11. 04. 2017 20:31 , článok bol aktualizovaný 12. 04. 2017 06:34 | DORTMUND/TASR, rd

Pri autobuse Borussie Dortmund vybuchli tri nálože, zranil sa futbalista aj policajt

Vyšetrovatelia oznámili, že útok bol úmyselne zacielený proti futbalovému tímu Borussia.

Pohľad na tímový autobus futbalistov Borussie Dortmund, pred ktorým vybuchli nálože.
Pohľad na tímový autobus futbalistov Borussie Dortmund, pred ktorým vybuchli nálože. Foto: TASR/AP
Rozbité okno po výbuchu bomby v klubovom autobuse Borussie Dortmund.
Fanúšikovia a policajti pred štadiónom Borussie Dortmund.
Hráči Borusisie Dortmund stoja po evakuovaní po výbuchu bomby, v strede tréner Thomas Tuchel.

Pri útoku troma výbušninami na autobus s nemeckým futbalovým tímom Borussia Dortmund utrpel v utorok večer zranenia aj policajt na motocykli. Informovali o tom dnes skoro ráno vo vyhlásení nemecké úrady v Dortmunde. Polícia tiež uviedla, že blízko hotela hráčov sa našiel ďalší podozrivý predmet, ktorý vyzeral ako výbušné zariadenie, ale nebol schopný explózie.

Okrem policajta sa zranil aj jeden hráč Borussie, španielsky stopér Marc Bartra.


Policajt sa práve v čase explózií viezol na motorke pred autobusom a sprevádzal ho na štadión, kde sa mal konať futbalový zápas s Monakom, uviedla dortmundská polícia. Policajnému príslušníkovi spôsobili zranenie tri explózie a utrpel aj šok. V súčasnosti nie je schopný vykonávať pracovné povinnosti, dodala polícia vo vyhlásení.

Fanúšikovia a policajti pred štadiónom Borussie Dortmund.
Fanúšikovia a policajti pred štadiónom Borussie Dortmund. Foto: TASR/AP
 

Bol to úmyselne cielený útok, vyhlásila polícia

Tri explózie zasiahli autobus futbalového tímu Borussia Dortmund v utorok večer okolo 19.15 h SELČ, keď sa hráči viezli z dortmundského hotela na úvodné stretnutie štvrťfinále futbalovej Ligy majstrov 2016/2017 s AS Monaco. Zápas sa mal odohrať na štadióne klubu Borussia.

Podľa polície boli výbušné zariadenie ukryté v živom plote neďaleko hotela. Vyšetrovatelia oznámili, že útok bol úmyselne zacielený proti futbalovému tímu Borussia a že zariadenia neboli zábavnou pyrotechnikou.

Pri útoku utrpel zranenia hráč Borussie, španielsky stopér Marc Bartra. Má zlomené pravé zápästie a v utorok neskoro večer ho operovali. Ďalšie zranenia mu spôsobili črepiny skla z okna autobusu.

ZDROJ: Twitter/Borussia Dortmund

Prokurátorka Sandra Lückeová na spoločnej tlačovej konferencii oznámila, že pri hoteli, z ktorého futbalový tím odchádzal, keď nastali výbuchy, sa našiel list a v ňom sa nachádzalo "prihlásenie k zodpovednosti za čin".

Prokurátorka dodala, že štátne orgány v tomto štádiu prebiehajúceho vyšetrovania neposkytnú podrobnosti o liste.

Podľa polície nie sú náznaky, že by explózie súviseli s terorizmom

Polícia informovala, že fanúšikovia na štadióne neboli vôbec ohrození. Po oznámení náhradného termínu zápasu s Monakom diváci pokojne opustili štadión.

Bezpečnostní predstavitelia povedali pre tlačovú agentúru DPA, že zatiaľ nie sú žiadne náznaky, že explózie súviseli s terorizmom. 

Zápas s AS Monaco sa odohrá v náhradnom termíne dnes o 18.45 h. Šéf polície v Dortmunde Gregor Lange vyhlásil, že úrady urobia všetko, čo je v ich silách, aby na zápase zaručili bezpečnosť hráčov a fanúšikov. 

Policajti stoja pred autobusom Borussie Dortmund, pri ktorom vybuchli nálože pred štvrťfinále LM proti Monacu.
Policajti stoja pred autobusom Borussie Dortmund, pri ktorom vybuchli nálože pred štvrťfinále LM proti Monacu. Foto: TASR/AP
 

Sme v šoku, vyhlásil tréner Tuchel

"Celé mužstvo je, pochopiteľne, v šoku. Takisto tréner Thomas Tuchel, jedna z explózií bola na jeho strane. Treba sa vynasnažiť nejakým spôsobom to prekonať, v stredu musíme nastúpiť, ale nebude to jednoduché. Takéto obrázky nedostane z hlavy. Snáď dokážeme v stredu súperiť," povedal výkonný riaditeľ klubu Hans-Joachim Watzke.

"Sedel som v zadnom rade spoločne s Marcom. Autobus zatočil na hlavnú cestu, keď nastala explózia. Ľahli sme si na podlahu, nevedeli sme, čo bude nasledovať," uviedol brankár Roman Bürki švajčiarskemu webu Blick.

Prezident Borussie Dortmund Hans-Joachim Watzke na štadióne Signal Iduna Park.
Prezident Borussie Dortmund Hans-Joachim Watzke na štadióne Signal Iduna Park. Foto: TASR/AP
 

Vedenie Borussie informovalo fanúšikov Monaca, že si prostredníctvom sociálnej siete môžu zohnať ubytovanie na stredajší večer.


Fanúšikovia Monaca vyjadrujú solidaritu Borussii

 

Na margo tejto udalosti sa vyjadril aj kouč Atlética Madrid Diego Simeone, ktorý mal tlačovú konferenciu pred stredajším duelom štvrťfinále proti Leicestru City. "Pochopiteľne, že ma to znepokojuje. Chcem si však počkať na detailnejšie informácie," skonštatoval.

Vyjadrenie trénera Atlética Diega Simeoneho k výbuchom


ZDROJ: YouTube/BeanymanSports


Zdroj: ThankYouTaker

FIFA odsudzuje incidenty v Dortmunde

Prezident UEFA Aleksander Čeferin vyjadril v utorok šok nad výbuchmi, ktoré poškodili autobus futbalového tímu a zranili hráča.

Vyhlásil, že Borussia Dortmund a futbalový tím AS Monako urobili správne, keď po utorkovom večernom incidente pri hoteli tímu Borussia odložili plánovaný zápas Ligy majstrov na stredu, lebo tak dali prednosť bezpečnosti fanúšikov a hráčov.

Prezident UEFA dodal, že bol "hlboko znepokojený", keď sa dopočul o výbuchoch. Vyjadril vďaku klubom, miestnym predstaviteľom a podporovateľov za spoluprácu.

Prezident FIFA Gianni Infantino označil udalosti za "znepokojujúce". Povedal že FIFA odsudzuje incidenty v Dortmunde. Všetci čakáme na ďalšie podrobnosti o incidente."

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal

Už ste čítali?