14. 03. 2018 12:52 | AARE/TASR

Vonnová vyhrala zjazd v Aare, z malého globusu sa ale teší Goggiová

Petre Vlhovej záverečné preteky SP nevyšli.

Na snímke uprostred americká lyžiarka Lindsey Vonnová vyhrala zjazd žien vo finále SP v alpskom lyžovaní vo švédskom Aare.
Na snímke uprostred americká lyžiarka Lindsey Vonnová vyhrala zjazd žien vo finále SP v alpskom lyžovaní vo švédskom Aare. Foto: AP Photo/Marco Trovati

Talianska lyžiarka Sofia Goggiová získala malý glóbus za zjazd Svetového pohára. Stačilo jej k tomu 2. miesto v stredajších finálových pretekoch vo švédskom Aare, 6 stotín za víťaznou Američankou Lindsey Vonnovou, ktorej sezónny titul ušiel o 3 bodíky. Tretia skončila Vonnovej krajanka Alice McKennisová (+0,28 s), Slovenka Petra Vlhová obsadila 17. miesto (+1,17) a v redukovanom štartovom poli nebodovala.

Goggiová, nedávna olympijská víťazka v kráľovskej alpskej disciplíne potrebovala ustrážiť 23-bodový náskok. Keď urobila najlepší čas a potom ju na skrátenej trati jej rivalka predstihla len o 6 stotín, bolo jasné, že Talianku od ďalšej významnej trofeje môže odstaviť len pretekárka, ktorá by sa dostal medzi ne. To sa nestalo a 25-ročná Goggiová získala svoj prvý glóbus v prestížnom seriáli.

"Bolo tak ťažké koncentrovať sa na posledný zjazd sezóny a nájsť ešte zvyšky energie. Ale povedal som si, máš olympijské zlato, môžeš mať aj glóbus a tak som sa spustila dole, že vydám zo seba všetko a uvidím, ako to dopadne," vyznala sa do cieľovej kamery ORF Goggiová.

Vonnová má vo svojej bohatej zbierke na konte celkovo 13 malých gulí za obe kĺzavé disciplíny. Prestížny zjazd z pohľadu celej sezóny ovládla osemkrát, deviaty jej ušiel ozaj tesne: "Som spokojná s dnešným výkonom, išla som čisto a v cieli som sa tešila. Viac som dnes urobiť nemohla a to, že mi na glóbus chýbali tri bodíky, to je už šport.

" V stredu však Američanka mala ďalší dôvod na radosť, slávila svoje 82. víťazstvo v pretekoch SP a len štyri triumfy 33-ročnú zjazdárku delia od legendárneho rekordu švédskej slalomárskej ikony Ingemara Stenmarka.

Pre nepriaznivé poveternostné podmienky trať skrátili takmer o polovicu. Ako posledná sa na ňu s číslom 26 pustila Petra Vlhová a bol to jej len druhý elitný zjazd, prvý absolvovala na zimnej olympiáde, kde išla aj zjazd do kombinácie. Predtým šla ešte dva zjazdy nižšej kategórie v Slovinsku a to boli jediné súťažné skúsenosti 22-ročnej Slovenky v najrýchlejšej disciplíne bielych svahov. Počínala si statočne, po prvých dvoch medzičasoch to vyzeralo na body, ale napokon zaostala dve priečky za 15-kou, teda hranicou finálových bodov.

V celkovom poradí SP Vlhová klesla na 4. priečku, tretia Nemka Viktoria Rebensburgová má náskok 33 bodov. Obe pretekárky môžu ísť a zrejme aj pôjdu vo všetkých finálových súťažiach a je možné, že rozhodne až nedeľňajší obrovský slalom, pričom sa ale súboj o pódium môže rozšíriť o ďalšie tri-štyri pretekárky za nimi. Istou víťazkou SP je už v predstihu úspešná obhajkyňa Mikaela Shiffrinová z USA, druhé miesto už ťažko vziať Švajčiarke Wendy Holdenerovej.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport

Už ste čítali?