Správy z vášho kraja:
22. 12. 2017 22:32 | BRATISLAVA/TASR

Peter Sagan sa stal Športovcom roka 2017

Meno trojnásobného majstra sveta v cestných pretekoch jednotlivcov sa objavilo na všetkých 133 hlasovacích lístkoch.

Peter Sagan - tretíkrát majster sveta.
Peter Sagan - tretíkrát majster sveta. Foto: TASR/AP

Cyklista Peter Sagan a miešané družstvo v zjazdovom lyžovaní v zložení Veronika Velez-Zuzulová, Petra Vlhová, Matej Falat, Andreas Žampa sa stali víťazmi 25. ročníka tradičnej slovenskej ankety Športovec roka. Meno trojnásobného majstra sveta v cestných pretekoch jednotlivcov sa objavilo na všetkých 133 hlasovacích lístkoch, z toho 129-krát na prvom mieste.

Sagan nadviazal na triumfy z rokov 2013 a 2015. V ankete Klubu športových redaktorov SSN, ktorá priamo nadväzuje na niekdajšiu československú anketu s tradíciou už od roku 1959, tento raz zvíťazil s historicky rekordným ziskom 1324 bodov pred Vlhovou a Velez-Zuzulovou. Výsledky ankety slávnostne vyhlásili v činohernej sále nového Slovenského národného divadla v Bratislave. V kategórii kolektívov bol súboj o víťazstvo oveľa tesnejší. Miešané družstvo SR v zjazdovom lyžovaní, ktoré získalo striebro na MS v St. Moritzi, len o 13 bodov predstihlo tím futbalistov SR do 21 rokov. Tretia skončila vodnoslalomárska hliadka 3xC1 v zložení Alexander Slafkovský, Michal Martikán a Matej Beňuš.

Sagan sa tretím víťazstvom v ankete zaradil za šesťnásobnú najúspešnejšiu športovkyňu Slovenska, plavkyňu Martinu Moravcovú (1993, 1995, 1998, 2000, 2001 a 2003) a za štvornásobného víťaza Martikána (1996, 1997, 2007 a 2008). Odpútal sa od dvojnásobných víťazov ankety, vodných slalomárov Petra a Pavla Hochschornerovcov (2009 a 2011) a biatlonistky Anastasie Kuzminovej (2010 a 2014).

Sagan sa na slávnostnom ceremoniáli nezúčastnil, zastúpil ho jeho otec Ľubomír. "Obaja sme spokojní a máme obrovskú radosť. Tešíme sa takisto aj z malého prírastku. Peter ďakuje za hlasy a ospravedlnil sa, že bude pri rodine, tak sem poslal mňa. Peťo bude tráviť sviatky v Monaku, Katka tam má rodinu a ja budem pri večeri s Jurkom v Žiline. Bola to úspešná sezóna. Som rád, že vyhral titul majstra sveta. Hneď po tom, ako ho vyradili z Tour de France, som povedal, že to tak bude. Som rád, že teraz už aj očistili jeho meno. Stále som hovorili, že na tom nemal žiadnu vinu a som spokojný, že sa to aj potvrdilo," povedal.

Sagan sa fanúšikom prihovoril na svojom facebookovom profile: "Športovec roka a Zlatý pedál bez pochyby na Slovensku patria medzi najvýznamnejšie udalosti v športovom svete, pretože sú poctou pre najlepších športovcov, ktorí reprezentujú vo svete našu krajinu. Vždy som sa na týchto galavečeroch rád zúčastnil a stretol s kolegami z iných oblastí športu. Ako však určite všetci viete, tento rok bol pre mňa a Katku po súkromnej stránke naozaj špeciálny, pretože sme dostali od života ten najkrajší darček, nášho syna Marlona. Veľmi sa z neho tešíme a užívame si každú chvíľku, keď môžeme byť všetci traja spolu. Život profesionálneho cyklistu je v mnohých ohľadoch špecifický, a to najmä kvôli neustálemu cestovaniu. Počas sviatkov by som chcel stráviť s Marlonom a s Katkou čo najviac času, pretože tieto momenty sú pre mňa naozaj vzácne. Verím, že moji fanúšikovia vedia ako veľmi si ich vážim a som naozaj vďačný za ich priazeň a podporu. Dúfam preto, že pochopia moje dôvody, prečo som sa takto rozhodol. Všetkým nominovaným prajem veľa šťastia a nepochybujem, že víťazi budú náležite a hrdo reprezentovať všetkých športovcov i športovkyne Slovenska," napísal. Sagan získal aj Cenu fanúšikov s sms-kovom hlasovaní.

Štvrté miesto medzi jednotlivcami obsadil atletický objav roka šprintér Ján Volko, piate semifinalistka tenisového Wimbledonu Magdaléna Rybáriková, šieste futbalista Marek Hamšík, siedme vodný slalomár Slafkovský, ôsme horolezec Peter Hámor, deviate dvojica kajakárov na hladkej vode Peter Gelle, Adam Botek a na desiatom skončili deblkanoisti Ladislav a Peter Škantárovci.

Mimoriadnou cenou ocenili organizátori Kuzminovú, ktorá dosiahla výborné výsledky v prebiehajúcej sezóne Svetového pohára až po uzávierke ankety Športovec roka 2017. Tá bola 5. decembra. Titul Paralympionička roka získala zrakovo znevýhodnená zjazdárka Henrieta Farkašová. Za Športovú legendu vyhlásili olympijského víťaza v chôdzi na 20 km zo Soulu 1988 Jozefa Pribilinca. Stal sa v poradí ôsmym laureátom po boxerovi Jánovi Zacharovi (2010), hokejistovi Jozefovi Golonkovi (2011), futbalistovi Jozefovi Adamcovi (2012), hádzanárovi Antonovi Frolovi (2013), atlétke Eve Šuranovej (2014), krasokorčuliarovi Karolovi Divínovi (2015) a športovej gymnastke Marianne Krajčírovej-Némethovej (2016).
Sagan na MS v nórskom Bergene v pretekoch s hromadným štartom ako vôbec prvý cyklista v histórii triumfoval po tretí raz za sebou. Vo svetovom rebríčku UCI 2017 skončil tretí a v rebríčku UCI World Tour štvrtý. S 12 triumfami prekročil hranicu 100 profesionálnych víťazstiev. Vyhral jednu etapu na Tour de France, dve na Tirreno-Adriatico, jednu na Okolo Kalifornie, dve na Okolo Švajčiarska, jednu na Okolo Poľska, dve na Binck Bank Tour. Bol prvý na pretekoch Kuurne - Brusel - Kuurne aj na GP Quebecu, druhý skončil na klasikách Miláno - San Remo a Omloop Het Nieuwsblad, tretí na Gent-Wewelgem.

Vlhová sa na MS v St. Moritzi štyrmi víťaznými jazdami významne pričinila o senzačné striebro slovenského miešaného tímu a aj individuálne dosiahla najlepšie výsledky Slovákov v histórii MS - 4. miesto v slalome a 8. v obrovskom slalome. V seriáli Svetového pohára celkove obsadila 10. miesto. Vyhrala finálový slalom SP v americkom Aspene, bola druhá v Záhrebe a tretia v Levi. Vynikajúco vstúpila do sezóny 2017/18, keď vyhrala úvodný slalom SP v Levi, v ďalšom v Killingtone skončila druhá rovnako ako v paralelnom slalome v Courcheveli.

Velez-Zuzulová sa v sezóne 2016/17 prebojovala na stupeň víťaziek v piatich slalomoch. Triumfovala v Záhrebe, v Killingtone, Sestriere a v Semmeringu skončila druhá rovnako ako v paralelnom slalome v Štokholme. V celkovej klasifikácii slalomu v SP skončila druhá za fenomenálnou Američankou Mikaelou Shiffrinovou, v konečnom poradí celého SP jedenásta. Na svetovom šampionáte v St. Moritzi v súťaži miešaných družstiev vyhrala všetky štyri svoje jazdy a mala veľký podiel na zisku striebra.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?