05. 12. 2017 17:36 | BRATISLAVA/TASR

Privara o dohode Sagana s UCI: "Najlepšie riešenie pre cyklistiku"

Potešil ho fakt, že sa očistilo meno Petra Sagana a potvrdilo to, čo hovorilo mnoho odborníkov z celého sveta.

Generálny riaditeľ pretekov Okolo Slovenska a prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara
Generálny riaditeľ pretekov Okolo Slovenska a prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara Foto: TASR

Peter Privara privítal utorňajšiu dohodu medzi Petrom Saganom, jeho tímom Bora-Hansgrohe a Medzinárodnou cyklistickou úniou (UCI). Prezident Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) označil riešenie sporu, ktorý mal ísť pôvodne pred Športový arbitrážny súd, za "trochu šalamúnske", ale pre cyklistiku asi najlepšie. "Aj ovca je celá, aj vlk je sýty," uviedol pre TASR.

CAS sa mal v utorok zaoberať odvolaním trojnásobného majstra sveta proti vylúčeniu z tohtoročnej Tour de France, no pár hodín predtým sa obe strany dohodli na tom, že zrážka slovenského reprezentanta s Markom Cavendishom bola nešťastná a neúmyselná udalosť.

"Bolo to trochu šalamúnske. Povedali, že to bola nešťastná náhoda, že Peťo nepochybil. Ani rozhodcom sa nedokázal úmysel, že by chceli niekoho poškodiť a vlastne to zvalili na to, že bude treba zaviesť nejakú lepšiu techniku," povedal Privara.

Potešil ho fakt, že sa očistilo meno Petra Sagana a potvrdilo to, čo mnoho odborníkov z celého sveta hovorilo hneď po hektickom závere 4. etapy z Mondorf-les-Bains do Vittelu, v ktorej sa incident odohral. "My sme asi dva dni po tom písali list vtedajšiemu prezidentovi UCI Brianovi Cooksonovi. On tiež povedal, že sa s verdiktom nestotožňuje, ale rozhodcovská komisia je nezávislý orgán a ani on, ako prezident, do toho nemôže zasiahnuť," uviedol.

Privara si myslí, že takéto diplomatické riešenie je lepšie, ako keby mal celý prípad ďalej riešiť súd. "Netreba ďalšie škandály, je lepšie, ak sa dohodnú a príjmu sa také opatrenia, aby sa to už v budúcnosti neopakovalo."

Rovnako chce postupovať aj UCI a jej nový prezident David Lappartient, ktorý sa po tejto udalosti zaviazal, že na veľkých pretekoch pribudnú ďalší komisári, ktorí budú pomáhať pri podobných sporných verdiktoch pretekárskej jury. V pláne je aj zavedenie istého typu videorozhodcu.

"Video funguje v iných športoch, začal s tým hokej, futbal sa tomu dlho bránil a nakoniec je to už aj tam. Prečo by sa to nemohlo zaviesť aj v takýchto etapách, kde hrozia neprehľadné hromadné dojazdy? Bude tam človek, ktorý na to bude špeciálne pripravený. Tie veľké preteky na to peniaze majú. Možno aj niektorí šprintéri, ktorí nejazdia úplne najčistejšie, si budú dávať väčší pozor," dodal.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?