan (obaja HBK Nitrianski Rytieri Nitra), Bujdák Roman (HBK PROTEF Považská Bystrica), Blahút Pavol (Leaders Ružinov), Doskočil Peter (ŠK 98 Pruské/Leaders Ružinov),Zluky Dávid (ŠKB Imperial Vitamins Martin), Tupý Tomáš (HBK Diaková), Zelenka Radovan (HBK HOKEJMARKET Skalica), Dejneka Radovan (MŠK VIPPOKERPRO Kežmarok),

Útočníci: Škultéty Ivan (LG ABHOKEJ Bratislava), Kollár Martin, Tomka Lukáš, Hrivnák Michal (všetci Imperial Vitamins Martin), Lipták Matúš (Sierre Lions/Švajčiarsko), Rímsky Ján (Leaders Ružinov),Beniač Milan (HBK Nitrianski Rytieri Nitra),Fillo Michal (HBK Kometa Vrútky),Božík Miroslav (Jokerit Petržalka), Piják Lukáš (HBK PROTEF Považská Bystrica,Slovák Marek (HBK Nitrianski Rytieri Nitra), Oravec Boris, Teplický Libor, Svitana Patrik (všetci MŠK VIPPOKERPRO Kežmarok), Maděra Lukáš (ŠK 98 Pruské/ MŠK VIPPOKERPRO Kežmarok), Rampáček Milan, Martinusík Jaroslav, Lantoš Vladimír (všetci HBK HOKEJMARKET Skalica)

Realizačný tím: Mihal Jaroslav (manažér), Ďuris Jozef (tréner), Nauš Aurel (tréner), Jankovič Ľuboš, Szabó Peter (vedúci družstva), Glomba Matej (lekár), Nemčovský Rastislav (masér), Moravčík Vladimír (videoanalytik)

Tréner Ďuris pozýva fanúšikov do Pardubíc

 Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport

Už ste čítali?