08. 11. 2018 11:30 | BRATISLAVA/TV Markíza

Čudné machinácie Slovenského zväzu bobistov: Zaregistrovaní sú aj nič netušiaci hasiči

Viacerí tvrdia, že bobisti nie sú, o ničom nevedeli a do registra sa dostali bez ich súhlasu.

Jeden z hasičov.
Jeden z hasičov. Foto: TVNOVINY.sk

Desiatky hasičov z Piešťan a Hlohovca sú poriadne nahnevaní. Za zvláštnych okolností sa ocitli na registračnej listine Slovenského zväzu bobistov.

Viacerí tvrdia, že bobisti nie sú, o ničom nevedeli a do registra sa dostali bez ich súhlasu. Existuje tak podozrenie, že si zväz pomohol k podpore od štátu. „Ja nie som v zväze bobistov, neviem o tom," povedal jeden z hasičov.

Ako známe "kokosy na snehu", asi tak by to vyzeralo, keby týchto hasičov posadili do bobov a pustili dole ľadovou dráhou.

Napriek tomu, že sme na piešťanskej hasičskej stanici bobistu nenašli, v registri Zväzu slovenských bobistov figurovalo hneď viacero tunajších mien. Spolu s hasičmi z Hlohovca sme narátali takmer 50 osôb s príslušnosťou k Hasičskému zboru. "Neviem o nejakom zozname bobistov," uviedol hasič. „Som ostal z toho v šoku, pretože som nemal vôbec žiadne informácie, že som sa niekedy hlásil do nejakého takéhoto družstva," pokračoval ďalší z hasičov.

Tvrdí, že si nevie vysvetliť, ako sa mohol ocitnúť medzi športovcami v tejto disciplíne. Domnieva sa však, že si tak chcel niekto pomôcť získať peniaze od štátu na tento šport. "Takisto som ostal vo veľkom šoku preto, lebo som tam v tom zozname našiel ešte mená asi ďalších vyše štyridsiatich mojich kolegov, čo spolu robíme," vysvetľoval ďalej hasič.

Od Slovenského zväzu bobistov sme žiadali stanovisko. Chceli sa síce stretnúť, no vyjadrenie na kameru nám dať odmietli. V písomnom stanovisku nám však tvrdia, že žiadne mŕtve duše v registroch nemajú.

„Naše občianske združenie spĺňa všetky zákonné povinnosti týkajúce sa svojej členskej základne. Nemáme vo svojej evidencii žiadnych fiktívnych členov," píše sa v stanovisku Slovenského zväzu bobistov.

Nám sa však podarilo zistiť, že bobisti majú dokonca tohto hasiča aj v ďalšom registri, a to medzi aktívnymi športovcami do 23 rokov. Uvádzajú tam, že naposledy pretekal v auguste tohto roka.

Hasič však o tom vôbec nič nevie. Problémom je, že mladý hasič sa ocitol v registri, kde už ide do tuhého. Zoznam totiž pomáha zväzom získať štedré finančné injekcie od štátu.

Len, čo sme sa o tento prípad začali zaujímať, udiali sa veci. Mená hasičov, ktoré sme si ešte v utorok vytlačili, v stredu zo stránky Slovenského zväzu bobistov zázračne zmizli. 

Rovnako tak už nie sú ani na oficiálnej stránke ministerstva školstva. To nám ale prisľúbilo, že celému prípadu sa budú venovať, a tak to zrejme čudnými machináciami v registroch neskončí. Prípad budeme sledovať aj ďalej. 

Téme sa venovali reportéri Marek Gudiak a Roman Ruttkay:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport