21. 03. 2018 10:35 | BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

Vlhovej finančne najlepšia sezóna. Oproti Shiffrinovej však zarobila vreckové

V uplynulej sezóne si slovenská pretekárka vybojovala šesť pódiových umiestnení vo Svetovom pohári.

Petra Vlhová počas tlačovej konferencie po jej príchode zo ZOH 2018.
Petra Vlhová počas tlačovej konferencie po jej príchode zo ZOH 2018. Foto: TASR

Stúpajúcu tendenciu majú výkony slovenskej reprezentantky v alpskom lyžovaní Petry Vlhovej. Doteraz boli jej sezónnym maximom najviac tri pódiové umiestnenia vo Svetovom pohári, avšak v uplynulej sezóne 2017/2018 tento počet zdvojnásobila.

Postupne si vybojovala slalomový triumf vo fínskom Levi, v americkom Killingtone skončila v rovnakej disciplíne druhá, v paralelnom slalome vo francúzskom Courcheveli skončila na rovnakom mieste.

Kalendárny rok 2018 začala slalomovým triumfom vo švajčiarskom Lenzerheide, nasledovalo tretie miesto paralelného slalomu vo švédskom Štokholme a pódiovú bilanciu zakončila vo švajčiarskom Crans-Montana, kde v kombinácii skončila tretia.

Hoci sa o nej hovorilo ako o našom veľkom medailovom želiezku na ZOH v Pjongčangu, veľké očakávania nenaplnila, veď najlepšie si počínala v kombinácii, kde si vybojovala "len" piatu pozíciu.

Odhliadnuc od výkonov pod piatimi olympijskými kruhmi, bola ostatná sezóna pre rodáčku z Liptovského Mikuláša najlepšou v jej stále krátkej kariére. Reflektujú to aj sezónne postavenia v renkingu. Celkovo skončila piata, v slalome sa jej podarilo zakončiť sezónu o priečku vyššie.

Podľa údajov Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) si 22-ročná Slovenka za výkony vo Svetovom pohári vybojovala takmer 204-tisíc švajčiarskych frankov, čo je v prepočte 174-tisíc eur, pre porovnanie o rok predtým sa jej prize money zastavilo na úrovni v prepočte 91-tisíc €.

Suverénka sezóny Američanka Mikaela Shiffrinová získala za uplynulý ročník takmer 703-tisíc frankov, teda v prepočte 600-tisíc eur. Jej dominancia vyznieva o to viac, že v tomto meradle druhá Wendy Holdenerová zo Švajčiarska zarobila "len" v prepočte 234-tisíc €.

Okrem toho si fenomenálna Američanka vybojovala ďalších v prepočte 60-tisíc eur za zisk zlatej a striebornej medaily na ZOH 2018.