20. 07. 2017 16:39 | LONDÝN/kc

Päťdesiattisíc divákov na ženskom futbale? Na začiatku 20. storočia bežný jav

Prvou veľkou hviezdou ženského futbalu bola Lily Parrová. Táto silná fajčiarka hrala na krídle a zaujímavosťou je, že významnú časť platu jej vyplácali v cigaretách.

Americká futbalová brankárka Hope Solo.
Americká futbalová brankárka Hope Solo. Foto: profimedia.sk/REX/shutterstock.com

Ženský futbal je vo svete stále populárnejší, no s tým mužským sa to ešte stále vôbec nedá porovnať. Pritom kedysi dávno tomu tak nebolo. Prvý boom totiž ženský futbal zažil už na začiatku dvadsiateho storočia. Milióny mužov bojovali v prvej svetovej vojne a ženy prebrali ich úlohu vo fabrikách, ktoré vyrábali muníciu a zbrane.

Prvé profesionálne futbalové tímy zložené čisto zo žien tak niesli názvy fabrík. V roku 1920 ženský futbal prekvital. V Anglicku existovalo až 150 ženských tímov. Jedným z prvých slávnych klubov bol Dick Kerr's Ladies, ktorý dostal meno podľa továrne na muníciu, ktorá sídlila v anglickom meste Preston. Išlo o prvý profesionálny ženský tím, ktorý hral v šortkách a absolvoval zámorské turné.

Dick Kerr Ladies FC - jeden z prvých ženských futbalových klubov.
Dick Kerr Ladies FC - jeden z prvých ženských futbalových klubov.
 

Prvou veľkou hviezdou klubu sa stala Lily Parrová. Táto silná fajčiarka hrala na krídle a zaujímavosťou je, že významnú časť platu jej vyplácali v cigaretách. O vtedajšej popularite ženského futbalu vypovedá najmä návštevnosť na zápasoch. Na Boxing day (26. decembra) v roku 1920 si zápas medzi Dick Kerr's Ladies a St Helen's Ladies prišlo pozrieť na štadión Evertonu Goodison Park rekordných 53-tisíc divákov, a to ďalšie tisícky ľudí čakali pred štadiónom. Len pre porovnanie: Najvyššia návšteva v poslednej sezóne Premier League bola na tomto štadióne 39-tisíc divákov.

„Futbal nie je šport vhodný pre ženy a nemali by sme ich v tom podporovať," stálo v oficiálnom stanovisku FA.

Zlaté obdobie ženského futbalu netrvalo dlho. Všetko sa zmenilo 5. decembra 1921, keď Anglická futbalová asociácia (FA) zakázala ženám hrať futbal pred publikom. Dôvod? „Futbal nie je šport vhodný pre ženy a nemali by sme ich v tom podporovať," stálo v oficiálnom stanovisku FA.

Tento stav trval neuveriteľných 50 rokov a zmenilo sa to až v roku 1971, keď vznikla ženská verzia Anglickej futbalovej asociácie (WFA). V roku 1989 sa začali zápasy ženských tímov pravidelne vysielať v televízii a až v roku 1997 sa ženský futbal dostal na profesionálnu úroveň - akú vidíme dnes.

Ďalším veľkým míľnikom bol rok 2011, keď odštartoval prvý ročník „ženskej verzie Premier League" - Womens Super League. V súčasnosti hrá v Anglicku futbal takmer tri milióny žien.

Anglická ženská futbalová reprezentácia.
Anglická ženská futbalová reprezentácia. Foto: profimedia.sk/Wilson/FA/REX/shutterstock.com
 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal

Už ste čítali?