13. 12. 2017 12:31 , článok bol aktualizovaný 13. 12. 2017 12:36 | LONDÝN/rd

Froome nie je jediným hriešnikom. Tu sú najznámejšie prípady za uplynulú dekádu

Jedným z najznámejších prípadov je ten Američana Lanca Armstronga.

Lance Armstrong na snímke zo 17. januára 2013 počas rozhovoru Oprah Winfreyovou prvýkrát verejne priznal k dopingu.
Lance Armstrong na snímke zo 17. januára 2013 počas rozhovoru Oprah Winfreyovou prvýkrát verejne priznal k dopingu. Foto: TASR

V stredu svet obletela správa, že britský cyklista Chris Froome mal počas Vuelty pozitívny dopingový test. Celkovému víťazovi podujatia a štvornásobnému šampiónovi Tour de France zistili dvojnásobne zvýšenú koncentráciu salbutamolu, ktorý sa používa na liečbu astmy.

Rodák z Kene však nie je ani zďaleka prvou osobou z cyklistického prostredia, ktorý lieta v dopingových problémoch. My sme pripravili prehľad najznámejších prípadov za uplynulú dekádu.

V máji 2007 bol počas Gira d´Italia taktiež na salbutamol pozitívne testovaný Alessandro Petacchi. Taliansky jazdec inkasoval ročný zákaz štartu.

Alessandro Petacchi na archívnej snímke.
Alessandro Petacchi na archívnej snímke. Foto: TASR/AP
 

Jeden z najznámejších cyklistov tej doby Alexander Vinokurov pre dopingové nálezy (krvná transfúzia) musel predčasne ukončiť svoje pôsobenie na Tour de France 2007. Rovnaký osud postretol aj Cristiana Moreniho (testosterón) a Ibana Maya (EPO). Pre podozrenie z dopingu stiahol tím Rabobank dovtedajšieho lídra Michaela Rasmussena. 

V apríli 2009 svet obletela správa o pozitívnom teste olympijského víťaza z Atén 2004, Američana Tylera Hamiltona na steroid dehydroepiandrosterón. To však nebolo všetko. Spätné vzorky preukázali krvné dopovanie na látku CERA v prípade Davida Rebelliniho a Stefana Schumachera na OH 2008. Z hier ich napokon diskvalifikovali.

Rovnakú formu dopingu zistili v máji 2009 aj Danilovi di Lucovi, ktorý na Giru obsadil pôvodne druhú priečku. Pre spoluprácu s vyšetrovateľmi sa dočkal zrušenia zvyšku dvojročného trestu.

Na základe policajnej akcie Puetro vyšiel v máji 2010 dopingový prehrešok Španiela Alejandra Valverdeho ešte z roku 2006. Víťaz Vuelty 2009 a dvojnásobný strieborný medailista z MS dostal trest na dva roky, o trofeje ale neprišiel.

Alejandro Valverde na archívnej snímke.
Alejandro Valverde na archívnej snímke. Foto: TASR/AP
 

Anulovania výsledkov a dvojročným zákazom činnosti sa dočkali Španieli Ezequiel Mosquera a David García, ktorí mali na Vuelte 2010 pozitívne testovanie na hydroxyethyl. García mal navyše kladný test aj na EPO.

Len o pár mesiacov neskôr, v septembri, vyplával na povrch prípad Španiela Alberta Contadora. Ten mal pri svojom treťom triumfe na TdF pozitívny test na clenbuterol. Po dlhých ťahaniciach mu Športový arbitrážny súd (CAS) udelil v roku 2012 dvojročný trest zákazu činnosti. Contador okrem toho prišiel o trofej z TdF 2010 i Gira 2011.

V júni 2012 obvinila Americká antidopingová agentúra amerického cyklistu Lanca Armstronga okrem iného z užívania krvného dopingu, rastového hormónu, streidov, testosterónu. Medzinárodná cyklistická únia (UCI) mu v októbri toho roku odobrala všetkých sedem titulov na TdF, rekordér naviac dostal doživotný zákaz činnosti.

Víťaz Gira 2007 Danilo di Luca mal v apríli 2013 pozitívny test na EPO. Keďže už tretíkrát porušil antidopingové pravidlá, ušiel sa mu doživotný trest.

Najčerstvejší prípad po Froomovi je z augusta tohto roka. Španiel Samuel Sánchez, víťaz na OH 2008, druhý na Vuelte 2009 a TdF 2010, mal pozitívny test na rastový hormón, za čo mu hrozí niekoľkoročný trest.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?