07. 12. 2017 18:41 | MOSKVA/kc

Vedec, ktorý odhalil štátom riadený doping v Rusku sa bojí, že ho zastrelia

V súčasnosti sa bývalý šéf moskovského antidopingového laboratória skrýva v USA, kde ho zaradili do programu na ochranu svedkov.

Grigorij Rodčenkov.
Grigorij Rodčenkov. Foto: Profimedia.sk

Z hrdinu sa stal nepriateľ štátu. Ruský vedec Grigorij Rodčenkov dostal od prezidenta Putina v roku 2014 po skončení ZOH v Soči vyznamenanie, o dva roky neskôr ho šéf Kremľa označil za muža so škandálnou reputáciou.

Práve Rodčenkov bol tým, kto spustil kauzu ruský doping a je v nej korunným svedkom. Ako riaditeľ Moskovského antidopingového laboratória prezradil jeho praktiky s Ruskou antidopingovou agentúrou (RUSADA). Obe inštitúcie v spolupráci so štátnou mocou zakrývali doping ruských športovcov na viacerých významných podujatiach vrátane ZOH 2014 v Soči a OH 2016 v Riu de Janeiro. Už 22 ruským športovcom Medzinárodný olympijský výbor vystavil doživotný olympijský dištanc za previnenie sa proti antidopingovým pravidlám.

V súčasnosti sa bývalý šéf moskovského antidopingového laboratória ukrýva v USA, kde ho zaradili do programu na ochranu svedkov. Podľa jeho vlastných slov sa bojí o život. V Rusku si narobil veľa nepriateľov, keď odhalil štátom riadený doping. Moskva to však kategoricky odmieta.

"Nemôžeme sa priznať k niečomu, čo sa zakladá na nesprávnych záveroch," povedal vo štvrtok ruský premiér Dmitrij Medvedev, podľa ktorého verdikt MOV o suspendácii Ruska zo ZOH 2018 v Pjongčangu má politický podtext a súvislosť s marcovými prezidentskými voľbami v krajine.

Už v stredu prezident Putin potvrdil, že Rusko nebude brániť jeho športovcom v účasti na ZOH 2018 pod neutrálnou vlajkou.

Ruský vedec Grigorij Rodčenkov.
Ruský vedec Grigorij Rodčenkov. Foto: Profimedia.sk
 

„Po zvyšok života budem v strehu," uviedol Rodčenkov v rozhovore pre agentúru Reuters, ktorý vznikol po tom, čo MOV oznámil, že ruskí športovci môžu na ZOH v Južnej Kórei štartovať jedine pod „neutrálnou vlajkou".

Expert na doping vie o čom hovorí. Varovaním je pre neho osud dvoch bývalých riaditeľov RUSADA, ktorí zomreli za záhadných okolností. To bol aj hlavný dôvod, prečo v roku 2015 ušiel do USA. Tvrdí, že jeho ciele nie sú politické, ide mu o pravdu. Obáva sa, že ho zastrelia na objednávku ruskej vlády.

Ruská vládna komisia Rodčenkova obvinila, že v minulosti podával športovcom doping bez toho, že by o tom vedeli jeho nadriadení a často ani samotní športovci. Najostrejšie voči Rodčenkovovi vystúpil Leonid Tjagačev, čestný predseda Ruského olympijského výboru. Podľa neho by mali Rodčenkova zastreliť, lebo „tak by to urobil Stalin".

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport

Už ste čítali?