08. 01. 2019 18:00 , článok bol aktualizovaný 08. 01. 2019 23:54 | FLACHAU/TASR, zg, rd

FOTO: Vlhová po víťaznom nočnom slalome: Zažívam úžasnú sezónu

Triumfom vo Flachau prerušila víťaznú šnúru najväčšej rivalky Shiffrinovej.

Alpská lyžiarka Petra Vlhová sa teší z triumfu v nočnom slalome vo Flachau.
Alpská lyžiarka Petra Vlhová sa teší z triumfu v nočnom slalome vo Flachau. Foto: TASR
Alpská lyžiarka Petra Vlhová počas 1. kola nočného slalomu vo Flachau.
Alpská lyžiarka Petra Vlhová po víťazstve nočného slalomu vo Flachau.
Tím Petry Vlhovej na spoločnej fotografii po víťazstve vo Flachau.

Petra Vlhová vyhrala nočný slalom Svetového pohára vo Flachau, ktorý je najštedrejšie dotovaný v tejto sezóne. Prerušila tak víťaznú šnúru svojej najväčšej súťažnej rivalky, Američanky Mikaely Shiffrinovej.

Obe však píšu historické údaje - nikdy predtým nebola na bielych svahoch taká úzka sériová rivalita dvoch pretekárok v jednej disciplíne. "Neviem, čo mám povedať, prvé kolo nebolo úplne optimálne, ale v tom druhom som vydala zo seba všetko. Pozdravujem skvelých fanúšikov, ďakujem im a tiež môjmu tímu," vyznala sa zadýchaná do prenosových kamier Vlhová.

Mikaela Shiffrinová gratuluje Petre Vlhovej k víťazstvu v nočnom slalome vo Flachau.
Mikaela Shiffrinová gratuluje Petre Vlhovej k víťazstvu v nočnom slalome vo Flachau. Foto: TASR/AP
 

Po dvoch triumfoch Veroniky Velez-Zuzulovej je to tretí slovenský vo Flachau, kde slovenské lyžovanie malo v roku 2016 aj premiérové dvojité zastúpenie na pódiu. "Neverím, nechápem, nerozumiem. Excelentné, neskutočné, grandiózne. Nebola úplne fit, nikto z tímu nie je fit, fakt to nechápem," povedal pre RTVS rozrušený otec Igor Vlha.

Jeho dcéra v utorok vyhrala s náskokom 15 stotín, sekundu a 5 stotín stratili spoločne na treťom mieste Švédka Anna Swenn-Larssonová, zrejme ju však pre špicar čakala diskvalifikácia a prvé pódium pre domácu Katharinu Liensbergrovú.

Rodáčka z Liptovského Mikuláša v sezóne už vyhrala obrovský i paralelný slalom.  

Shiffrinovú jej rivalka v predchádzajúcom období súťažnej zimy zdolala raz aj v paralelnej verzii slalomu a raz v obrovskom slalome. Vlhová si v závese opäť upevnila nielen druhú pozíciu v hodnotení disciplíny, ale i v celkovom poradí SP. Vo Flachau to bol jej siedmy triumf v pretekoch SP a jej 21. pódiové umiestnenie v piatich plných ročníkoch seriálu, z toho deviate v prebiehajúcej sezóne.

Zdroj: Twitter/ Eurosport UK

V prvom kole Vlhová dosiahla tretí najrýchlejší čas, na svoju veľkú rivalku stratila 31 stotín a s minináskokom 4 stotiniek sa pred ňu dostala ešte Swenn-Larssonová. Organizátorom tradičného nočného slalom v rakúskom stredisku sa napriek prívalu snehu podarilo upraviť trať na takmer ideálne podmienky.

Petra Vlhová počas 1. kola nočného slalomu Svetového pohára v rakúskom Flachau.
Petra Vlhová počas 1. kola nočného slalomu Svetového pohára v rakúskom Flachau. Foto: TASR
 

Oproti minulým rokom upustili od umelých "hrbov", preto bolo dôležité, že sa im podarilo na jednoduchom svahu s rytmickou architektúrou Shiffrinovej trénera podarilo urobiť pevný podklad. Optimálne pre Vlhovej agresívny štýl, ale z ľadovej výhody napokon nebolo nič, lebo dve minúty pred štartom začalo pomerne husto snežiť a povrch okamžite mäkol. Slovenská lyžiarska hviezda však ťažila aspoň z čísla dva, keď jej trať akurátne vykĺzala s jednotkou domáca Katharina Liensbergerová. Tá aj nasadila určité parametre pretekov celkovo štvrtým časom v prvej pätnástke a stratou 54 stotín. Do sekundy sa s prehľadom (+0,64) zmestila aj švédska stálica Frida Hansdotterová, ktorá vo Flachau 7-krát zabodovala na pódiu.

O zasnúbenosť slovenského lyžovania s ďalším rakúskym strediskom (po triumfálnom Semmeringu) sa chystala v 2. kolo bojovať Vlhová, ktorá tam pred dvoma rokmi tretím miestom spolu s víťaznou Veronikou Velez-Zuzulovou slávila historické dvojité pódium. Avšak hoci stratila o sekundu menej ako pred tromi dňami v Záhrebe, Shiffrinovej náskok 3 desatín bol vzhľadom na povahu flachauského slalomu a jej čistý tempo-štýl pomerne veľký.

Petra Vlhová sa teší po triumfe v nočnom slalome Svetového pohára v rakúskom Flachau.
Petra Vlhová sa teší po triumfe v nočnom slalome Svetového pohára v rakúskom Flachau. Foto: TASR
 

Predtým však prišli na rad spolufavoritky druhého sledu a najväčšia z nich, švajčiarska diva Wendy Holdenerová sa štvrtým časom kola na už pomerne zničenej trati katapultovala jasne na čelo. Nestačila jej Hansdotterová, ale obrovskú výzvu Vlhovej predložila Liensbergerová.

Slovenská lyžiarka išla fantasticky, v početných vaničkách ju síce hádzalo, ale v ohromnom tempe všetko okamžite korigovala a do cieľa to vystupňovala skvelým náskokom 1,17, čo bolo v tých podmienkach neskutočné najrýchlejšie druhé kolo. Nestačila ani fenomenálna Američanka.

Nočné podujatie bolo najštedrejšie dotované s celkovou výškou odmien 192.864 švajčiarskych frankov (vyše 170.000 eur). Víťazka dostane 78.432, lyžiarka na druhom mieste 38.659 a tretia na pódiu zinkasuje 21.772,80 CHF.

Pre porovnanie, predchádzajúci prestížny slalom v Záhrebe aj mestský paralelný slalom v Osle mali celkovú dotáciu prize money 120.000 švajčiarskych frankov (viac než 100.000 eur).

Výsledky slalomu SP vo Flachau:

1. Petra VLHOVÁ (SR) 1:52,85 min. (56,45-56,40), 2. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,15 s (56,14-56,86), 3. Katharina Liensbergerová (Rak.) +1,17 (56,68-57,34), 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,65, 5. Frida Hansdotterová (Švaj.) +1,91, 6. Christina Geigerová (Nem.) +2,68, 7. Michelle Gisinová (Švaj.) +2,77, 8. Katharina Truppeová (Rak.) +3,83, 9. Nastasia Noensová (Fr.) +3,96, 10. Aline Daniothová (Švaj.) +04,17. 

Priebežné poradie v slalome (7 z 10 súťaží):

1. Shiffrinová 760 b., 2. VLHOVÁ 680, 3. Holdenerová 425, 4. Hansdotterová 298, 5. Liensbergerová 285, 6. Swenn-Larssonová 256.

Celkové poradie SP

1. Shiffrinová 1294, 2. VLHOVÁ 848, 3. Holdenerová 564, 4. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 418, 5. Michelle Gisinová (Švaj.) 388, 6. Hansdotterová 381.

Reakcie po slalome

"Prvé kolo nebolo úplne optimálne, ale v tom druhom som vydala zo seba všetko. Sú to veľké emócie, toto je najlepší deň môjho života. Som veľmi šťastná, pretože som zvíťazila pred mojimi najlepšími fanúšikmi. Pozdravujem ich, ďakujem im a tiež môjmu tímu," povedala Slovenka, ktorá vďaka krajanom na tribúnach súťažila takmer v domácom prostredí: "Chcela by som vidieť, čo sa deje doma, kde som nebola od Semmeringu. Prišlo za mnou veľa ľudí, dodávajú mi silu."

 

Naďalej platí, že od začiatku minulého ročníka seriálu nemá disciplína inú víťazku než Shiffrinovú alebo Vlhovú: "Zažívam úžasnú sezónu. Pri predchádzajúcich dvoch štartoch som nedokončila Flachau, bolo náročné sústrediť sa, lebo sme tu predtým nemali šťastie." To sa otočilo a Vlhová zabránila svojej 23-ročnej rovesníčke vyrovnať rekord v počte víťazstiev v klasickom slalome Svetového pohára za sebou. Shiffrinová ťahala sériu siedmich úspechov, osem dosiahli Švajčiarka Vreni Schneiderová (1989) a Chorvátka Janica Kosteličová (2001): "Zakaždým predvádzame dobré súboje."

Slovenská reprezentantka teraz uspela a zvíťazila v tejto sezóne už v tretej disciplíne. "Obrovský slalom v Semmeringu, paralelný v Osle a teraz tento bláznivý klasický vo Flachau. Musíme zostať nohami na zemi a na nastolenej ceste. Je dôležité, aby sme naďalej pracovali, akoby sme skončili na druhej alebo tretej priečke. To je správny prístup," zdôraznil tréner Livio Magoni, ktorý zažíval porovnateľné emócie ako jeho zverenka: "Bol som trocha v strese, lebo uprostred trate urobila Petra nejaké chyby. Vieme, že Mikaela je vždy perfektná. Takmer. V utorok sme videli, že to neplatí vždy. Začiatok mala pomalší, ako zvykne. A po prvej chybe, ktorú som videl z trate, som do vysielačky povedal: 'Zrejme to bude náš deň.' Vyplnilo sa to."

Doterajšie sezónne výkony

Populárna Slovenka začala pódiové umiestnenia 17. novembra vo fínskom Levi, kde v slalome skončila druhá.

O týždeň neskôr v americkom Killingtone v rovnakej disciplníne z toho bola opäť druhá pozícia.

Tú zopakovala 9. decembra vo švajčiarskom St. Moritzi v paralelnom slalome. Dva dni pred Štedrým dňom, opäť v klasickom slalome, brala vo francúzskom Courcheveli ďalšie druhé miesto.

Následne prišlo vytúžené prvenstvo, ktoré 28. decembra dosiahla v obrovskom slalome v Semmeringu. O deň neskôr obsadila v tomto rakúskom stredisku v slalome druhú pozíciu.

Presne na Nový rok však zaknihovala ďalší triumf, stalo sa tak v paralelnom slalome v nórskom Osle.

V poslednom slalome v chorvátskom Záhrebe brala pred tromi dňami, ako inak, miesto číslo dva.

Vo všetkých pretekoch, v ktorých obsadila druhé miesto, ju vždy predčila len fenomenálna Američanka Mikaela Shiffrinová.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šport