Štvrtok 14.12. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
07. 12. 2017 18:41 | MOSKVA/kc

Vedec, ktorý odhalil štátom riadený doping v Rusku sa bojí, že ho zastrelia

V súčasnosti sa bývalý šéf moskovského antidopingového laboratória skrýva v USA, kde ho zaradili do programu na ochranu svedkov.

Grigorij Rodčenkov.
Grigorij Rodčenkov. Foto: Profimedia.sk

Z hrdinu sa stal nepriateľ štátu. Ruský vedec Grigorij Rodčenkov dostal od prezidenta Putina v roku 2014 po skončení ZOH v Soči vyznamenanie, o dva roky neskôr ho šéf Kremľa označil za muža so škandálnou reputáciou.

Práve Rodčenkov bol tým, kto spustil kauzu ruský doping a je v nej korunným svedkom. Ako riaditeľ Moskovského antidopingového laboratória prezradil jeho praktiky s Ruskou antidopingovou agentúrou (RUSADA). Obe inštitúcie v spolupráci so štátnou mocou zakrývali doping ruských športovcov na viacerých významných podujatiach vrátane ZOH 2014 v Soči a OH 2016 v Riu de Janeiro. Už 22 ruským športovcom Medzinárodný olympijský výbor vystavil doživotný olympijský dištanc za previnenie sa proti antidopingovým pravidlám.

V súčasnosti sa bývalý šéf moskovského antidopingového laboratória ukrýva v USA, kde ho zaradili do programu na ochranu svedkov. Podľa jeho vlastných slov sa bojí o život. V Rusku si narobil veľa nepriateľov, keď odhalil štátom riadený doping. Moskva to však kategoricky odmieta.

"Nemôžeme sa priznať k niečomu, čo sa zakladá na nesprávnych záveroch," povedal vo štvrtok ruský premiér Dmitrij Medvedev, podľa ktorého verdikt MOV o suspendácii Ruska zo ZOH 2018 v Pjongčangu má politický podtext a súvislosť s marcovými prezidentskými voľbami v krajine.

Už v stredu prezident Putin potvrdil, že Rusko nebude brániť jeho športovcom v účasti na ZOH 2018 pod neutrálnou vlajkou.

Ruský vedec Grigorij Rodčenkov.
Ruský vedec Grigorij Rodčenkov. Foto: Profimedia.sk
 

„Po zvyšok života budem v strehu," uviedol Rodčenkov v rozhovore pre agentúru Reuters, ktorý vznikol po tom, čo MOV oznámil, že ruskí športovci môžu na ZOH v Južnej Kórei štartovať jedine pod „neutrálnou vlajkou".

Expert na doping vie o čom hovorí. Varovaním je pre neho osud dvoch bývalých riaditeľov RUSADA, ktorí zomreli za záhadných okolností. To bol aj hlavný dôvod, prečo v roku 2015 ušiel do USA. Tvrdí, že jeho ciele nie sú politické, ide mu o pravdu. Obáva sa, že ho zastrelia na objednávku ruskej vlády.

Ruská vládna komisia Rodčenkova obvinila, že v minulosti podával športovcom doping bez toho, že by o tom vedeli jeho nadriadení a často ani samotní športovci. Najostrejšie voči Rodčenkovovi vystúpil Leonid Tjagačev, čestný predseda Ruského olympijského výboru. Podľa neho by mali Rodčenkova zastreliť, lebo „tak by to urobil Stalin".

Športové výsledky Futbal Tenis Hokej Basketbal

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport

Už ste čítali?