Pondelok 22.01. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
04. 12. 2017 16:04 | MOSKVA/TASR

Ruský bojkot ZOH v Pjongčangu nehrozí. V hre je štart pod neutrálnou vlajkou

Viac než dvadsiatka ruských športovcov už dostala doživotné olympijské tresty.

Logo ZOH 2018 v Pjongčangu.
Logo ZOH 2018 v Pjongčangu. Foto: Profimedia.sk

Rusko nebude bojkotovať ZOH 2018 v prípade, že Medzinárodný olympijský výbor (MOV) rozhodne o plošnom zákaze štartu reprezentantov pod jeho vlajkou v Pjongčangu. Uviedol to hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov v reakcii na špekulácie o možnom bojkote.

"Neprichádza to do úvahy. Sme proti porušovaniu práv našich športovcov, ale zároveň zostávame verní olympijskej myšlienke, tak ako povedal prezident Putin. Je to jeho rozhodnutie," povedal Peskov pre ruskú tlačovú agentúru Tass, citovala ho DPA.

MOV vyšetruje Rusko pre podozrenia zo štátom sponzorovaného dopingového systému vrátane zámeny vzoriek na ZOH 2014 v Soči, s ktorými prišiel vyšetrovateľ Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Richard McLaren. Viac než dvadsiatka športovcov už dostala doživotné olympijské tresty. Exekutíva MOV rozhodne v utorok, či povolí Rusom štartovať v Kórejskej republike jedine bez národných symbolov, ako sú vlajka či hymna. "Nemôže sa uplatňovať kolektívna vina, žiaden súd na svete by ju neakceptoval. Všetky základné práva boli porušené," vyhlásil ruský vicepremiér Vitalij Mutko.

Rusko bude vo švajčiarskom Lausanne zastupovať delegácia na čele so šéfom národného olympijského výboru (OKR) Alexandrom Žukovom. Figuruje v nej aj krasokorčuliarka Jevgenija Medvedevová. Dvojnásobná majsterka sveta a najväčšia favoritka na zlato v Pjongčangu, ktorá sa momentálne zotavuje po zlomenine nohy, vystúpi aj pred MOV.

Medzi dosiaľ potrestanými Rusmi nie sú krasokorčuliari, Medvedevová mala v čase ZOH 2014 štrnásť rokov a súťažila na mládežníckej úrovni. Na kľúčovom stretnutí sa zúčastní aj vedúci antidopingovej komisie, ktorú zriadil prezident Putin, Vitalij Smirnov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport

Už ste čítali?