15. 11. 2016 14:56 | AMSTERDAM/TASR

Prostitútky na Tour de France: Bývalý pretekár v knihe opisuje éru bezbrehého dopingu

Dekker popísal aj okolnosti Tour de France v roku 2007, kde jeho spolubývajúci krajan Michael Boogerd dostal až osemkrát injekciu s EPO.

Thomas Dekker sa v roku 2015 pokúsil prekonať hodinový rekord.
Thomas Dekker sa v roku 2015 pokúsil prekonať hodinový rekord. Foto: Profimedia.sk

Bývalý holandský cyklista Thomas Dekker vydal knihu, v ktorej detailne opisuje roky strávené v profesionálnom zoskupení Rabobank. Doping bol podľa neho každodennou súčasťou tímového života.

"Doping bol všade, v našom tíme i v ostatných tímoch. Kortizón, krvné konzervy, EPO - keď ste neustále obklopení absurditou, zdá sa vám to normálne," napísal Dekker o svojom pôsobení v Rabobanku. S aktívnou karierou skončil vlani a teraz sa rozhodol vyjsť s pravdou von. Spolu s novinárom Thijsom Zonneveldom vydali knihu "Thomas Dekker - môj boj".

Podľa jeho slov dostávali jazdci od tímových lekárov každé ráno po šiestej injekcie s vodou, ktorými znížili objem červených krviniek v tele a užívanie nepovolenej látky EPO sa tak dalo zistiť oveľa ťažšie. "Každý deň sme dostávali steroidný hormón kortizón. Nevedel som prečo, ale v pretekoch sme zvládli vyššie zaťaženie. Mali sme na to lekárske výnimky," tvrdí Dekker, ktorý v roku 2010 musel pauzovať pre dopingový prehrešok.

Nudili sa, tak si zavolali prostitútky

Dekker popísal aj okolnosti Tour de France v roku 2007, kde jeho spolubývajúci krajan Michael Boogerd dostal až osemkrát injekciu s EPO. Pred štartom Tour prišli do Londýna už o týždeň skôr a údajne sa často nudili. Na izbu si tak spolu s Boogerdom zavolali dve východoeurópske prostitútky. Skúsenejší Boogerd vtedy 22-ročnému Dekkerovi vysvetľoval, že látka Dynepo EPO sa prakticky nedá v tele zistiť.

Práve Tour v roku 2007 sa pre Rabobank skončila škandálom, keď tím v priebehu pretekov suspendoval svojho v žltom tričku jazdiaceho lídra Michaela Rasmussena pre údajné opakované porušenie dopingových pravidiel.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?